Postup do celostátního finále Olympiády lidských práv

Bezpráví se často dopouští také ten, kdo něco nedělá, nikoli jen ten, kdo něco dělá. (Aurelius Marcus Antonius)

Školní kolo letošního ročníku Olympiády lidských práv bylo ukončeno a z velkého počtu účastníků bylo vybráno 80 postupujících. Wichterlovo gymnázium bude reprezentovat hned čtveřice finalistů:

Li Vanessa (1. C),  Marie Šubrtová (6. A), Pavel Pěčonka (1. D) a Adam Ecler (3. C)

Finálové kolo se koná v pátek 4. 12. 2015, již tradičně v reprezentačních prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Ve finálovém kole budou soutěžící nejprve vypracovávat eseje na zadaná témata a následně formou diskuze obhajovat své názory před odbornou porotou.

Postupujícím gratulujeme a do finále držíme palce!

Thanksgiving na Wigymu aneb Live English number 1

Středeční odpoledne proběhlo na Wichterlově gymnáziu nejen ve znamení dne otevřených dveří, ale i oslavy Dne díkůvzdání. Společně s americkou lektorkou Shelly Neuwirth jsme si připomněli události ze 17. století i to, jak se Thanksgiving slaví v Americe dnes. Trochu jsme hráli divadlo, trochu kreslili a trochu si povídali. A někteří si dokonce vysoutěžili sladkou odměnu.

Akce byla součástí projektu Live English, ve kterém budeme během školního roku našim studentům zprostředkovávat setkání s rodilými mluvčími zaměřená na různorodé činnosti, záliby i aspekty každodenního života.

Mgr. Marie Jiříčková

2.D pojede do Štrasburku

Děkujeme všem, kteří podpořili třídu 2.D v soutěži Euroscola!

Aktivní studenti této třídy podnikli malý, ale moc milý, charitativní projekt ve Fakultní nemocnici Ostrava, dostali pro něj přes 2.000 lajků na facebookových stránkách Euroscoly a tím byli jedním z výherců podzimního kola.

A co je tou výhrou? Je to finanční grant na zájezd Štrasburku. V rámci něj se 24 studentů zúčastní v Evropském parlamentu Dne Euroscola, kde se setkají se stejně starými studenty ze zemí celé Evropské unie a budou debatovat o aktuálních výzvách EU. Zájezd se uskuteční od 19. 1. do 23. 1. 2016.

Gratulujeme.

V prosinci 2014 se Dne Euroscoly zúčastnila i současná třída 4.C

 

Matematicko-fyzikální Náboj Junior

    Soutěže určené žákům ZŠ a nižších ročníků  víceletých gymnázií se z Čech a Slovenska zúčastnilo 438 týmů. V této obrovské konkurenci skvěle obstál tým našich terciánů ve složení Vojtěch David, Vojtěch Mohelník, Jiří Močkoř a Ondřej Szymik, který zvítězil v oblastním ostravském kole a v mezinárodním srovnání obsadil 23. příčku. Tým našich kvartánů byl v Ostravě šestý a v mezinárodním žebříčku se umístil v první čtvrtině zúčastněných škol.

Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

POSLEDNÍ PRVOČÍSLO deváté

Věřím, že vás záhadný název příspěvku přiměl k zamyšlení. Jste přesvědčeni, že poslední prvočíslo neexistuje? Omyl! Tento vtipný krycí název si zvolila skupina čtyř nadějných matematiků ze VI. A ve složení Martin Raška, Vít Gajdušek, Michal Szymik a Jiří Škrobánek pro svou účast v prestižní celorepublikové soutěži MathRace pořádané PřF MU Brno.

Blahopřejeme jim ke krásnému 9. místu z 54. účastníků!

