Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Zrození zabijáka – první díl Ságy Lartena Hroozleyho

Birth of a Killer, obal knihy

Irský spisovatel Darren O’Shaughnessey je v současné době známý asi hlavně pro svou dvanáctidílnou sérii knih (dodekalogii) o Darrenu Shanovi (kteréžto jméno používá i jako spisovatelský pseudonym), v současné době u nás ale od něj vychází i Demonata (desetidílná sága o démonech) a „trilogie pro dospělé“ – Město.

Sága o Darrenu Shanovi, nazývána též Upírská sága, je rozdělena do čtyř trilogií – Upíří krev, Upíří zvyky, Upíří válka a Upíří osud. Nejde však o nějaké „třpytivé“ upíry, v poslední době nepochopitelně populární, ale setkáme se zde s pravými stvořeními noci, kterým je jejich čest a čest celé upírské rasy nadevše a kteří pro ni neváhají zabíjet, ani sami zemřít. Na sluníčku těmto upírům zčervená kůže a začne je příšerně bolet hlava, jak opakovaně dokazuje tvrdohlavý upíří kníže Vandža March. Na tomto místě musím zmínit výborný výrok jednoho fanouška z období extrémní fascinace veřejnosti Stmíváním a podobnými záležitostmi:„I’m Team Vancha – ‘cause the last thing he’ll ever do is sparkle!“).
Ale zpět k příběhu Darrena. Čtenář v knihách sleduje proměnu nevinného malého chlapce ve strašlivého tvora noci a pravého upíra. Darrenův osud (nebo O. Sudd) je úzce spjat s existencí celé upíří, ale i lidské rasy, a možná dokonce celého vesmíru. Příběh, který zpočátku nepůsobí příliš „hluboce“, rychle nabere otáčky a spolu s Darrenem čtenáři pomalu dojdou k poznání, že nic není, jak se zdá, hlubší smysl je všude a ve všem, stačí se jen pozorně dívat (nebo si přečíst knihy znovu a od prvního dílu nacházet skryté narážky, které vám předtím ušly). Mne osobně fascinuje detailní promyšlenost celého příběhu, kdy poté, co se dozvíte celou pravdu, náhle každý Darrenův krok, každá věta dává smysl.
Lidé, upíři, vampýři, čarodějnice, draci i obří žáby žijí, bojují a umírají v dech beroucí mozaice, jejíž dílky jsou nám předkládány jen velmi neochotně a každý další kousek je překvapením, protože obraz, který jsme si mysleli, že vzniká, je najednou úplně jiný.

To však jen na úvod a jako motivaci k přečtení (hlavně se ale nedívejte na filmové zpracování – je jednoduše otřesné a nebudete mít po jeho zhlédnutí ani chuť k přečtení knih). Pan Shan (O’Shaughnessey) totiž nedávno vydal další knihu, která se má stát první dílem nové trilogie – trilogie o Lartenu Hroozleym. Je fascinující, jak někteří upíři, včetně Lartena Hroozleyho, přitahují pozornost žen jak fiktivních, tak i reálných (fanynek).
Oranžovovlasý Larten Hroozley v knihách o Darrenu Shanovi zastává velmi významnou roli – je Darrenovým učitelem a rádcem. Právě pan Hroozley mladého Darrena přeměnil v upíra a zasvětil jej do tajů života upírů. V době, kdy potkal Darrena, už bylo ale Lartenovi značně přes stovku, a o jeho dřívějším životě toho moc nevíme.

 

První díl s názvem Zrození zabijáka nám toho však příliš neprozradí. Za zmínku snad stojí jen to, že se dozvíme, proč má Larten oranžové vlasy a proč čas od času vystupuje pod pseudonymem Vur Horston.
Jinak úvodní popis nuzných podmínek připomíná spíš Bídníky, a Darren O’Shaughnessey není spisovatelem historických románů. Když se v příběhu konečně vyskytnou upíři, trochu se to zlepší, ale prostě, žádná sláva. A navíc tam umře kočka.
Nemohu se ubránit dojmu, že Shanovi změna od osvědčeného vypravování v první osobě k osobě třetí příliš nesvědčí. Navíc každý, kdo četl knihy o Darrenovi, musí mít vypálený v mozku Lartenův konec (a na ten také budeme v této trilogii s ponurou, masochistickou fascinací nedočkavě čekat), čímž jsme ochuzeni o možné překvapení.
Naštěstí ale ještě zbývají dvě knihy, ve kterých už to snad bude Larten (a Shan), jak ho známe. Nebo jak ho neznáme – třeba se tam pro nás chystá ještě nějaké překvapení!
Dozvíme se víc o Lartenově životě s Arrou? O tom, proč se Larten rozhodl opustit upíří generalitu? Budou odhaleny nějaké upíří zvyky a tradice, na které v krátkém životě Darrena nebyl čas?

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.