menu

Změnili jste Newtonův zákon – krásné léto

Změnili jste Newtonův zákon – krásné léto

Vážení kolegové, rodiče, milí žáci,

Actioni contrariam semper et aequalem esse reactionem; sive: corporum duorum actiones in se mutuo semper esse aequales et in partes contrarias dirigi.

KAŽDÁ DVĚ TĚLESA NA SEBE VZÁJEMNĚ PŮSOBÍ STEJNĚ VELKÝMI SILAMI OPAČNÉHO SMĚRU NAZÝVANÝMI AKCE A REAKCE. AKCE A REAKCE SOUČASNĚ VZNIKAJÍ A SOUČASNĚ ZANIKAJÍ.

Vy všichni jste letos modifikovali třetí Newtonův zákon. Učitelé a žáci na sebe působili silami, ale nikoli opačného směru. Naopak – všechny vaše síly se skládaly tak, že jste se vzájemně posouvali vpřed. Žáky posouvala neúnavná snaha učitelů, jejich odvaha pouštět se do nových věcí, zkoušet nové nástroje a postupy a ohromné nasazení, se kterým poskytovali zpětnou vazbu, rady, pomoc a posílali spoustu pochvalných a povzbudivých slov. Učitele naopak posouvala vpřed síla pocházející od žáků. Každý jejich splněný úkol, každé přihlášení do videokonference, každý vyplněný test. Dokonce i informace o tom, jak při psaní testu spolupracovala celá třída s využitím všech dostupných prostředků a poradců, dokázala vyloudit úsměv na rtech učitele a dodat mu energii do další práce. Všechny tyto síly pak ještě umocňovala podpora a snaha rodičů.

Podle Newtonova třetího zákona jsou akce a reakce síly, které současně vznikají a zanikají. Moc vám přeji, abyste zákon změnili i v tomto ohledu a aby ve vašem případě vznikající síly současně nezanikly, ale posouvaly vás dopředu dál, i když už na sebe budete působit naživo, ne jen virtuálně.

Změnili jste jeden ze základních zákonů vesmíru. Gratuluji vám k tomu a děkuji vám za to.

Užijte si zasloužené prázdniny.

Jan Netolička