Globetrotter 2015 je za námi

Již poosmé se na Wichterlovo gymnázium vydali studenti základních škol ze širokého okolí, aby poznali nové lidi i naši školu, pobavili se a zároveň změřili své znalosti a schopnosti související s reáliemi anglicky mluvících zemí. Letošní ročník se týkal Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a zájem z řad studentů byl opět obrovský, což nás nesmírně potěšilo. Celý článek

Finále Šumné Ostravy

Již poosmé vyvrcholila dějepisná soutěž Šumná Ostrava finálovým kláním.To letošní se uskutečnilo ve čtvrtek12. 11. a bylo věnováno 70. výročí osvobození Ostravy. Své znalosti změřilo 33 žáků a studentů ze třinácti základních a středních škol. Pro finalisty bylo připraveno osm soutěžních nelehkých úkolů. Předpokladem úspěchu v soutěži nebyly jen faktografické znalosti, ale i schopnost analyzovat a interpretovat písemné a ikonografické materiály. Finálový den byl zpestřen i dvěma zajímavými přednáškami. Ze Slezského zemského muzea v Opavě mezi finalisty zavítal Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D.. Jeho přednáška byla věnována Ostravské operaci, jedné z největších bitev 2. světové války na našem území. Druhá přednáška byla věnována reprezentativní budově ostravských Němců – Německému domu. Historii této budovy, stejně jako jejímu neslavný konec  připomněl Mgr. Jozef Šerka z Archivu města Ostravy. Jak finálové klání 8. ročníku ŠO dopadlo? Celý článek

Odpočinková zóna na domečku

Vážení studenti,

vyhlašujeme velmi nezvyklou soutěž, díky které se i vy, ať už jste v primě nebo ve čtvrťáku, můžete podílet na zkrášlování naší školy.

Podstata je jednoduchá. Zajděte si do prvního patra domečku a podívejte se na následující koutek:

https://www.facebook.com/wigym/photos/a.283842651653042.59108.272514299452544/903512753019359/?type=3&theater

S největší pravděpodobností tady čas od času posedíte s přáteli. Teď si však představte, že byste měli asi deset tisíc korun na rekonstrukci onoho místa. Jestli už si pomyslíte na nějakou odpočinkovou zónu, zábavní prostor, nebo něco jiného, to je pouze na Vás. Hoďte své nápady na papír ? nakreslete (rukou nebo v počítači) svůj návrh a popište slovy, jak přesně si to představujete. Výsledné výtvory vhoďte podepsané do urny, která bude od 10. do 20. listopadu stát právě na místě, jehož novou tvář vymýšlíte.

S panem ředitelem Netoličkou pak už jen z vašich nápadů namícháme finální podobu nového domečku a ty nejlepší návrhy náležitě odměníme.

Šimon Michalčík, 2. C

Zájezd do předvánoční Vídně

Jako každý rok i letos připravuje předmětová komise jazyka německého jednodenní exkurzi do adventní Vídně. Akce se uskuteční v pátek 4. prosince 2015. Navštívíme nejzajímavější památky Vídně, jakými např. jsou: zámek Schönbrunn a jeho zahrady, komplex Hofburgu s klenotnicí, Kapucínskou hrobku, chrám sv. Štěpána a centrum města nebo muzeum známého architekta F. Hundertwassera. Celý článek

Vybíráme potraviny pro dobrou věc

Naše gymnázium se zapojí do Krajské sbírky potravin pro rok 2015, která je organizována ve spolupráci s Potravinovou bankou Ostrava. Cílem této akce je sběr potravin, které budou předány ženám z azylového domu DEBORA v Ostravě-Zábřehu a jejich dětem a dětem, které vyžadují okamžitou pomoc ze zařízení NÁRUČ v Ostravě-Vítkovicích.

Celá akce proběhne ve dnech 12. a 13. 10. 2015. Studenti a zaměstnanci školy budou moci v těchto dnech v ranních hodinách při příchodu do školy odevzdat ve vestibulu trvanlivé potraviny v neporušených původních obalech a před vypršením data spotřeby. Vhodné jsou např. dětská výživa, kaše, piškoty, cukrovinky, cukr, mouka, těstoviny, luštěniny, rýže, olej, instantní polévky, čaje, káva, kakao, sirupy, džemy, konzervy všeho druhu, paštiky, apod. Nevhodné jsou domácí výrobky (marmelády, kompoty), čerstvé potraviny, vajíčka apod.

Sbírku vnímáme jako příležitost jak vychovávat ke společenské zodpovědnosti a pomáhat lidem v nouzi k důstojnějšímu životu.

Darujme potraviny a pomozme potřebným!

Další stránka »