Chemie

Složení předmětové komise

Předseda Mgr. Pavel Czernek
Členové Mgr. Tomáš Krchňák, Mgr. Irena Šefčíková,
Mgr. Petra Valentíková Sokolová

[nggallery id=43]

Učebnice

Vlastní studijní texty

AKTUALITY – AKCE – NOVINKY

Nadvláda mladých chemiků v okresním kole

Praktická částV pátek 3. března 2017 proběhlo na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského okresní kolo Chemické olympiády kategorie D, kterého se účastnili i žáci kvarty Wichterlova gymnázia (Vojtěch David, Jiří Močkoř, Vojtěch Mohelník a David Ondřejek). Po hrátkách s Yamadovým indikátorem a pH škálou v praktické části, dotěrných dotazech a zajímavých úkolech v části teoretické, došlo k vyhodnocení snažení všech zúčastněných (23 žáků víceletých gymnázií a základních škol okresu Ostrava-město). Všichni reprezentanti Wichterlova gymnázia se stali úspěšnými řešiteli (nad 50 % možných bodů). Letošnímu okresnímu kolu dominovali Vojtěch David (1. místo) a Vojtěch Mohelník (2. místo). Výborného umístění dosáhl i Jiří Močkoř (6. místo) a pouhý bodík chyběl Davidu Ondřejkovi k proniknutí do první desítky (11. místo). Vojtěchové se mohou těšit na úlohy Krajského kola, které se uskuteční 28. března 2017. Jsme rádi, že i letos se mezi žáky nižšího gymnázia objevují úspěšní reprezentanti a poskytují tak příslib dalších úspěšných let Wichterlova gymnázia v Chemické olympiádě. Většina z nich se již nyní přihlásila do letošního ročníku ChO kategorie C, která je určena žákům vyššího gymnázia. Všem reprezentantům blahopřejeme k dosaženému úspěchu a těšíme se na jejich další vystoupení v Chemické olympiádě. Výsledková listina Okresního kola

Úspěch i v druhém ročníku CHEMIKLÁNÍ

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 10. února 2017 se pětičlenný tým žáků Wichterlova gymnázia účastnil druhého ročníku chemické soutěže CHEMIKLÁNÍ. Jedná se o jednokolovou soutěž (rovnou celostátní kolo) založenou na řešeni řady úloh s chemickou tematikou se vrůstající náročností a bodovým ohodnocením. Vítězí tým, který vyřeší v časovém limitu nejvíc úloh s nejvyšším bodovým ohodnocením. Dovolenými pomůckami jsou kromě znalostí a dovedností i tištěné studijní texty. Úlohy spolu s autorským řešením naleznete na webových stránkách soutěže www.chemiklani.cz. Tým WIGYcheM ve složení Anna Korytářová, Martin Raška, Matěj Rzehulka, Nathan Vishwanathan a Daniel Iwan uspěli v konkurenci dalších 37 týmů a obsadili 5. místo. Mezi zúčastněnými školami z Moravskoslezského kraje byli dokonce nejlepší. Blahopřejeme k úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci Wichterlova gymnázia. 2017_vysledky Chemiklání

YODA program na podporu talentů

YODA Mentorship je neziskový program, který propojuje nadané a aktivní české středoškoláky s mladými profesionály a úspěšnými českými studenty českých i zahraničních univerzit, tak aby se posunuli za hranice školních osnov a rozšířili si obzory v oboru, který je přitahuje. Minulý rok byl do programu vybrán student Šimon Michalčík (3.C), který i díky tomuto úspěšně zorganizoval první ostravskou akademii se sázením stromů Plant for the Planet. Tato aktivita se dále rozvíjí a bude mít pokračování na jaře. Tento rok byli do programu vybráni tři studenti  naší školy. Jeden z nich je Martin Kašperlík z 2.C. Jeho mentorem bude Renáta Chalupská, která studuje molekulární biologii na univerzitě v Glasgow. Jejich společně řešeným chemickým tématem bude "praskání plastů". Martin tohle téma zároveň zpracovává v rámci středoškolské odborné činnosti. Dalším účastníkem je Kateřina Volná z 1.C s mentorem Ondřejem Dočkalem, který studoval mj. ekonomii na univerzitě v Cambridge. Jejich projekt se teprve rýsuje. A třetím je Adéla Jasvecová z 3.C. Její mentorka je Anna Nevečeřalová, která krátce studovala i na Oxfordu. Společně budou k úspěchu ladit vznik festivalu Srdeční záležitost. Je to festival filmové hudby, kde vystoupí žáci ZUŠ z Moravskoslezského kraje a také velké amatérské orchestry. Akce je to pro veřejnost, a proto jste všichni srdečně zvání 26. 5. 2017 do Hlučína. Přejeme všem hodně zdaru v rozvoji svého talentu, kterému jdou spontánně naproti.
Setkání účastníků YODA mentorship programu v červnu 2016. Šimon z wigymu je v zelené košili.

