Matematika a deskriptivní geometrie

Složení předmětové komise

Předseda Mgr. Lenka Plášková
Členové RNDr. Eva Davidová, Mgr. Jana Gajdušková,
Mgr. Petra Kňurová, Mgr. Tomáš Krchňák,
Mgr. Marie Štípalová, RNDr. Michal Vavroš, PhD.

[nggallery id=1]

 

Seminář z deskriptivní geometrie

Seminář z deskriptivní geometrie je koncipován jako dvouletý a je určen studentům posledních dvou ročníků gymnázia. V prvním roce se studenti seznámí s kótovaným promítáním a Mongeovou projekcí, naučí se zobrazovat rovinné obrazce a hranatá tělesa. V dalším roce přibudou konstrukce oblých těles a konstrukce kuželoseček. Seminář je vhodný pro zájemce o studium na vysokých školách technických, zejména stavební, strojních, dopravních a pro budoucí studenty architektury.

Učebnice pro nižší gymnázium

  • J. Herman a kol. Matematika pro nižší ročníky víceletých gymnázií. Praha: Prometheus

Učebnice pro vyšší gymnázium

 

Účast na projektech

Práce studentů

AKTUALITY – AKCE – NOVINKY

 

Matematický klokan na WiGymu (...)

S příchodem jara se tradičně přihlásil i Matematický klokan. Výsledky soutěže na našem gymnáziu naleznete v přiloženém souboru a později se dočkáte i umístění našich studentů v rámci ostravských středních škol. Maximální počet bodů je 120, tak jistě oceníte bodové zisky vítězů v každé z kategorií: BENJAMÍN: Jan Holuša z 1.B (114); KADET: Vojtěch Mohelník z 4.A (105); JUNIOR: Martin Štípal z 1.C (90); STUDENT: Martin Raška z 7.A (114).  Děkujeme za přízeň, kterou zachováváte této soutěži a gratulujeme ke každému bodíku, kterého jste svými nápady, dovednostmi a znalostmi dosáhli. Matematický klokan_WiGym 2017

A jak znáte Ludolfovo číslo vy? (...)

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czJak jsme již informovali, včera se na Wichterlově gymnáziu uskutečnila v rámcí oslav tzv. Pi Day recesistická soutěž o studenta, která zné Ludolfovo číslo "pí" nejlépe. S přehledem vyhrála Markéta Machalová (8. A), která bez chyby zpaměti zapsala 350 desetinných míst! Vynikající jsou však i zápisy  Lenky Švidrnochové ze 6. A (142) a Eliáše Bencúra z tercie (110).

Všem třem gratulujeme, děkujeme a slibujeme, že se naučíme aspoň prvních pět... Takže 3,14159...!

Třetí místo v celostátní soutěži (...)

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma "Historie mojí země" byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR - zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy.

Úspěchy našich studentů v MO (...)

Naši matematikové se v uplynulých týdnech úspěšně zúčastnili několika soutěží. Nejprve proběhla krajská kola MO nejvyšší kategorie A a kategorie P (programování). V krajském kole MO kategorie A obsadil Martin Raška krásné 2. místo a Jiří Škrobánek 4. místo, čímž si oba rovněž vybojovali postup do ústředního kola soutěžeJiří Škrobánek navíc zvítězil v krajském kole MO kategorie P, takže si účast v ústředním kole ještě prodlouží . V lednu ještě proběhla okresní kola MO kategorií B a C. V kategorii B si postup do krajského kola vybojovaly Mariana Ochodková  a Magdaléna Krejčí, obě z 6.A. V kategorii C postupují do krajského kola kvartáni Vojtěch David a Jiří Močkoř, ačkoli tato kategorie je určena o rok starším studentům. Výsledkové listiny: MO kategorie A   MO kategorie P    MO kategorií B a C Všem jmenovaným gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších kolech MO!

