Akce studentů

Mezi nejvýraznější aktivity Wichterlova gymnázia, které přímo nesouvisí s výukou, patří různé kluby a kroužky. Jejich nabídka se mění a přizpůsobuje přáním žáků. Dlouhodobě nejoblíbenější jsou Anglický klub, Exil florbalová liga a Exil skupina první pomoci. V seznamu na pravé straně dále neleznete odkazy na časopisy nižšího a vyššího gymnázia ga-Ma-Ja a Glossarium. Zde naleznete jednotlivá vydání.

O ostatních jednorázových a mimořádných akcích vás budeme ve spolupráci s organizátory a Studentským senátem žáků Wichterlova gymnázia seznamovat informovat zde.

The Day of the Irish

St Patrick's Day. Je to sice irský svátek, každoročně však 17. března těší lidi po celém světě, které pojí irský původ, nebo třeba jen radost z přicházejícího jara a chuť slavit. I na Wigymu jsme se opět rozhodli zpestřit si den a připomenout si irského patrona aktivitami a soutěžemi. Takže pokud budete mít možnost oslavit tento původně křesťanský svátek například políbením Ira pro štěstí nebo kapkou irské whisky, neváhejte. Přidáte se k milionům lidí po celém světě.Patrick 17

A jak znáte Ludolfovo číslo vy?

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czJak jsme již informovali, včera se na Wichterlově gymnáziu uskutečnila v rámcí oslav tzv. Pi Day recesistická soutěž o studenta, která zné Ludolfovo číslo "pí" nejlépe. S přehledem vyhrála Markéta Machalová (8. A), která bez chyby zpaměti zapsala 350 desetinných míst! Vynikající jsou však i zápisy  Lenky Švidrnochové ze 6. A (142) a Eliáše Bencúra z tercie (110).

Všem třem gratulujeme, děkujeme a slibujeme, že se naučíme aspoň prvních pět... Takže 3,14159...!

První pomoc na Exilu

Představte si, že jdete ulicí a najednou před Vámi někdo zkolabuje. Věděli byste, jak se správně zachovat v této situaci? Aby co nejvíce studentů na tuto otázku odpovědělo: "ano",  pořádala Exil skupina první pomoci Wichterlova gymnázia akci: "První pomoc na Exilu". 24. a 27. února 2017 seznámila studenty Wigymu a žáky některých ostravských  ZŠ s pravidly  poskytování první pomoci. Všichni zúčastnění si mohli vyzkoušet,  jak ošetřit zlomeniny,  krvácení či provést KPR, což je kardiopulmonální resuscitace Rovněž  si mohli prohlédnou plně vybavenou sanitku nebo vidět nácvik zásahu členů Exil skupiny PP. V oba dny bylo toto školení vnímáno i jako zábava a soutěž o drobnou pozornost: dort, čokolády a bonbóny. V pátek 24. 2. mezi sebou soutěžily třetí ročníky a kvarta Wichterlova gymnázia. A ačkoliv byly výsledky velmi těsné, zaslouženě vyhrála třída 7. A. Následující pracovní den - 27. února, navštívili Wichterlovo gymnázium žáci ZŠ Zdeňka Škarvady, ZŠ  Klimkovice, ZŠ Bílovecká, ZŠ Josefa Valčíka, Prima škola Pausterova a ZŠ  J. Šoupala. Odvážím se tvrdit,  že si každý odnesl nejen důležité informace, které někomu třeba jednou zachrání život. A abychom neskončili tak vážně, je potřeba dodat, že všichni jsme si to náramně užili. Matěj Rössner, V.A, člen Exil skupiny PP

