menu

Studentská vědecká konference – zajímavá témata, vysoká úroveň a těžké rozhodování

Studentská vědecká konference – zajímavá témata, vysoká úroveň a těžké rozhodování

Jako každý rok, i letos jsou jarní měsíce neodmyslitelně spjaté s prezentační soutěží, která nese hrdý název Studentská vědecká konference. Letos jsme se sešli ve středu 4. března. Více než čtyřicet žáků základních škol a Wichterlova gymnázia zaplnilo učebny domečku a přineslo s sebou své prezentace na nejrůznější témata. Slyšeli jsme mimo jiné o japonšině a japonské mytologii, o letadlech a jak je ovládat, Černobylu, rasismu nebo GDPR. Ondra Trojek po svém loňském úspěchu s prezentací na téma Nothing přinesl navazující program, své vystoupení nazval tentokrát Everything. Tomáš Hojgr se pustil do reformy anglického pravopisu a my jenom doufáme, že nedopadne jako jiný reformátor pravopisu, tentokrát českého, a to Jan Hus.

Pro porotu proto bylo  neskutečně těžké vybrat nejlepší prezentace, nakonec se ale po dlouhém a náročném rokování usnesla na následujících oceněních:

V kategorii základní školy a nižší stupeň gymnázia dosáhli na první místa následující studenti:

  1. místo: Jindřich Kašparec z Wichterlova gymnázia s prezentací „How to control an Airplane“
  2. místo: Ondřej Mikolášek ze ZŠ generála Zdeňka Škarvady s tématem „Czech Trolley-busses in the USA“
  3. místo: Richard Beneš a Marek Havrlant z  Wichterlova gymnázia   s prezentací „Black Holes“ a Kevin Tran ze ZŠ Krestova s tématem „The Kobudo and Okinawan Weapons“

Porota se dále rozhodla udělit zvláštní ocenění Kateřině Nouzákové ze ZŠ Krestova za nejkontroverznější téma, Katka dokázala vyvolat neutuchající diskusi, a kdybychom ji nezastavili, možná by diskutovala ještě teď. Cenu studentské poroty si odnesl i Vojtěch Kuzník ze ZŠ Škarvady.

 

Po loňské pauze nám bylo ctí letos ve svých řadách opět uvítat zástupce Ostravské univerzity. Velmi rádi jsme viděli Mgr. Renátu Tomáškovou, Dr., vyučující na Katedře anglistiky a amerikanistiky. Paní doktorka s sebou přivedla i svou studentku, Bc. Karlu Rohovou. Ta vystoupila s prezentací na velmi kontroverzní téma, její práce nesla název „When Men Give Birth: Ecofeminism in John Steinbeck´s Work“.

Výsledky soutěže vyššího gymnázia přinášíme zde:

  1. místo: Tomáš Hojgr „English Odyssey“
  2. místo: Lucie Kozelková „The Deep and Dark Webs“
  3.  místo: Jan Hlaváček „Japanese“

Laura Hosová zaujala porotu s nejzábavnějším vystoupením a odnesla si čestné uznání. Vojta David zase oslnil nejvědečtější prezentací.

Tomáš a Lucka budou reprezentovat Wichterlovo gymnázium na dubnové konferenci Ostravské univerzity. Přejeme jim hodně štěstí a pozorné posluchače.

Děkujeme všem zúčastněným za jejich příspěvky, doufáme, že spíše než soutěž to pro všechny bylo příjemně strávené dopoledne se zajímavými lidmi a tématy. I za paní Tomáškovou putují naše díky, že s námi strávila své dopoledne. Velké uznání patří i porotě z řad učitelů a žáků Wichterlova gymnázia.

Pokud  byste měli chuť alespoň částečně nahlédnout do naší soutěže, můžete si prohlédnout vítězné prezentace.

Ondra Mikolasek – Czech Trolleybuses

Lucie Kozelková – Deep and Dark Webs

Tomáš Hojgr – English Odyssey

Jindřich Kašparec – How to control an airplane