Setkání účastníků YODA Mentorship programu v červnu 2016. Šimon z wigymu je v zelené košili.

   

Národní kolo „volá“!!!

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czNa základě výsledků dosažených v krajském kole Chemické olympiády kategorie A byli naši žáci pozváni k účasti v Národním kole (výš je pouze Mezinárodní chemická olympiáda IChO). Národní klání nadějných chemiků proběhne v Litvínově ve dnech 23. - 26. ledna 2017. Za Wichterlovo gymnázium budou bojovat Anna Korytářová ze septimy A a Nathan Vishwanathan z třídy 4.C.

Reprezentantům držíme pěsti a přejeme úsudek průzračný jako destilovaný oxidan, myšlenky rychlé i bez katalyzátoru a nervy pevné jako vlákna kolagenu.

Výborné výsledky v krajském kole chemické olympiády

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 10. 12. 2016 se na půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity konalo krajské kolo Chemické olympiády kategorie A. Soutěžící se museli vypořádat se záludnými otázkami a výpočty v teoretické části, v praxi pak předvést svůj um při chelatomatrickém stanovení niklu v katalyzátoru. Letos jsme měli mezi elitou dokonce dva zástupce a navíc Matěj Rzehulka musel pozvání z vážných důvodů odříci. Wichterlovo gymnázium úspěšně reprezentovali Anna Korytářová ze septimy A a Nathan Vishwanathan z třídy 4. C. Se zadanými úlohami se statečně poprali a stali se úspěšnými řešiteli krajského kola ChO kategorie A. Byť získali oba stejný počet bodů, obsadil Nathan 4. místo a Anna místo 5.

Anně i Nathanovi blahopřejeme k dosaženému úspěchu. Těšíme se na další vystoupení Anny v Chemické olympiádě a Nathanovi přejeme úspěchy i v dalším studiu.

Výsledková listina krajského kola ChO kategorie A

Archiv kategorie Chemie

Výpis článků z kategorie: 'Chemie'

Nadvláda mladých chemiků v okresním kole

Praktická částV pátek 3. března 2017 proběhlo na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského okresní kolo Chemické olympiády kategorie D, kterého se účastnili i žáci kvarty Wichterlova gymnázia (Vojtěch David, Jiří Močkoř, Vojtěch Mohelník a David Ondřejek). Po hrátkách s Yamadovým indikátorem a pH škálou v praktické části, dotěrných dotazech a zajímavých úkolech v části teoretické, došlo k vyhodnocení snažení všech zúčastněných (23 žáků víceletých gymnázií a základních škol okresu Ostrava-město). Celý článek »

Úspěch i v druhém ročníku CHEMIKLÁNÍ

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 10. února 2017 se pětičlenný tým žáků Wichterlova gymnázia účastnil druhého ročníku chemické soutěže CHEMIKLÁNÍ. Jedná se o jednokolovou soutěž (rovnou celostátní kolo) založenou na řešeni řady úloh s chemickou tematikou se vrůstající náročností a bodovým ohodnocením. Vítězí tým, který vyřeší v časovém limitu nejvíc úloh s nejvyšším bodovým ohodnocením. Dovolenými pomůckami jsou kromě znalostí a dovedností i tištěné studijní texty. Úlohy spolu s autorským řešením naleznete na webových stránkách soutěže www.chemiklani.cz. Tým WIGYcheM ve složení Anna Korytářová, Martin Raška, Matěj Rzehulka, Nathan Vishwanathan a Daniel Iwan uspěli v konkurenci dalších 37 týmů a obsadili 5. místo. Mezi zúčastněnými školami z Moravskoslezského kraje byli dokonce nejlepší.

Blahopřejeme k úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci Wichterlova gymnázia.

2017_vysledky Chemiklání

YODA program na podporu talentů

YODA Mentorship je neziskový program, který propojuje nadané a aktivní české středoškoláky s mladými profesionály a úspěšnými českými studenty českých i zahraničních univerzit, tak aby se posunuli za hranice školních osnov a rozšířili si obzory v oboru, který je přitahuje.

