Martin Raška členem bronzového týmu

V rakouském Vöcklabrucku se 21. – 28. srpna 2016 uskutečnil 10. ročník Středoevropské matematické  olympiády (MEMO) za účasti 10 středoevroských zemí.  Tým ČR skončil na krásném 3. místě za reprezentačními týmy Chorvatska a Polska, před Německem, Maďarskem a dalšími tradičními účastníky MEMO. Svými předchozími úspěchy v matematických soutěžích si účast v reprezentačním týmu ČR vybojoval i Martin Raška ze VII. a. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Reprezentační tým: Zleva: Jaroslav Zhouf (leader), Ondřej Svoboda, Jan Petr, Martin Raška, Lenka Kopfová, Danil Koževnikov, Ondřej Motlíček, Magdalena Schallmainer (guide), Jaroslav Švrček (deputy leader). Další informace zde.

9. ročník Šumné Ostravy

štítekWichterlovo gymnázium ve spolupráci se statutárním městem Ostravou vyhlašují 9. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava.  Letos se soustředíme na dobu panování Františka Josefa I., od jehož smrti letos uplyne rovných sto let. Období vlády Františka Josefa I. představuje v dějinách Ostravska epochu zásadního zlomu.  Celý článek

Jedeme do Bath

DSC03225 Prázdniny utekly jako voda, ale 51 studentů Wichterlova gymnázia se co nevidět dočká další dovolené. V sobotu odjíždíme do Anglie, budeme ubytování v Bath – malebném městečku, které stojí za to vidět. Držte nám palce, aby všechno proběhlo podle plánu, nebo ještě lépe.

Celý článek

Čestným hostem MMŠ bude doc. Karel Oliva!

DSC03225 Podobně jako v minulých letech bude mít i 14. ročník Moravskoslezského matematického šampionátu svého čestného hosta, který si pro studenty středních škol připraví zajímavou přednášku. V letošním roce přivítáme doc. Karla Olivu, který je ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Jako vystudovaný matematik, který přednáší i na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, umí oba obory poutavě a s nadsázkou komentovat. Přesvědčit se o tom mohli již diváci Show Jana Krause. Celý článek

Přípravné kurzy podzim 2016

DSC03225 Od 11. října do 6. prosince 2016 budou na Wichterlově gymnáziu probíhat tradiční podzimní kurzy pro žáky 5. a 9. tříd základních škol. Více informací naleznete ZDE. Již nyní můžeme prozradit, že od září 2017 budeme opět otevírat dvě všeobecné třídy pro žáky devátých tříd základních škol a dvě primy pro páťáky!

Jedna prima bude mít jako jediná v Moravskoslezském kraji (či v rámci ostravských ZŠ) posílenou výuku matematiky a informatiky. Ve druhé primě přidáme angličtinu. První ročníky budou všeobecné a žáci se budou moci profilovat díky široké nabídce volitelných předmětů.

Wigym odstartoval oslavy na Hlavní třídě

DSC03225První školní den odstartoval Wigym oslavou svých šedesátin. Žáci i učitelé vyrazili na Hlavní třídu, obsadili dřevěné stánky, aby zde „prodali“ zcela nehmotné statky, své znalosti a dovednosti. Ti, kdo sem přišli, si mohli vyzkoušet, zda dokáží přiřadit k osobnostem správné jméno, sestavit v krátkém čase příběh z náhodně vylosovaných slov, zda by zachránili někoho, kdo nezbytně potřebuje umělé dýchání. Menší děti mohly otestovat své pohybové schopnosti na opičí dráze. Na památku měl každý příležitost vytisknout si na grafickém lisu obrázek, případně si vlastní namalovat elektrickým proudem. Velké oblibě se také těšil stánek s chemickými pokusy. Poznat vlajku či pozdrav zemí, kde se mluví rusky, německy, španělsky či francouzsky, byl další z úkolů, za který zvídaví soutěžící mohli získat razítko a následně drobný upomínkový předmět. Atmosféru oslav doplnilo vystoupení skupiny FiHa a dalších studentů.

Jak tento den zachytil svým objektivem Pavel Měrka, si můžete prohlédnout zde.

Almanach Wichterlova gymnázia

almanachK příležitosti 60. výročí založení naší školy se podařilo opět vydat almanach, v němž naleznete kromě článků o historii školy také vzpomínky zajímavých osobností, rozhovory s významnými absolventy a přehled všech těch, kteří prošli školou jako žáci, učitelé či ředitelé. Doplněn je také fotografiemi a barevnou obrazovou přílohou.
Tento almanach si budou moci zájemci zakoupit v rámci oslav ve dnech 1. září na Hlavní třídě a 3. září přímo ve škole. Pokud se náklad nerozprodá během těchto dvou dní, bude možné si jej dodatečně objednat na mailové adrese smolak@wigym.cz
Malou ochutnávku z obsahu si můžete prohlédnout zde.

Exkurze do evropských institucí v roce 2016/17

Náměstí Grande Place v Bruselu s našimi žáky v roce 2012

Ještě neskončil školní rok 2015/16, a my už víme, co se bude dít ve vzdálených měsících ve školním roce 2016/17.

Studenti Wigymu mají přislíbené dvě exkurze do evropských institucí.

Celý článek

Titul Ekoškola pro další léta

Když jsme v roce 2012 na škole založili školní Ekotým a započali s mezinárodním projektem Ekoškola koordinovaným sdružením Tereza Praha, netušili jsme, kolik to bude práce a zároveň jaký dopad to bude mít na chod školy. Titul Ekoškola jsme získali asi po roce práce. A protože tento projekt nedává možnost usnout na vavřínech, musí se v cyklu dvou až tří let obnovovat.

Tak jsme rádi, že se to povedlo. 15. června 2016 se celý Ekotým vypravil na exkurzi do Prahy, z nichž 4 zástupci převzali v Senátu parlamentu ČR certifikát, který naší školu opravňuje titul Ekoškola dále používat.

Celý článek