Vítězství ve ŠKOMAM Cupu (...)

skomam Školy matematického modelování pořádané Katedrou aplikované matematiky VŠB TUO se účastnilo letos 10 našich studentů. V prestižní přidružené soutěži o ŠKOMAM Cup zvítězilo družstvo WiGymáků ve složení: Lukáš Kramný, Matěj Rzehulka, Marie Juchelková, David Rajský. Ani další naše dvě družstva se mezi soutěžícími neztratila. Více se můžete dočíst na webu soutěže www.skomam.vsb.cz.
Archiv kategorie Matematika a deskriptivní geometrie

Výpis článků z kategorie: 'Matematika a deskriptivní geometrie'

Matematický klokan na WiGymu

S příchodem jara se tradičně přihlásil i Matematický klokan. Výsledky soutěže na našem gymnáziu naleznete v přiloženém souboru a později se dočkáte i umístění našich studentů v rámci ostravských středních škol. Maximální počet bodů je 120, tak jistě oceníte bodové zisky vítězů v každé z kategorií: BENJAMÍN: Jan Holuša z 1.B (114); KADET: Vojtěch Mohelník z 4.A (105); JUNIOR: Martin Štípal z 1.C (90); STUDENT: Martin Raška z 7.A (114).  Děkujeme za přízeň, kterou zachováváte této soutěži a gratulujeme ke každému bodíku, kterého jste svými nápady, dovednostmi a znalostmi dosáhli.

Matematický klokan_WiGym 2017

A jak znáte Ludolfovo číslo vy?

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czJak jsme již informovali, včera se na Wichterlově gymnáziu uskutečnila v rámcí oslav tzv. Pi Day recesistická soutěž o studenta, která zné Ludolfovo číslo „pí“ nejlépe. S přehledem vyhrála Markéta Machalová (8. A), která bez chyby zpaměti zapsala 350 desetinných míst! Vynikající jsou však i zápisy  Lenky Švidrnochové ze 6. A (142) a Eliáše Bencúra z tercie (110).

Všem třem gratulujeme, děkujeme a slibujeme, že se naučíme aspoň prvních pět… Takže 3,14159…!

Třetí místo v celostátní soutěži

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma „Historie mojí země“ byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR – zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy. Celý článek »

Úspěchy našich studentů v MO

Naši matematikové se v uplynulých týdnech úspěšně zúčastnili několika soutěží. Nejprve proběhla krajská kola MO nejvyšší kategorie A a kategorie P (programování). V krajském kole MO kategorie A obsadil Martin Raška krásné 2. místo a Jiří Škrobánek 4. místo, čímž si oba rovněž vybojovali postup do ústředního kola soutěžeJiří Škrobánek navíc zvítězil v krajském kole MO kategorie P, takže si účast v ústředním kole ještě prodlouží .

V lednu ještě proběhla okresní kola MO kategorií B a C. V kategorii B si postup do krajského kola vybojovaly Mariana Ochodková  a Magdaléna Krejčí, obě z 6.A. V kategorii C postupují do krajského kola kvartáni Vojtěch David a Jiří Močkoř, ačkoli tato kategorie je určena o rok starším studentům.

Výsledkové listiny: MO kategorie A   MO kategorie P    MO kategorií B a C

Všem jmenovaným gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších kolech MO!

Vítězství ve ŠKOMAM Cupu

skomam Školy matematického modelování pořádané Katedrou aplikované matematiky VŠB TUO se účastnilo letos 10 našich studentů. V prestižní přidružené soutěži o ŠKOMAM Cup zvítězilo družstvo WiGymáků ve složení: Lukáš Kramný, Matěj Rzehulka, Marie Juchelková, David Rajský. Ani další naše dvě družstva se mezi soutěžícími neztratila. Více se můžete dočíst na webu soutěže www.skomam.vsb.cz.

Kvartáni v okresním kole MO

V minulém týdnu se 8 kvartánů po náročné domácí přípravě utkalo v nejprestižnější matematické soutěži s dalšími 45 matematiky z celé Ostravy. Všem osmi se přitom podařilo dosáhnout počtu bodů, které je opravňují k získání titulu úspěšného řešitele s nárokem na postup do krajského kola. Plného počtu bodů dosáhli Jiří Močkoř, Vojtěch Mohelník a Ondřej Szymik.
Celou výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde: FINAL_-_Vysledky_MO_OK_Z9_2017.