Festival „Je sais faire en français“ / „Umím francouzsky“

V pátek 24. února 2017 proběhl již 2. ročník festivalu Je sais faire en français pro všechny milovníky francouzštiny, který pořádá Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně. Během festivalu se ve více než dvaceti vystoupeních výhradně ve francouzštině představila celá řada žáků základních a středních škol. Zvláštními hosty festivalu byli pan Cédric Ramirez, ředitel Alliance française Ostrava, François Bouillet, lektor francouzského jazyka a paní Barbora Golová z oddělení mezinárodních vztahů Moravskoslezského kraje, která představila možnost studia na střední škole ve Francii v rámci projektu "Rok v Lotrinsku". Během celého dne v příjemné frankofilní, ale i frankofonní atmosféře jsme mohli vidět adaptace klasických pohádek, skeče, dramatizace poezie, divadlo a samozřejmě jsme se zaposlouchali do melodické francouzštiny v podobě celé řady novějších, ale i starších francouzských písní. Wichterlovo gymnázium i v druhém ročníku reprezentovala Patricie Stará (4.E), která vystoupila s písní od ZAZ "Si jamais j´oublie". Festival Je sais faire en francais, Patricie Stará Patricie Stará, 4.E Každé vystoupení bylo originální a po zásluze bylo štědře oceněno . A tak jako v loňském roce... nebylo poražených, nýbrž v mnoha ohledech zvítězili zaslouženě všichni. :-)

Oslavili jsme „Pi Day“

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czDatum 14.3. zapsáno například ve Spojených státech dá 3. 14. a přesně tohle pro matematiky téměř posvátné číslo mělo dnes svátek. Pí Day (neboli Den pí) jsme oslavili i na Wichterlově gymnáziu. Toto řecké písmeno máme dokonce ve znaku. Ráno čekala žáky hned u vchodu sladká odměna v podobě stylově zdobeného perníčku, v průběhu dne si pak mohli zasoutěžit například v tom, kdo známé Ludolfovo číslo napíše na nejvyšší počet desetinných míst. "Narozdíl od spousty převzatých považuji Den pí za krásný příklad popkultury. Bylo by samozřejmě naivní domnívat se, že jeho oslavy přitáhnou děti k matematice, ale recese, s jakou žáci přistupují k oslavám svátku tohoto čísla, je kouzelná," okomentoval oslavy ředitel gymnázia Jan Netolička. V tomto školním roce bude ještě možnost oslavit Den přibližného pí, který připadne na 22. července. Číslo pí je totiž možné přibližně zapsat i jako zlomek 22/7.

Archiv kategorie Akce studentů

Výpis článků z kategorie: 'Akce studentů'

The Day of the Irish

St Patrick’s Day. Je to sice irský svátek, každoročně však 17. března těší lidi po celém světě, které pojí irský původ, nebo třeba jen radost z přicházejícího jara a chuť slavit. I na Wigymu jsme se opět rozhodli zpestřit si den a připomenout si irského patrona aktivitami a soutěžemi. Takže pokud budete mít možnost oslavit tento původně křesťanský svátek například políbením Ira pro štěstí nebo kapkou irské whisky, neváhejte. Přidáte se k milionům lidí po celém světě.Patrick 17

A jak znáte Ludolfovo číslo vy?

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czJak jsme již informovali, včera se na Wichterlově gymnáziu uskutečnila v rámcí oslav tzv. Pi Day recesistická soutěž o studenta, která zné Ludolfovo číslo „pí“ nejlépe. S přehledem vyhrála Markéta Machalová (8. A), která bez chyby zpaměti zapsala 350 desetinných míst! Vynikající jsou však i zápisy  Lenky Švidrnochové ze 6. A (142) a Eliáše Bencúra z tercie (110).

Všem třem gratulujeme, děkujeme a slibujeme, že se naučíme aspoň prvních pět… Takže 3,14159…!

První pomoc na Exilu

Představte si, že jdete ulicí a najednou před Vámi někdo zkolabuje. Věděli byste, jak se správně zachovat v této situaci? Aby co nejvíce studentů na tuto otázku odpovědělo: „ano“,  pořádala Exil skupina první pomoci Wichterlova gymnázia akci: „První pomoc na Exilu“. 24. a 27. února 2017 seznámila studenty Wigymu a žáky některých ostravských  ZŠ s pravidly  poskytování první pomoci.

Všichni zúčastnění si mohli vyzkoušet,  jak ošetřit zlomeniny,  krvácení či provést KPR, což je kardiopulmonální resuscitace Rovněž  si mohli prohlédnou plně vybavenou sanitku nebo vidět nácvik zásahu členů Exil skupiny PP.

