Informatika a výpočetní technika

Složení předmětové komise

Předseda Mgr. Lada Stachovcová
Členové Ing. Jindra Balarinová, Mgr. Gabriela Hudecová,

Výuka

Pro výuku předmětů Informatika a výpočetní technika, Seminář z programování a Deskriptivní geometrie slouží učebny IVT1 a IVT2 a Multimediální učebna (MMU). Žáci používají vlastní účty v samostatné doméně, je použit systém cestovních profilů. Jako doménový server slouží linuxová distribuce Debian, který se zároveň stará o další služby spojené s využíváním internetu atp. Ke studentské síti se lze připojit také pomocí bezdrátové technologie wi-fi. Všechny počítače jsou připojeny pevnou linkou k internetu, rychlost připojení je v současné době 40 MBit. Učebny jsou v odpoledních hodinách žákům k dipozici pro jejich samostatnou práci.

Plán akcí na šk. rok 2016/17

Doporučené učebnice

  • ve výuce používáme vlastní učební materiály, které jsou studentům k dispozici

 

Dokumenty

AKTUALITY – AKCE – NOVINKY

Výsledky okresního kola soutěže v programování

V pátek 17. března 2017 proběhlo na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě okresní kolo soutěže v programování. Soutěží se ve dvou kategoriích a programovací jazyk je volitelný - naši studenti si vybírali většinou C# nebo Javu. A jak dopadli? Kategorie Mladší žáci: 2. místo: Jiří Močkoř, 4.A 3. místo: Vojtěch David, 4.A 4. místo: David Ondřejek, 4.A 5. místo: Martin Tománek, 4.A 6. místo: Michal Sládeček, 1.B   Kategorie Starší žáci: 1. místo: Pavel Duong, 5.A ... 14. místo: Jakub Murcek, 5.A Červeně zvýraznění studenti postoupili do krajského kola. Gratulujeme!  

Třetí místo v celostátní soutěži

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma "Historie mojí země" byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR - zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy.

Beseda se zástupci CGI

V pátek 17. února měli studenti semináře z programování netradiční hodinu: místo programování je čekala beseda se zástupci firmy CGI na téma velké informační systémy. Za hodinu a půl nejen představili svou firmu a  ukázali, že IT není jen o programování, ale také odpovídali na dotazy studentů. A jaký měla akce úspěch? Zde je názor jednoho z účastníků: "Za mě rozhodně přínosné. Nejenže jsem se já osobně seznámil s novou firmou, CGI jsem předtím neznal, ale také přinesli nová témata k zamyšlení. Ty informační systémy jsou vážně docela zajímavé. Určitě bych byl jen rád, kdyby bylo takovýchto setkání více. Opravdu jsem odtamtud odcházel s nadšením. " CGI8 CGI7 CGI5 CGI4 CGI3 CGI2 CGI1  

Roboti@FSI – výsledky

lego_car2Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně pořádá soutěž v programování robotů, které se zúčastnil i tým z naší školy (jak jste si mohli přečíst dříve). Tereza Buršová, Martina Kocourková, Ondřej Švik a Tereza Zemanová (všichni 3.D) úspěšně prošli prvním kolem a postoupili do finále, kde obsadili celkové 6. místo. Gratulujeme! Výsledková listina Roboty1 Roboty2 Roboty3 Roboty6 Roboty7  

Den s legoroboty

V sobotu 4. 2. 2017 se skupina studentek našeho gymnázia vydala do Prahy, aby se zúčastnila workshopu Den s legoroboty pro dívky organizovaného společností Czechitas ve spolupráci s ČVUT. Dívky se během krátkého úvodu seznámily se základními prvky stavebnice LEGO Mindstorms a jejich prvním úkolem bylo sestavit a správně zapojit jednoduchého robota s dotykovým a ultrazvukovým senzorem. Druhou, o dost složitější částí workshopu, bylo robota naprogramovat. Děvčata naštěstí brzy pochytila základní příkazy jazyka NXC a jejich roboti zanedlouho jezdili, otáčeli se, zastavovali před překážkou, couvali... V závěrečné fázi workshopu pak dívky dostaly za úkol naprogramovat robota tak, aby projel daným bludištěm. Celý workshop provázela přátelská nálada, a třebaže zdaleka ne všichni vytvoření roboti zvládli závěrečný úkol, věříme, že se dívky nenechaly odradit a podobné akce se zúčastní opět.
Archiv kategorie Informatika a výpočetní technika

