Dějepis

Složení předmětové komise

Předseda Mgr. Lucie Piková
Členové Mgr. Martina Černá, Mgr. Hana Grögerová, Mgr. Pavel Měrka,  Mgr. Miroslava Pišková, PhDr. Petr Smolák

[nggallery id=42]

Učebnice

Vlastní učební texty

AKTUALITY – AKCE – NOVINKY

Exkurze do Evropského parlamentu ve Štrasburku

spolecna s charJsme potěšeni, že i druhá exkurze do Evropského parlamentu tento školní rok se povedla. Zatímco ta prosincová se konala v Bruselu na pozvání pana europoslance Evžena Tošenovského, ta právě proběhlá (13. - 17. 3. 2017) směřovala do Štrasburku na pozvání paní europoslankyně Dity Charanzové. Pozvání následovalo poté, co jej třída 3. C vyhrála díky natočení zajímavého videa s jejich pohledem na budoucnost Evropské unie. Jsme také potěšeni, že naši studenti byli od paní europoslankyně pochváleni jako aktivní a umějící vyjádřit svůj názor. Za "odměnu" pak viděli naprostou většinu europoslanců v akci - probíhalo zrovna zasedání Evropského parlamentu. Jedním z řečníků byl i Donald Tusk - předseda Evropské rady, lidově "evropský prezident". Děkujeme paní europoslankyni za možnost této skvělé exkurze. Průběh cesty zaznamela Kateřina Plevová: Po zdlouhavé cestě jsme dosáhli první velké zastávky, a to moderního muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu s následující procházkou centrem města. K večeru jsme pak dojeli do našeho ubytování ve Štrasbourgu. V úterý jsme hned z rána navštívili Evropský parlament. Několik desítek minut jsme živě diskutovali s paní europoslankyní Ditou Charanzovou a měli jsme možnost zhlédnout hlasování europoslanců. Odpoledne jsme byli v gotické katedrále Notre Dame de Strasbourge, prohlédli jsme si malebnou čtvrť Petite France a plno dalších míst tohoto krásného města jsme viděli z lodi.  Poslední den jsme objevovali krásy Norimberku a byli jsme v muzeu zvaném Memorium Nürnberg Prozesse, kde jsme nahlédli do známé soudní síně číslo 600, kde se norimberský proces po 2. světové válce odehrával. Cely výlet shledáváme velmi úspěšným a obohacujícím.  mercedes Stutt beseda most Katedr Petite Str vyhlidka 600    

Dějepisná exkurze do Archeoparku v Chotěbuzi

Ve čtvrtek 2. března 2017 se obě primy zúčastnily dějepisné exkurze do Archeoparku v Chotěbuzi u Českého Těšína. Tento Archeopark, který prošel celkovou rekonstrukcí a nabízí zajímavé expozice a výukové programy dějepisu formou hry, navštěvuje naše škola pravidelně s třídami na nižším gymnáziu. Žáci se zde seznámili se životem našich předků od pravěku až do doby raného středověku. Aktivně se také zapojili do workshopů a práce s pracovními listy, prohlédli si repliky dobových zbraní, pracovního nářadí, ale také šperků. Kromě toho měli možnost zhlédnout filmový dokument o životě Slovanů, jejich zvycích, tradicích, ale také pokrmech. Žákům 1.A i 1.B se exkurze velice líbila a  rozšířila jejich znalosti o životě našich předků, které budou moci dále využít v hodinách dějepisu.

Třetí místo v celostátní soutěži

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma "Historie mojí země" byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR - zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy.

Poznej Porubu

poruba3V úterý 8. 11.2016 se utkalo 12 družstev z porubských základních škol a víceletých gymnázií. Soutěžili ve znalostech o historii a současnosti městského obvodu.  Za naši školu se do soutěže úspěšně zapojila dvě družstva ze třídy 3. A Družstvo ve složení Gelnarová Beáta, Hrabovská Barbora, Kuhejda Petr, Suchý Petr získalo 1. místo a obhájilo loňský putovní pohár. Družstvo ve složení Bencúr Eliáš, Nocarová Patricie, Pasková Hana, Výtisk Lukáš vybojovalo krásné 3. místo.

