Akce studentů

Mezi nejvýraznější aktivity Wichterlova gymnázia, které přímo nesouvisí s výukou, patří různé kluby a kroužky. Jejich nabídka se mění a přizpůsobuje přáním žáků. Dlouhodobě nejoblíbenější jsou Anglický klub, Exil florbalová liga a Exil skupina první pomoci. V seznamu na pravé straně dále neleznete odkazy na časopisy nižšího a vyššího gymnázia ga-Ma-Ja a Glossarium. Zde naleznete jednotlivá vydání.

O ostatních jednorázových a mimořádných akcích vás budeme ve spolupráci s organizátory a Studentským senátem žáků Wichterlova gymnázia seznamovat informovat zde.

The Day of the Irish

St Patrick's Day. Je to sice irský svátek, každoročně však 17. března těší lidi po celém světě, které pojí irský původ, nebo třeba jen radost z přicházejícího jara a chuť slavit. I na Wigymu jsme se opět rozhodli zpestřit si den a připomenout si irského patrona aktivitami a soutěžemi. Takže pokud budete mít možnost oslavit tento původně křesťanský svátek například políbením Ira pro štěstí nebo kapkou irské whisky, neváhejte. Přidáte se k milionům lidí po celém světě.Patrick 17

A jak znáte Ludolfovo číslo vy?

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czJak jsme již informovali, včera se na Wichterlově gymnáziu uskutečnila v rámcí oslav tzv. Pi Day recesistická soutěž o studenta, která zné Ludolfovo číslo "pí" nejlépe. S přehledem vyhrála Markéta Machalová (8. A), která bez chyby zpaměti zapsala 350 desetinných míst! Vynikající jsou však i zápisy  Lenky Švidrnochové ze 6. A (142) a Eliáše Bencúra z tercie (110).

Všem třem gratulujeme, děkujeme a slibujeme, že se naučíme aspoň prvních pět... Takže 3,14159...!

První pomoc na Exilu

Představte si, že jdete ulicí a najednou před Vámi někdo zkolabuje. Věděli byste, jak se správně zachovat v této situaci? Aby co nejvíce studentů na tuto otázku odpovědělo: "ano",  pořádala Exil skupina první pomoci Wichterlova gymnázia akci: "První pomoc na Exilu". 24. a 27. února 2017 seznámila studenty Wigymu a žáky některých ostravských  ZŠ s pravidly  poskytování první pomoci. Všichni zúčastnění si mohli vyzkoušet,  jak ošetřit zlomeniny,  krvácení či provést KPR, což je kardiopulmonální resuscitace Rovněž  si mohli prohlédnou plně vybavenou sanitku nebo vidět nácvik zásahu členů Exil skupiny PP. V oba dny bylo toto školení vnímáno i jako zábava a soutěž o drobnou pozornost: dort, čokolády a bonbóny. V pátek 24. 2. mezi sebou soutěžily třetí ročníky a kvarta Wichterlova gymnázia. A ačkoliv byly výsledky velmi těsné, zaslouženě vyhrála třída 7. A. Následující pracovní den - 27. února, navštívili Wichterlovo gymnázium žáci ZŠ Zdeňka Škarvady, ZŠ  Klimkovice, ZŠ Bílovecká, ZŠ Josefa Valčíka, Prima škola Pausterova a ZŠ  J. Šoupala. Odvážím se tvrdit,  že si každý odnesl nejen důležité informace, které někomu třeba jednou zachrání život. A abychom neskončili tak vážně, je potřeba dodat, že všichni jsme si to náramně užili. Matěj Rössner, V.A, člen Exil skupiny PP

Festival „Je sais faire en français“ / „Umím francouzsky“

V pátek 24. února 2017 proběhl již 2. ročník festivalu Je sais faire en français pro všechny milovníky francouzštiny, který pořádá Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně. Během festivalu se ve více než dvaceti vystoupeních výhradně ve francouzštině představila celá řada žáků základních a středních škol. Zvláštními hosty festivalu byli pan Cédric Ramirez, ředitel Alliance française Ostrava, François Bouillet, lektor francouzského jazyka a paní Barbora Golová z oddělení mezinárodních vztahů Moravskoslezského kraje, která představila možnost studia na střední škole ve Francii v rámci projektu "Rok v Lotrinsku". Během celého dne v příjemné frankofilní, ale i frankofonní atmosféře jsme mohli vidět adaptace klasických pohádek, skeče, dramatizace poezie, divadlo a samozřejmě jsme se zaposlouchali do melodické francouzštiny v podobě celé řady novějších, ale i starších francouzských písní. Wichterlovo gymnázium i v druhém ročníku reprezentovala Patricie Stará (4.E), která vystoupila s písní od ZAZ "Si jamais j´oublie". Festival Je sais faire en francais, Patricie Stará Patricie Stará, 4.E Každé vystoupení bylo originální a po zásluze bylo štědře oceněno . A tak jako v loňském roce... nebylo poražených, nýbrž v mnoha ohledech zvítězili zaslouženě všichni. :-)

Oslavili jsme „Pi Day“

FOTO: hermiona-grangerrova.blog.czDatum 14.3. zapsáno například ve Spojených státech dá 3. 14. a přesně tohle pro matematiky téměř posvátné číslo mělo dnes svátek. Pí Day (neboli Den pí) jsme oslavili i na Wichterlově gymnáziu. Toto řecké písmeno máme dokonce ve znaku. Ráno čekala žáky hned u vchodu sladká odměna v podobě stylově zdobeného perníčku, v průběhu dne si pak mohli zasoutěžit například v tom, kdo známé Ludolfovo číslo napíše na nejvyšší počet desetinných míst. "Narozdíl od spousty převzatých považuji Den pí za krásný příklad popkultury. Bylo by samozřejmě naivní domnívat se, že jeho oslavy přitáhnou děti k matematice, ale recese, s jakou žáci přistupují k oslavám svátku tohoto čísla, je kouzelná," okomentoval oslavy ředitel gymnázia Jan Netolička. V tomto školním roce bude ještě možnost oslavit Den přibližného pí, který připadne na 22. července. Číslo pí je totiž možné přibližně zapsat i jako zlomek 22/7.

Archiv kategorie Akce studentů