Vánoční koncert Wichterlova gymnázia

Přijměte pozvání na tradiční Vánoční koncert Wichterlova gymnázia. Koná se opět v Nové Aule VŠB, tentokrát ve středu 21. 12. 2016 v 16:30.

Zváni jsou všichni – bývalí, současní i budoucí studenti a učitelé, jejich příbuzní, známí, přátelé a také ostatní, kteří si chtějí poslechnout vánoční program studentů a učitelů Wigymu. Vstupné je dobrovolné.

Celý článek

Matematicko-fyzikální Náboj JUNIOR

naboj_2016Soutěž určená žákům ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnázií  z Čech a Slovenska proběhla souběžně v 16 českých a 27 slovenských městech.
Ostravské kolo, které proběhlo v pátek 25. 11., vyhrál stejně jako v loňském roce (!) tým našich kvartánů ve složení

Vojtěch David, Vojtěch Mohelník, Jiří Močkoř a Ondřej Szymik.

Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Krabice od bot – noste vánoční dárky na Wigym

K Vánocům patří dětská radost. A s čím jiným je dětská radost spojena, než s rozbalováním vánočních dárků. Ne všechny rodiny ale mají možnost svým dětem tento zážitek zprostředkovat. My máme příležitost to změnit!
Blíží se advent a naše škola po úspěšné potravinové sbírce pokračuje v charitativní činnosti. Tentokrát se zapojíme do celorepublikového projektu Diakonie Českobratrské církve evangelické – Krabice od bot.
Naplňte prázdnou krabici dětskými dárky a přineste ji nejpozději do 6.12. do vestibulu školy. Na krabici připevněte štítek a uveďte pohlaví a přibližný věk dítěte. Tentokrát dárky přijímáme nejen od studentů a zaměstnanců školy, ale také od široké veřejnosti. Společně tak obdarujeme děti ze sociálně slabších rodin v našem regionu.
Více informací najdete na http://www.krabiceodbot.cz/ Těšíme se na spolupráci!

Brich dir die Zunge nicht!

pi_geNedávno vyšla studie, která se zabývá vnímáním jazykových kompetencí cizinců. Podle této studie jsou pro rodilé mluvčí přijatelnější chyby gramatické než chyby ve výslovnosti. Cizinec se špatnou výslovností je prostě pro místní hůře přijatelný než ten, který pouze komolí koncovky.

Celý článek

Poznej Porubu

poruba3V úterý 8. 11.2016 se utkalo 12 družstev z porubských základních škol a víceletých gymnázií. Soutěžili ve znalostech o historii a současnosti městského obvodu.  Za naši školu se do soutěže úspěšně zapojila dvě družstva ze třídy 3. A
Družstvo ve složení Gelnarová Beáta, Hrabovská Barbora, Kuhejda Petr, Suchý Petr získalo 1. místo a obhájilo loňský putovní pohár.
Družstvo ve složení Bencúr Eliáš, Nocarová Patricie, Pasková Hana, Výtisk Lukáš vybojovalo krásné 3. místo. Celý článek

Bobřík informatiky — postup do finále

ibobrik_czBobřík informatiky je informatická soutěž pro žáky základních a středních škol. Soutěž probíhá v několika kategoriích a nejvyšší kategorie je postupová. V letošním roce soutěžilo v této kategorii 59 žáků naší školy. Z nich 10 se stalo úspěšným řešitelem a 6 postupuje do celostátního kola. Jsou to: Ivan Bělohlávek, Jiří Škrobánek, Martin Raška (všichni 7. A), Lukáš Kramný, Lukáš Vojáček a Matěj Rzehulka (všichni 4. E).

Globetrotter 2016

VítězovéSoutěž v anglických reáliích Globetrotter se na Wichterlově gymnáziu stala listopadovou tradicí. V letošním roce jsme se, stejně jako celý svět, soustředili na Spojené státy americké.  Soutěžící museli prokázat jazykové schopnosti, všeobecnou orientaci v reáliích, podrobné znalosti i tvůrčí talent. Sledovali prezentaci, videa, poslouchali písně, psali limerick na základě prezentací, které si pro ně připravily naše talentované studentky Mariana Ochodková a Martina Palkovská. Témata The Thanksgiving Day a US Presidents byla zpracována například takto:
Celý článek

Vítězové 9. ročníku Šumné Ostravy

FJVe znamení dvou devítek proběhlo finálové kolo Šumné Ostravy. Devátý ročník soutěže byl ukončen devátého listopadu vyhlášením vítězů obou věkových kategorií, žáků a studentů základních a středních škol. Do druhého kola soutěže se probojovali i reprezentanti dvou havířovských škol, konkrétně Gymnázia na ulici Komenského a Základní školy na Gorkého 1. Dříve, než se soutěžící pustili do řešení soutěžních otázek,  povstáním uctili památku Františka Josefa I., od jehož smrti letos uběhne rovných 100 let.

Celý článek

Exkurze do evropských institucí v roce 2016/17

Náměstí Grande Place v Bruselu s našimi žáky v roce 2012Stejně jako v předchozích letech mají letos studenti Wigymu přislíbené dvě exkurze do evropských institucí. V prosinci 2016 se pojede na čtyřdenní exkurzi pořádanou kanceláří pana europoslance Evžena Tošenovského. Kromě prohlídky bruselského sídla Evropského parlamentu spojené s besedou s panem europoslancem studenti uvidí také centrum Bruselu a Brugg.
O druhou exkurzi se zasloužili studenti třídy 2.C, a to výhrou v soutěži s paní europoslankyní Ditou Charanzovou. Tito pojedou na jaře do Štrasburku, kde leží druhé sídlo EP. Vzhledem k tomu, že tito studenti soutěžili o cestu do evropských institucí několikrát, odnášejí si i ponaučení nevzdávat se a soutěžit opakovaně – jednou to třeba vyjde. Celé třídě gratulujeme!
Věříme, že se obě cesty uskuteční ke spokojenosti všech účastníků.

Amazing England

Stonehenge UK 2016V týdnu od 10. do 17. 9. se 51 studentů Wichterlova gymnázia vydalo do Anglie. Po 26 hodinové cestě jsme dorazili do malého a velmi krásného města Bath, které bylo také městem, kde jsme bydleli. Po návštěvě krásných lázní Roman Bath a menším nakupování následovalo setkání s rodinami, ubytování se a večeře. Následující dny jsme navštěvovali krásná města jako Cardiff, který se může chlubit tamním hradem, nebo skanzenem, Salisbury s ohromnou katedrálou a také Bristol , nebo Glastonbury. Celý článek