Vítězové 9. ročníku Šumné Ostravy

FJVe znamení dvou devítek proběhlo finálové kolo Šumné Ostravy. Devátý ročník soutěže byl ukončen devátého listopadu vyhlášením vítězů obou věkových kategorií, žáků a studentů základních a středních škol. Do druhého kola soutěže se probojovali i reprezentanti dvou havířovských škol, konkrétně Gymnázia na ulici Komenského a Základní školy na Gorkého 1. Dříve, než se soutěžící pustili do řešení soutěžních otázek,  povstáním uctili památku Františka Josefa I., od jehož smrti letos uběhne rovných 100 let.
Archiv kategorie Dějepis[nggallery id=41]

Výpis článků z kategorie: 'Dějepis'

Exkurze do Evropského parlamentu ve Štrasburku

spolecna s charJsme potěšeni, že i druhá exkurze do Evropského parlamentu tento školní rok se povedla. Zatímco ta prosincová se konala v Bruselu na pozvání pana europoslance Evžena Tošenovského, ta právě proběhlá (13. – 17. 3. 2017) směřovala do Štrasburku na pozvání paní europoslankyně Dity Charanzové. Pozvání následovalo poté, co jej třída 3. C vyhrála díky natočení zajímavého videa s jejich pohledem na budoucnost Evropské unie.

Jsme také potěšeni, že naši studenti byli od paní europoslankyně pochváleni jako aktivní a umějící vyjádřit svůj názor. Za „odměnu“ pak viděli naprostou většinu europoslanců v akci – probíhalo zrovna zasedání Evropského parlamentu. Jedním z řečníků byl i Donald Tusk – předseda Evropské rady, lidově „evropský prezident“.

Děkujeme paní europoslankyni za možnost této skvělé exkurze.

Průběh cesty zaznamela Kateřina Plevová:

Po zdlouhavé cestě jsme dosáhli první velké zastávky, a to moderního muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu s následující procházkou centrem města. K večeru jsme pak dojeli do našeho ubytování ve Štrasbourgu.
V úterý jsme hned z rána navštívili Evropský parlament. Několik desítek minut jsme živě diskutovali s paní europoslankyní Ditou Charanzovou a měli jsme možnost zhlédnout hlasování europoslanců. Odpoledne jsme byli v gotické katedrále Notre Dame de Strasbourge, prohlédli jsme si malebnou čtvrť Petite France a plno dalších míst tohoto krásného města jsme viděli z lodi. 
Poslední den jsme objevovali krásy Norimberku a byli jsme v muzeu zvaném Memorium Nürnberg Prozesse, kde jsme nahlédli do známé soudní síně číslo 600, kde se norimberský proces po 2. světové válce odehrával.
Cely výlet shledáváme velmi úspěšným a obohacujícím. 

mercedes

Stutt

beseda

most

Katedr

Petite

Str vyhlidka

600

 

 

Dějepisná exkurze do Archeoparku v Chotěbuzi

Ve čtvrtek 2. března 2017 se obě primy zúčastnily dějepisné exkurze do Archeoparku v Chotěbuzi u Českého Těšína. Tento Archeopark, který prošel celkovou rekonstrukcí a nabízí zajímavé expozice a výukové programy dějepisu formou hry, navštěvuje naše škola pravidelně s třídami na nižším gymnáziu.

Žáci se zde seznámili se životem našich předků od pravěku až do doby raného středověku. Aktivně se také zapojili do workshopů a práce s pracovními listy, prohlédli si repliky dobových zbraní, pracovního nářadí, ale také šperků. Kromě toho měli možnost zhlédnout filmový dokument o životě Slovanů, jejich zvycích, tradicích, ale také pokrmech.

Žákům 1.A i 1.B se exkurze velice líbila a  rozšířila jejich znalosti o životě našich předků, které budou moci dále využít v hodinách dějepisu.

Třetí místo v celostátní soutěži

logo_islpV mezinárodní soutěži o nejlepší statistický plakát na téma „Historie mojí země“ byl v rámci ČR vyhodnocen na krásném třetím místě plakát našich studentek ze VII. A Anny Korytářové a Michaely Světlíkové. Plakát vypracovaný v rámci výuky informatiky a matematiky se zabývá statistickým rozborem vážného tématu z dějin ČR – zemřelými na státní hranici v období po 2. světové válce. Prohlédnout si jej můžete zde nebo ve vitríně v učebně dějepisu. Děkujeme studentkám za skvělou reprezentaci školy. Celý článek »

Poznej Porubu

poruba3V úterý 8. 11.2016 se utkalo 12 družstev z porubských základních škol a víceletých gymnázií. Soutěžili ve znalostech o historii a současnosti městského obvodu.  Za naši školu se do soutěže úspěšně zapojila dvě družstva ze třídy 3. A
Družstvo ve složení Gelnarová Beáta, Hrabovská Barbora, Kuhejda Petr, Suchý Petr získalo 1. místo a obhájilo loňský putovní pohár.
Družstvo ve složení Bencúr Eliáš, Nocarová Patricie, Pasková Hana, Výtisk Lukáš vybojovalo krásné 3. místo. Celý článek »

Vítězové 9. ročníku Šumné Ostravy

FJVe znamení dvou devítek proběhlo finálové kolo Šumné Ostravy. Devátý ročník soutěže byl ukončen devátého listopadu vyhlášením vítězů obou věkových kategorií, žáků a studentů základních a středních škol. Do druhého kola soutěže se probojovali i reprezentanti dvou havířovských škol, konkrétně Gymnázia na ulici Komenského a Základní školy na Gorkého 1. Dříve, než se soutěžící pustili do řešení soutěžních otázek,  povstáním uctili památku Františka Josefa I., od jehož smrti letos uběhne rovných 100 let.