Výpis článků z kategorie: 'Informatika a výpočetní technika'

Výsledky okresního kola soutěže v programování

V pátek 17. března 2017 proběhlo na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě okresní kolo soutěže v programování. Soutěží se ve dvou kategoriích a programovací jazyk je volitelný – naši studenti si vybírali většinou C# nebo Javu. A jak dopadli?

Kategorie Mladší žáci:

2. místo: Jiří Močkoř, 4.A

3. místo: Vojtěch David, 4.A

4. místo: David Ondřejek, 4.A

5. místo: Martin Tománek, 4.A

6. místo: Michal Sládeček, 1.B

 

Kategorie Starší žáci:

1. místo: Pavel Duong, 5.A

14. místo: Jakub Murcek, 5.A

Červeně zvýraznění studenti postoupili do krajského kola. Gratulujeme!

 

Třetí místo v celostátní soutěži

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma „Historie mojí země“ byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR – zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy. Celý článek »

Beseda se zástupci CGI

V pátek 17. února měli studenti semináře z programování netradiční hodinu: místo programování je čekala beseda se zástupci firmy CGI na téma velké informační systémy. Za hodinu a půl nejen představili svou firmu a  ukázali, že IT není jen o programování, ale také odpovídali na dotazy studentů. A jaký měla akce úspěch? Zde je názor jednoho z účastníků:

„Za mě rozhodně přínosné. Nejenže jsem se já osobně seznámil s novou firmou, CGI jsem předtím neznal, ale také přinesli nová témata k zamyšlení. Ty informační systémy jsou vážně docela zajímavé. Určitě bych byl jen rád, kdyby bylo takovýchto setkání více. Opravdu jsem odtamtud odcházel s nadšením. “

CGI8 CGI7 CGI5 CGI4 CGI3 CGI2 CGI1

 

Roboti@FSI – výsledky

lego_car2Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně pořádá soutěž v programování robotů, které se zúčastnil i tým z naší školy (jak jste si mohli přečíst dříve). Tereza Buršová, Martina Kocourková, Ondřej Švik a Tereza Zemanová (všichni 3.D) úspěšně prošli prvním kolem a postoupili do finále, kde obsadili celkové 6. místo.

Gratulujeme!

Výsledková listina

Roboty1 Roboty2 Roboty3 Roboty6 Roboty7

 

Den s legoroboty

V sobotu 4. 2. 2017 se skupina studentek našeho gymnázia vydala do Prahy, aby se zúčastnila workshopu Den s legoroboty pro dívky organizovaného společností Czechitas ve spolupráci s ČVUT.

Dívky se během krátkého úvodu seznámily se základními prvky stavebnice LEGO Mindstorms a jejich prvním úkolem bylo sestavit a správně zapojit jednoduchého robota s dotykovým a ultrazvukovým senzorem. Druhou, o dost složitější částí workshopu, bylo robota naprogramovat. Děvčata naštěstí brzy pochytila základní příkazy jazyka NXC a jejich roboti zanedlouho jezdili, otáčeli se, zastavovali před překážkou, couvali… V závěrečné fázi workshopu pak dívky dostaly za úkol naprogramovat robota tak, aby projel daným bludištěm.

Celý workshop provázela přátelská nálada, a třebaže zdaleka ne všichni vytvoření roboti zvládli závěrečný úkol, věříme, že se dívky nenechaly odradit a podobné akce se zúčastní opět.