Minulý rok byl do programu vybrán student Šimon Michalčík (3.C), který i díky tomuto úspěšně zorganizoval první ostravskou akademii se sázením stromů Plant for the Planet. Tato aktivita se dále rozvíjí a bude mít pokračování na jaře.

Tento rok byli do programu vybráni tři studenti  naší školy. Jeden z nich je Martin Kašperlík z 2.C. Jeho mentorem bude Renáta Chalupská, která studuje molekulární biologii na univerzitě v Glasgow. Jejich společně řešeným chemickým tématem bude „praskání plastů“. Martin tohle téma zároveň zpracovává v rámci středoškolské odborné činnosti.

Dalším účastníkem je Kateřina Volná z 1.C s mentorem Ondřejem Dočkalem, který studoval mj. ekonomii na univerzitě v Cambridge. Jejich projekt se teprve rýsuje.

A třetím je Adéla Jasvecová z 3.C. Její mentorka je Anna Nevečeřalová, která krátce studovala i na Oxfordu. Společně budou k úspěchu ladit vznik festivalu Srdeční záležitost. Je to festival filmové hudby, kde vystoupí žáci ZUŠ z Moravskoslezského kraje a také velké amatérské orchestry. Akce je to pro veřejnost, a proto jste všichni srdečně zvání 26. 5. 2017 do Hlučína.

Přejeme všem hodně zdaru v rozvoji svého talentu, kterému jdou spontánně naproti.

Setkání účastníků YODA mentorship programu v červnu 2016. Šimon z wigymu je v zelené košili.

Setkání účastníků YODA Mentorship programu v červnu 2016. Šimon z wigymu je v zelené košili.

 

 

Národní kolo „volá“!!!

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czNa základě výsledků dosažených v krajském kole Chemické olympiády kategorie A byli naši žáci pozváni k účasti v Národním kole (výš je pouze Mezinárodní chemická olympiáda IChO). Národní klání nadějných chemiků proběhne v Litvínově ve dnech 23. – 26. ledna 2017. Za Wichterlovo gymnázium budou bojovat Anna Korytářová ze septimy A a Nathan Vishwanathan z třídy 4.C.

Reprezentantům držíme pěsti a přejeme úsudek průzračný jako destilovaný oxidan, myšlenky rychlé i bez katalyzátoru a nervy pevné jako vlákna kolagenu.

Výborné výsledky v krajském kole chemické olympiády

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 10. 12. 2016 se na půdě Vysoké školy báňské – Technické univerzity konalo krajské kolo Chemické olympiády kategorie A. Soutěžící se museli vypořádat se záludnými otázkami a výpočty v teoretické části, v praxi pak předvést svůj um při chelatomatrickém stanovení niklu v katalyzátoru. Letos jsme měli mezi elitou dokonce dva zástupce a navíc Matěj Rzehulka musel pozvání z vážných důvodů odříci. Wichterlovo gymnázium úspěšně reprezentovali Anna Korytářová ze septimy A a Nathan Vishwanathan z třídy 4. C. Se zadanými úlohami se statečně poprali a stali se úspěšnými řešiteli krajského kola ChO kategorie A. Byť získali oba stejný počet bodů, obsadil Nathan 4. místo a Anna místo 5.

Anně i Nathanovi blahopřejeme k dosaženému úspěchu. Těšíme se na další vystoupení Anny v Chemické olympiádě a Nathanovi přejeme úspěchy i v dalším studiu.

Výsledková listina krajského kola ChO kategorie A

Laboratorní práce pro žáky ZŠ Sekaniny

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czDne 1. 12. 2016 navštívila Wichterlovo gymnázium dvanáctka žáků ZŠ Sekaniny, která na tamější škole navštěvuje Chemický kroužek.  V laboratoři chemie pro ně byly připraveny vybrané pokusy z chemie. Jako první provedli žáci termický rozklad hypermanganu spolu s důkazy všech vznikajících produktů. V dalším sledu si pohráli s barvenými změnami vybraných acidobazických indikátorů (př. antokyany, Tashiro). Vyvrcholením jejich práce se stala příprava slizu z lepidla Herkules a boraxu. Celý článek »

Excelentní výkon v krajském kole ChO kategorie B

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 22. dubna 2016 se na půdě Vysoké školy báňské – Technické univerzity konalo krajské kolo Chemické olympiády kategorie B. Soutěžící se museli vypořádat se záludnými otázkami a výpočty v teoretické části (např. získávání přechodných prvků z automobilů, určování oxidačních čísel v organických sloučeninách), v praxi pak předvést svůj um při manganometrickém stanovení vzorku železnatých kationtů. I letos jsme měli mezi elitou své zástupce. Anna Korytářová (po 4. a 2. místě v ChO kategorií A resp. C) vyšperkovala své skóre vítězstvím v krajském kole kategorie B.