Gratulujeme a držíme palce do krajského kola!

Navrhni svou vlastní autobusovou zastávku

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czVe čtvrtek 2.2.2017 stráví studenti sexty a druhých ročníků den s Deskriptivní geometrií. V rámci akce, která se koná již počtvrté, s letoším podtitulem Navrhni vlastní autobusovou zastávku se dozví „co je možné“, naučí se „jak na to“ a pak si vlastní sami navrhnou. V následném hlasování všichni (včetně ostatních studentů, pedagogů i přátel školy) vyberou vítězný návrh.

„Každý den na ní většina z nás stojí, každý den zde trávíme minuty čekáním. A většinou si ani neuvědomujeme, kde jsme. Autobusová zastávka je prostorem, který může vytvořit zázemí v nevlídných chvílích, který může být místem nečekaných setkání. Stojí za to jí věnovat pozornost.“

Akci pořádá volitelný seminář Deskriptivní geometrie a platforma POLYCHROME.

Další informace ZDE 

Úspěchy v matematických olympiádách

Naši matematikové se v uplynulých týdnech úspěšně zúčastnili několika soutěží. Nejprve proběhla Internetová matematická olympiáda, ve které tým ve složení:  Martin Raška, Jiří Škrobánek, Duong Tat Dat, Adam Neuwirth, Vojtěch David, Jakub Kočur a Michal Szymik získal skvělé 11. místo a tým ve složení Lukáš Kramný, Markéta Machalová, David Rajský, Nathan Vishwanathan, Lenka Švidrnochová, Matyáš Tichý a Eliška Kramná,  krásné  30. místo. Jejich úspěch podtrhuje fakt, že soutěže se účastnilo celkem 214 týmů z celé ČR a SR. Srdečně gratulujeme!

Dále proběhlo oblastní kolo MO kategorií A a P. Úspěšní řešitelé kategorie A – Martin Raška, Daniela Hrbáčová, Markéta Machalová a Jiří Škrobánek, – postupují do krajského kola soutěže.  Do krajského kola MO kategorie P – programování se nominoval Jiří Škrobánek. Děkujeme všem soutěžícím za odvedenou práci a postupujícím držíme palce do dalšího kola.

Matematicko-fyzikální Náboj JUNIOR

naboj_2016Soutěž určená žákům ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnázií  z Čech a Slovenska proběhla souběžně v 16 českých a 27 slovenských městech.
Ostravské kolo, které proběhlo v pátek 25. 11., vyhrál stejně jako v loňském roce (!) tým našich kvartánů ve složení

Vojtěch David, Vojtěch Mohelník, Jiří Močkoř a Ondřej Szymik.

Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Celostátní Dětská vědecká konference

V pátek a sobotu, 4. a 5. 11., se Jiří Močkoř, Vojtěch David a Jan Lukovský (všichni z kvarty) zúčastnili Dětské Vědecké Konference. Jiří Močkoř prezentoval metodu Monte Carlo a její využití k výpočtu PÍ. Jan Lukovský ve své přednášce s názvem „Imigranti z vesmíru“ přednášel o meteoritech. A Vojtěch David seznámil posluchače s vulkanismem a kryovulkanismem.

Všichni si domů donesli skvělé zážitky a k tomu se Jirkovi povedlo vyhrát, a to hned dvakrát. Jirka se se svou prezentaci umístil ve své kategorii (13-15 let) na 1. místě a také se stal celkovým vítězem a díky tomu Jirkovi nadace Neuron splní jeho „Dětský vědecký sen“. Jirka se 23. 11. jel podívat do Prahy na besedu s laureáty Cen Neuron, kde poznal skutečné odborníky v nejrůznějších přírodovědných oblastech.

Prezentace jsou možné ke zhlédnutí na YouTube kanálu „prirodovedci“.

Celé konference se zúčastnilo 97 studentů z celé republiky a všichni si mohli vyzkoušet, jaké to je prezentovat před obecenstvem a také odborníky.

Jiří Močkoř jako vítěz Dětské vědecké konference

Jiří Močkoř jako vítěz Dětské vědecké konference

Další stránka »