V oba dny bylo toto školení vnímáno i jako zábava a soutěž o drobnou pozornost: dort, čokolády a bonbóny. V pátek 24. 2. mezi sebou soutěžily třetí ročníky a kvarta Wichterlova gymnázia. A ačkoliv byly výsledky velmi těsné, zaslouženě vyhrála třída 7. A.

Následující pracovní den – 27. února, navštívili Wichterlovo gymnázium žáci ZŠ Zdeňka Škarvady, ZŠ  Klimkovice, ZŠ Bílovecká, ZŠ Josefa Valčíka, Prima škola Pausterova a ZŠ  J. Šoupala. Odvážím se tvrdit,  že si každý odnesl nejen důležité informace, které někomu třeba jednou zachrání život.

A abychom neskončili tak vážně, je potřeba dodat, že všichni jsme si to náramně užili.

Matěj Rössner, V.A, člen Exil skupiny PP

Festival „Je sais faire en français“ / „Umím francouzsky“

V pátek 24. února 2017 proběhl již 2. ročník festivalu Je sais faire en français pro všechny milovníky francouzštiny, který pořádá Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně. Během festivalu se ve více než dvaceti vystoupeních výhradně ve francouzštině představila celá řada žáků základních a středních škol. Zvláštními hosty festivalu byli pan Cédric Ramirez, ředitel Alliance française Ostrava, François Bouillet, lektor francouzského jazyka a paní Barbora Golová z oddělení mezinárodních vztahů Moravskoslezského kraje, která představila možnost studia na střední škole ve Francii v rámci projektu „Rok v Lotrinsku“.

Během celého dne v příjemné frankofilní, ale i frankofonní atmosféře jsme mohli vidět adaptace klasických pohádek, skeče, dramatizace poezie, divadlo a samozřejmě jsme se zaposlouchali do melodické francouzštiny v podobě celé řady novějších, ale i starších francouzských písní. Wichterlovo gymnázium i v druhém ročníku reprezentovala Patricie Stará (4.E), která vystoupila s písní od ZAZ „Si jamais j´oublie“.
Festival Je sais faire en francais, Patricie Stará Patricie Stará, 4.E
Každé vystoupení bylo originální a po zásluze bylo štědře oceněno . A tak jako v loňském roce… nebylo poražených, nýbrž v mnoha ohledech zvítězili zaslouženě všichni. 🙂

Oslavili jsme „Pi Day“

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czDatum 14.3. zapsáno například ve Spojených státech dá 3. 14. a přesně tohle pro matematiky téměř posvátné číslo mělo dnes svátek. Pí Day (neboli Den pí) jsme oslavili i na Wichterlově gymnáziu. Toto řecké písmeno máme dokonce ve znaku. Ráno čekala žáky hned u vchodu sladká odměna v podobě stylově zdobeného perníčku, v průběhu dne si pak mohli zasoutěžit například v tom, kdo známé Ludolfovo číslo napíše na nejvyšší počet desetinných míst. „Narozdíl od spousty převzatých považuji Den pí za krásný příklad popkultury. Bylo by samozřejmě naivní domnívat se, že jeho oslavy přitáhnou děti k matematice, ale recese, s jakou žáci přistupují k oslavám svátku tohoto čísla, je kouzelná,“ okomentoval oslavy ředitel gymnázia Jan Netolička. V tomto školním roce bude ještě možnost oslavit Den přibližného pí, který připadne na 22. července. Číslo pí je totiž možné přibližně zapsat i jako zlomek 22/7.

