menu

Exkurze 2.D

Exkurze 2.D

Exkurze 2. D do jižních Čech

Po delší covidové pauze jsme si konečně jako třída mohli vyjet na delší školní výlet. Navštívili jsme několik jihočeských měst a nejznámějších památek kraje i okolí. Ochrannou ruku nad námi drželi naše skvělá třídní učitelka Lucie Piková, pan profesor Skalný a pan profesor Hennhofer.

Od školy jsme se vydali do města Třebíče. Tam jsme navštívili synagogu, dům Bauera a židovské město, což nám přiblížilo, jak kdysi vypadal život a domácnost tehdejších židovských obyvatel. Posledním místem v Třebíči, které jsme viděli, byl jeden z největších židovských hřbitovů v republice. 

Další naší zastávkou bylo malebné městečko Telč a houbový park Fantazia, kde jsme v týmech řešili únikovou hru a prohlédli si muzeum fosílií.

Druhý den ráno jsme se vydali unikátním úzkokolejným vlakem z Jindřichova Hradce na Kaproun. Projížděli jsme malebnou krajinou České Kanady a cestu si zpříjemnili společným zpíváním ve vlaku. Poté jsme jeli do Třeboně, kde se nachází i největší rybník ČR, Rožmberk. Procházkou kolem rybníka jsme se dostali k Schwarzenberské hrobce, kde nám byly vylíčeny životní příběhy lidí zde pohřbených. 

Následující den nás čekala návštěva nádherného zámku Hluboká nad Vltavou, kde není divu, že si půlka třídy zvolila i prohlídku interiéru. Poté následovala projížďka lodí na rybníku Monínec, kde si většina z nás vyzkoušela dokonce řídit loď. Dále jsme se vydali k elektrárně Temelín, která nás překvapila svou dechberoucí velikostí. Dozvěděli jsme se zajímavosti o chodu elektrárny a detailně jsme si ji prohlédli díky virtuálním brýlím, což bylo pro všechny velkým zážitkem. Zbytek dne jsme strávili v Českých Budějovicích a večer jsme ukončili společnými hrami na našem ubytování. 

Poslední den naší exkurze jsme zavítali do husitského města Tábora, kde jsme si prošli část rozsáhlých podzemních sklepení a husitské muzeum. Nelze vynechat, že jsme v Táboře také ochutnali, podle nás, tu nejlepší zmrzlinu!

Pak jsme se jeli podívat na zříceninu gotického hradu, Kozí hrádek. Na kterém, pro zajímavost, nějakou dobu pobýval i Jan Hus. Naší poslední zastávkou byl Pelhřimov, město kuriozit. Viděli jsme zde například největší turistický rozcestník nebo nejmenší sochu jezdce. 

Z Pelhřimova nás už čekala jen dlouhá cesta domů. Naštěstí jsme se všichni v pořádku vrátili a celý výlet si užili! Celé čtyři dny neměly žádnou chybu. Tedy možná jen jednu malinkou.. A to, že nám utekly tak rychle!

Text: Nikol Pröllová, Barbora Adamcová