Celý článek »

Finále 9. ročníku Šumné Ostravy

plakát
9. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava spěje do finále. Soutěžní porota ŠO se prostudovala všechna došlá řešení korespondenčního kola. S potěšením jsme museli konstatovat, že zájem o soutěž neupadá, o čemž svědčí 107 letošních účastníků. Větší počet soutěžících jsme zaznamenali v 1. věkové kategorii, do které se zapojilo 64 řešitelů. Stejně jako loni, i letos do finále postupuje 17 nejúspěšnějších řešitelů každé kategorie.
V 1. soutěžní kategorii (žáci 6.-9. tříd ZŠ a nižšího stupně gymnázia) do finále soutěže postupují: Celý článek »

Historická exkurze do Krakova

SukienniceVe čtvrtek 29. září 2016 se žáci vyššího gymnázia zúčastnili historicko-poznávací exkurze do metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku – Krakova. Cílem exkurze bylo především seznámit se s historií a architekturou tohoto korunovačního města polských králů. Žáci navštívili Wawelské návrší s hradem Wawel a prohlédli si také gotickou trojlodní baziliku – Katedrálu sv. Stanislava a Václava – jako korunovační kostel i pohřebiště polských králů. Celý článek »

Legiovlak v Ostravě

legieLegiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 – 1920. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku.  Naši studenti tuto expozici navštívili v rámci dějepisných seminářů.

Dne 13. 9. navštívil seminář obecných dějin Legiovlak. Tento Legiovlak je částečnou replikou pravého vlaku, který byl používán čs. legiemi na Transsibiřské magistrále v Rusku. Úpravu tohoto vlaku a celou akci zařídila Československá legionářská obec ve spolupráci s dalšími organizacemi, aby seznámily veřejnost s historii čs. legionářů, a taktéž přiblížil podobu jejich života na Transsibiřské magistrále.  Náš seminář tedy mohl nahlédnout do 12 vagónů, přičemž každý z nich byl věnován jiným potřebám. K vidění byl například lékařský vagón, obytný, poštovní či kovářský. Prohlídku bylo možné absolvovat samostatně, ale my jsme si prošli expozici se slovenským průvodcem. Z kvalitního výkladu seminaristé načerpali mnoho znalostí a prohlédli si věci, které se denně jen tak nevidí. A jistě by každý z nich doporučil návštěvu tohoto vlaku i ostatním studentům.

Dominik Holický 7.A

 

http://csol.cz/domains/csol.cz/index.php/legiovlak

Vyhlášení 9. ročníku soutěže Šumná Ostrava

štítekWichterlovo gymnázium ve spolupráci se statutárním městem Ostravou vyhlašují 9. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava.  Letos se soustředíme na dobu panování Františka Josefa I., od jehož smrti letos uplyne rovných sto let. Období vlády Františka Josefa I. představuje v dějinách Ostravska epochu zásadního zlomu.  Celý článek »

Dějepisní seminaristé v Archívu města Ostravy

Ve středu 2. března 2016 navštívili  dějepisní seminaristé ze Semináře novodobých dějin pro 4. ročníky Archív města Ostravy. Zde si nejprve vyslechli odbornou přednášku pana Mgr. Jozefa Šerky, která se týkala dějin ostravského archívu. Dále následovala ukázka dohledávání a pátrání po konkrétní osobě v matričních a úmrtních knihách. Maturanti byli také seznámeni se všemi badatelskými možnostmi, které Archív města Ostravy poskytuje.

Ve druhé části měli studenti možnost se seznámit s budovou archívu, tedy navštívit badatelnu a prohlédnout si depozitář archívu. Tady se seznámili s ukládáním a archivováním významných archiválií a cenných dokumentů.

Veliké poděkování patří Archívu města Ostravy, konkrétně panu Mgr. Jozefu Šerkovi, že našim mladým „historikům“ pravidelně umožňuje archív navštěvovat a seznámit se detailněji s jeho historií i současností.

Archiv města Ostravy, Ostrava-Přívoz

 

Další stránka »