Celý článek »

Férový camp

„Dne 28. února proběhla v rámci ekonomického semináře pro čtvrté ročníky beseda s názvem Férový camp, projekt obecně prospěšné společnosti Brodem UB. Navštívil nás autor projektu protikorupčního vzdělávání pan Tomáš Fránek, novinář, učitel a editor pořadu České televize Týden v justici. Náplní programu bylo seznámení se s etikou v praxi a problematikou korupce, vedené formou diskuze. Zabývali jsme se mimo jiné také otázkou etických problémů, které lidé musí řešit v běžném životě. Mezi jinými spravedlností, známostmi a etikou ve školství.“

Napsala žákyně 4E Valentýna Novotná a dodává:

„Pro mě osobně byla tato beseda velmi přínosná a věřím, že i pro řadu dalších účastníků tohoto semináře.“

Tajný život města

Snímek obrazovky 2017-02-22 v 13.00.37Zažili jste někdy ten moment, že jdete přírodou a vůbec netušíte co kolem vás roste? To se vám už nestane. Už žádné nudné listování v knihách s obrázky rostlin, které jste v životě neviděli. Díky Pl@ntNet poznáte rozmanitost rostlin, které vám rostou pod okny a dosud jste si jejich krásy a jedinečnosti možná nevšimli.
Naše škola se zapojila projektu Tajný život města (www.tajnyzivotmesta.cz), ve kterém studenti „krmí“ obrazovou mobilní aplikaci Pl@ntNet svými fotografiemi rostlin. Aplikace je vyvíjena vědci z francouzských výzkumných organizací. Do její databáze se vkládají volně rostoucí rostliny z okolí nebo ze zajímavých lokalit. Počet druhů a množství použitých obrázků se vyvíjí s počtem a zapojením uživatelů, kteří mohou sdílet výsledky svého vlastního pozorování. Na základě softwaru pro vizuální rozpoznání pak aplikace pomáhá rostliny identifikovat. Veškerá pozorování jsou před zařazením do databáze zkontrolována odborníky. Aplikace je bezplatná a komunikuje s operačním systémem iOS i Android.
Důvodem zapojení našeho gymnázia do projektu je nejen podílení se na vývoji aplikace pro širokou veřejnost celého světa, ale také objevování zajímavých lokalit, možnost identifikovat řadu rostlinných druhů, pátrat po biodiverzitě ve svém okolí, objevit kouzlo badatelsky zaměřeného vzdělávání. Věříme, že může jít o další způsob, jak přispět k větší oblibě výuky přírodovědných předmětů.
Partneři projektu jsou: Veolia, nezisková organizace Tereza a slovenská nezisková organizace Živica.

English Conversation

Dne 13. února naši tři milí studenti vyrazili do Střediska volného času v centru Ostravy, aby se utkali v konverzačním klání s těmi nejlepšími z dalších ostravských škol. Okresní kolo soutěže v anglické konverzaci bylo náročné, konkurence obrovská, ale naši reprezentanti se svého úkolu zhostili se ctí. Přestože zlato nedovezli, všichni zazářili a jejich umístění jsou krásná. Ve svých kategoriích získali:

2. místo – Šárka Motanová (7. A)

3. místo – Patrik Ječmínek (4. A)

4. místo – Václav David (2. A)

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Retro ples

Oficiální ples Wichterlova gymnázia se bude konat v pátek 27. ledna v DK Akord. Letos jsme se rozhodli pojmout toto tradiční setkání absolventů, současných studentů a učitelů netradičně a uspořádáme jej jako Retro ples. Přineste si alespoň nějaký doplněk ze šatníku rodičů či prarodičů. Stylová originalita je vítána.

Čeká nás zajímavý doprovodný program, včetně soutěže o nejlepší outfit a bohaté tomboly.

Vstupenky v ceně 200 Kč za kus bude možno zakoupit od 3. 1. každou velkou přestávku v jídelně školy. Těšíme se.

English Film Day

DSC07697To behave; to abide by the the law and/or to abide by moral standards; to walk a straight path of decency by following the rules. Takto definuje Urban Dictionary anglický idiom to walk the line, který se objevuje v názvu písně Johnnyho Cashe i v titulu filmu popisujícího jeho život. A protože účelem filmového dne není jen posedět a podívat se na film v originálním znění, ale hlavně diskutovat, uplatnit a prohloubit své jazykové schopnosti, teď už to ví i 24 studentů různých tříd vyššího gymnázia, kteří se letos zúčastnili. Jeden z nich, Matěj Rösner, viděl Film Day takto: Celý článek »

Další stránka »