exkurze kvarty b na VŠB-TUO
Kvarta B dne 17. dubna 2023 navštívila Vysokou školu báňskou – Ostravskou univerzitu Ostrava. Pro naše studenty byla připravena návštěva superpočítače a a centra Protolabu 3D tisku. Reportáž z akce sepsala Eliška Komínková z 4.B:
Prohlídka superpočítače trvala něco málo přes hodinu. Zavedli nás do zasedací místnosti, která stála vedle superpočítače, na který šlo skrz okno vidět. Pan Beránek nám pustil prezentaci a představil superpočítač v Ostravě. Nejnovější se jmenuje Karolina a měla celkem tři předchůdce. Představil nám i grafy výkonnosti těch počítačů, jak se umisťovaly ve světových a Evropských žebříčcích. Vysvětlil nám, že to není jeden obrovský počítač, ale že je to spousty malých, obyčejných a mezi sebou propojených počítačů vedle sebe. Superpočítač dělá výpočty, které by obyčejnému počítači trvaly dlouho, jako například předpověď počasí. Také nám řekl, že v místnosti, kde se superpočítač nachází, je uměle snižovaný obsah kyslíku, aby náhodou kvůli přehřátí počítače nedošlo k požáru, nebo taky to, že voda používaná na chlazení superpočítače je dále využívána v budově například v umyvadlech.
Poté mluvil o umělé inteligenci, která například dokáže vytvářet fotografie, které vůbec neexistují. Vysvětlil nám, jak funguje proces učení umělé inteligence. Ohledně 3D tisku. V první části jsme navštívili dílnu, ve které jel ale velmi nahlas nějaký přístroj, takže tomu, co nám to vysvětloval, jsem bohužel nerozuměla ani slovo.
V druhé části jsme byli v menších místnostech, něco jako laboratoře, už přímo u 3D tiskáren. Vysvětlovali nám, že v tiskárnách se netiskne pouze s plastem, ale i jinými materiály, jako například s kovem. 3D tisk se využívá jak v technických oborech, tak i v medicíně, stejně jako práce superpočítače.
Některé druhy tisku nepotřebují opory, protože se vytvrzují laserem. Jako ukázku jsme měli možnost mít v ruce takto vytištěnou kachničku. Na rozdíl od tisků, kde se používá plast, tento materiál prášil. Takže celá laboratoř (včetně kachničky) byla pokryta bílým prachem. V laboratoři, kde se pracovalo s tiskem kovů, jsme se dozvěděli, že tento druh už potřebuje podpory a že kov se při tisku ochlazuje argonem. Akce kolem 3D tiskáren byla také dlouhá asi hodinu.