Ulovili jsme Bobříka informatiky

bobr9V listopadu 2016 proběhlo školní kolo soutěže Bobřík informatiky, z něhož v každém kraji postoupilo 30 nejlepších do ústředního kola. Z naší školy bylo pozváno 6 úspěšných řešitelů, a ti se dnes ráno vydali na Gymnázium Ostrava-Zábřeh, aby změřili síly s ostatními v řešení algoritmických úloh.

 

Celý článek »

Test počítačové gramotnosti

eSkillsOd září do prosince 2016 probíhalo na stránkách http://www.itfitness.cz/cs/ testování počítačové gramotnosti. IT Fitness test se zaměřoval na zvládnutí teoretických i praktických otázek a úkolů z oblasti informačních technologií, jež většina z nás řeší v běžné práci s počítačem – s jeho softwarem, textovými, tabulkovými, grafickými editory, hardwarem, internetem, ale také s mobilními aplikacemi využívanými v dotykových zařízeních. Test byl rozdělen do dvou úrovní. První úroveň byla určena žákům ZŠ, druhá žákům SŠ, VOŠ a VŠ a široké veřejnosti.

Celkem se testování zúčastnilo 10 391 účastníků a jejich úspěšnost byla průměrně 58 %. A jak si vedli žáci naší školy?

Testování se zúčastnilo 161 žáků nižšího gymnázia s průměrnou úspěšností 60.5 % a 192 žáků vyššího gymnázia – ti měli průměrnou úspěšnost 66.2 %. Podrobné výsledky jednotlivých tříd vidíte v následujících tabulkách:

VÝSLEDKY NIŽŠÍ GYMNÁZIUM

vÝSLEDKY VYŠŠÍ GYMNÁZIUM

grafNG

grafVG

Roboti@FSI 2016

TRONFakulta strojního inženýrství VUT v Brně pořádá soutěž v programování robotů. V prvním kole měl tým řešitelů za úkol vytvořit algoritmus, který bude řídit pohyb TRONa v aréně, kde proti sobě soupeří několik TRONů. Tým naší školy ve složení Tereza Buršová, Martina Kocourková, Ondřej Švik a Tereza Zemanová (všichni 3.D) algoritmus vytvořil a je mezi 12 týmy, které postupují do finále. Tam bude jejich úkolem postavit a naladit robotické LEGO vozítko a být rychlejší než soupeř, a také připravit prezentaci svého řešení.

Gratulujeme a držíme palce v dalším kole!

 

Junior Internet 2016

Tato soutěž umožňuje mladým talentům do 21 let přihlásit svůj webový projekt a porovnat své umění s vrstevníky. Soutěží se v kategoriích Web, Design, Content a letos nově i JEDI (což je cena veřejnosti).
Z naší školy poslali své projekty do kategorie mladších talentů žáci kvarty Mateusz Wojnarowicz a Jan Lukovský s webem Buď na NETU SAFE! a Daniel Suchan s projektem Web Saton s.r.o., ve kterém vytvořil webové stránky pro firmu.
Odborná porota vyhodnotila všech 46 došlých projektů a výsledkem je 2. místo Mateusze Wojnarowicze a Jana Lukovského.

Gratulujeme!

Web Buď na NETU SAFE! + videa
Web Saton s.r.o.

Bobřík informatiky — postup do finále

ibobrik_czBobřík informatiky je informatická soutěž pro žáky základních a středních škol. Soutěž probíhá v několika kategoriích a nejvyšší kategorie je postupová. V letošním roce soutěžilo v této kategorii 59 žáků naší školy. Z nich 10 se stalo úspěšným řešitelem a 6 postupuje do celostátního kola. Jsou to: Ivan Bělohlávek, Jiří Škrobánek, Martin Raška (všichni 7. A), Lukáš Kramný, Lukáš Vojáček a Matěj Rzehulka (všichni 4. E).

Další stránka »