Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Recenze – Reset

Žádné city. Ano nebo ne?

Oficiální přebal knihy nakladatelství Egmont

Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ (Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).
Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z míry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik…

Dystopický román Reset, který u nás vydalo nakladatelství Egmont, je prvotinou americké spisovatelky Amy Tinterové. Autorka vyrostla v texaském Austinu, kde se mimochodem odehrává také děj knihy. Tinterová nyní pracuje na jejím pokračování, jež by mělo vyjít tento rok v květnu.

Rychlejší. Silnější. Málo citů. Žádné nemoci

Takto krátce a ve stručnosti by se daly shrnout „resetí“ znaky. Čím déle jsou reseti mrtví, tím méně v nich zůstává lidského. Čím déle jsou mrtví, tím větší schopnosti mají po oživení. 

Každý reset má své číslo a sílu podle toho, kolik minut po smrti se znovu probudil. Lidé se jich od nepaměti bojí, a proto vyvinuli KLEZ, což je “Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění”. Jejich cílem je držet všechny resety na jednom místě a využívat je pro komplikované mise. Je všeobecně známo, že reseti se o vše postarají. Vždy poslechnou na slovo, protože kdyby ne, bylo by s nimi skoncováno. A kam jinam by šli?

Jednou za čas do KLEZu přicházejí noví a nezkušení reseti na výcvik. Hlavní hrdinka “stoosmasedmdesátka” Wren si – k překvapení všech – vezme na starost “dvaadvacítku” maxresdefault (1)Calluma. Nikdy si ale nebere takto slabé resety. Až do teď. Čím více jej trénuje a čím déle s ním tráví čas, tím více se v ní probouzejí city. Že by přece jen mohla ještě něco cítit? Vinu? Vztek? Nenávist? A co takhle lásku?

Callum se snaží Wren dokázat, že pro KLEZ jsou reseti jen obyčejné loutky. Že nemají svobodnou vůli, ale jen poslouchají rozkazy.

Jak jejich příběh nakonec skončí? Mají šanci na normální život, kdy je nikdo neovládá? Neříká jim, co mají dělat?

Poslední dobou se s knižními trailery roztrhl pytel, proto si myslím, že stojí za to se na něj podívat.

https://www.youtube.com/watch?v=adUV6qZgZdQ

Kniha se mi líbila pro svou originalitu a zpracování. Nechybí akce, napětí ani láska. S nadšením očekávám druhý díl!

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.