Anně blahopřejeme k dosaženému úspěchu a těšíme se na její vystoupení v dalších ročnících Chemické olympiády.

výsledková listina KK ChO B 22.4.2016

Úspěchy v krajských kolech Chemické olympiády

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV jarních dnech vrcholí letošní ročník chemické olympiády. Za sebou mají naši reprezentanti krajská kola kategorií D a C.

Žáci mladších ročníků bojovali v krajském kole ChO kategorie D, které se uskutečnilo na půdě Matičního gymnázia. Naši školu reprezentovali zástupci kvarty A a svými výkony se stali úspěšnými řešiteli tohoto klání. Ondřej Klus obsadil 7. a Lucie Peterková 9. místo. Oba jsou příslibem úspěšné stopy Wichterlova gymnázia i v dalších ročnících ChO, stejně jak ji zanechali reprezentanti v kategorii C.

Ve středu 6. dubna 2016 proběhlo na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského krajské kolo Chemické olympiády kategorie C, ve kterém jsme měli rekordní účast 4 žáků ze 40 soutěžících (Daniel Iwan z třídy 1.C, Daniela Hrbáčová, Miroslav Raška a Anna Korytářová všichni ze sexty A). Soutěžící se museli vypořádat se záludnými otázkami a výpočty v teoretické části, v praxi pak předvést svůj um při argentometrickém stanovení chloridových iontů zpětnou titrací. Miroslav Raška se po kvapíkovém přesunu z ústředního kola MO zařadil mezi úspěšné řešitele krajského kola. Excelentního výsledku dosáhla Anna Korytářová, která obsadila nádherné 2. místo a ještě vylepšila své 4. místo z krajského kola ChO kategorie A.

Všem reprezentantům Wichterlova gymnázia blahopřejeme k dosaženému úspěchu a těšíme se na jejich další vystoupení v Chemické olympiádě. Věříme, že i zprávy z krajského kola ChO kategorie B (22. dubna 2016) budou stejně radostné.

Úspěchy sbírají i naši mladí chemici

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czV pátek 4. března 2016 proběhlo na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského okresní kolo Chemické olympiády kategorie D, kterého se účastnili i žáci kvarty Wichterlova gymnázia (Lucie Peterková a Ondřej Klus). Po hrátkách s modrou skalicí v praktické části, dotěrných dotazech a zajímavých úkolech v části teoretické, došlo k vyhodnocení snažení všech zúčastněných (22 žáků víceletých gymnázií a základních škol okresu Ostrava-město). Oba reprezentanti Wichterlova gymnázia se stali úspěšnými řešiteli (celkem bylo pouze 8 úspěšných řešitelů). Lucie Peterková obsadila skvělé 4. místo a figuruje mezi náhradníky postupujících do krajského kola. Ondřej Klus dosáhl úžasného 2. místa a může se těšit na účast v krajském kole, které se uskuteční 31. 3. 2016. Jsme rádi, že i letos se mezi žáky nižšího gymnázia objevují úspěšní reprezentanti a poskytují tak příslib dalších úspěšných let Wichterlova gymnázia v Chemické olympiádě.

Lucii i Ondřeji blahopřejeme k dosaženému úspěchu a těšíme se na jejich další vystoupení v Chemické olympiádě.

První ročník CHEMIKLÁNÍ

V pátek 5. února 2016 se pětičlenný tým žáků Wichterlova gymnázia účastnil prvního ročníku chemické soutěže CHEMIKLÁNÍ. Jedná se o jednokolovou soutěž (rovnou celostátní kolo) založenou na řešeni řady úloh s chemickou tematikou se vrůstající náročností a bodovým ohodnocením. Vítězí tým, který vyřeší v časovém limitu nejvíc úloh s nejvyšším bodovým ohodnocením. Dovolenými pomůckami jsou kromě znalostí a dovedností i tištěné studijní texty. Úlohy spolu s autorským řešením naleznete na webových stránkách soutěže www.chemiklani.cz. Tým WIGYCHEM ve složení Anna Korytářová, Martin Raška, Matěj Rzehulka, Nathan Vishwanathan a Martin Vavera uspěli v konkurenci dalších 33 týmů a obsadili 6. místo. Mezi zúčastněnými školami z Moravskoslezského kraje byli dokonce nejlepší.

Blahopřejeme k úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci Wichterlova gymnázia.

2016_vysledky

Další stránka »