Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Rozhovor s Madzou aneb Všechno kolem EDM

Madza, zdroj: facebook.com/pages/ Madza/244159478963276

EDM neboli Electronic Dance Music je žánr, který se v poslední době těší větší a větší popularitě. Elektronická taneční hudba se pomalu stává moderní klasikou a je rozvinutá do mnoha žánrů a podžánrů, od ryze taneční house music přes bláznivé nu-disco po klidný chillstep. Mnoho lidí se však k elektronické hudbě s povýšeným odfrknutím otáčí zády, odsuzuje ji, označuje ji jako neposlouchatelný kravál nebo jako stupidní „tuc-tuc“ muziku, kterou poslouchá ignorantská mládež bez špetky hudebního vkusu. Co jim však mnohdy nedochází je, že tvorba EDM trvá dlouhou dobu a je často daleko obtížnější udělat dobrou propracovanou skladbu, kterou si stejně poslechne jen vybraný, ale zato vděčný kruh lidí, než nahrát novou hitovou písničku do rádia. A to ani nemluvím o finanční stránce věci.

Jak se mnohým může zdát, zdroj: facebook.com

Abych v tomto článku nezůstal jen u planého rozmlouvání o tom, kdo má pravdu a kdo ne, připravil jsem si pro vás exkluzivní rozhovor se samotným producentem a propagátorem EDM hudby, Madzou. Pokud se tedy chcete dozvědět něco o tomto žánru, jak se vlastně elektronická hudba produkuje a jak se člověk stane producentem hudby, následující rozhovor je právě pro vás!

Rozhovor jsme vedli v angličtině, takže jestli na tom nejste úplně bledě, což v případě studentů našeho ústavu snad ani není možné, neváhejte a přečtěte si interview anglicky: https://drive.google.com/file/d/0B2I5F3wb-EMyRnZ3YS0yNnZpZDA/edit?usp=sharing

 

Ahoj Madzo!

Ahoj všichni, kdo čtete tento rozhovor! Tady producent a propagátor EDM hudby, Madza. Zdravím z Lotyšska!

Začněme pěkně popořádku. Chtěl bys nám o sobě něco říct?

Zásadní věc, kterou o mně potřebujete vědět, je, že hudba byla vždycky moje vášeň, kterou zbožňuji celým svým srdcem.

To zní fér. Abychom si to ujasnili, které EDM žánry můžeme najít na tvém YouTube kanále?

Musím říct, že se moje skladby velmi různí. Přirovnal bych to ke slavné hlášce Armin Van Buurena, „Nebuď v zajetí svého vlastního stylu“. Vytvořil jsem například progressive house, uplifting trance, liquid vibes, ale i drum and bass, dubstep, future garage, chillstep a pár ambientních, vokálních a orchestrálních žánrů.

Kde jinde zveřejňuješ svou tvorbu?

Už od úplného začátku jsem svou tvorbu nahrával na svůj YouTube a SoundCloud a propagoval jsem ji na své Facebookové stránce. Chtěl bych tímto moc poděkovat všem svým úžasným odběratelům za to, že mi po všechny ty roky poskytují feedback, ale co je hlavní, inspiraci!

Když už se bavíme o tvojí tvorbě, co byl pro tebe vůbec první podnět začít dělat hudbu?

To je dobrá otázka. S hudbou jsem si byl blízký už od malička. Jako školák jsem hrál na akordeon. To mě prakticky přimělo cvičit svůj hudební sluch a získal jsem i obecný přehled o hudebních vědomostech. Ale byla tu ještě jedna věc, kterou jsem si užíval souběžně s hraním klasické hudby na akordeon, a tou byla elektronická hudba. Co se týče elektronické hudby, byl jsem nadšeným fanouškem trance a progressive house. Co si pamatuji, začal jsem sám tvořit v lednu 2011. Moje první skladba se jmenovala Above The Clouds a byl to progressive house. O pár měsíců později jsem vydal pár dalších skladeb, které byly dost dobré na to, aby byly vydány na Mindlifting Records, Undervise Records a některé se také plánovalo vydat na Pulsar Recordings.

Kdo nebo co je tvůj největší zdroj inspirace?

Interpreti, kteří mě nejvíce inspirovali, byli zprvu Armin van Buuren, Tiesto, ATB a Paul van Dyk. Jak plynul čas, chtěl jsem vyzkoušet další žánry. Do středu mého zájmu se tak dostal chill dubstep a drum and bass. Stále více jsem začal poslouchat hudbu na kanálech jako MrSuicideSheep a 17tumba. To byly kanály, které mě k těmto žánrům vlastně dostaly. Co se týče mé největší inspirace dnes, jsou jí Mt Eden, Netsky, Adventure Club nebo Seven Lions.

Teď jedna nevyhnutelná otázka: Jak ses dostal ke jménu „Madza“?

Celou tu dobu moje jméno nemá nic společného s tou známou automobilkou, jak si mnoho mých fanoušků myslí. Popravdě, moje umělecké jméno vychází z mé přezdívky, Madars.

Máš velmi oddané fanoušky. Je to těžké získat dobrou fanouškovskou základnu?

Vždycky jsem byl s to, že nikdy nemůžete posoudit, jak je umělec dobrý podle toho, kolik má likes na Facebooku, SoundCloudu nebo YouTube. Viděl jsem třeba interpreta se 100 likes a opravdu se mi jeho tvorba líbila. Došlo mi, že je talentovaný, ale zároveň také podceňovaný. Ten samý den jsem náhodou objevil někoho se 100 000 likes, poslechl si jeho skladby a soudě podle jejich kvality se mi zdál docela přeceněný. Čísla tedy pro mě nejsou důležitá. A poslední dobou to platí dvojnásob, protože mnoho interpretů dává své skladby zdarma ke stáhnutí za like své stránky. Přesto je velká fanouškovská základna dobrým zdrojem inspirace pro každého umělce, protože si uvědomuje, že jeho tvorbu po vydání uslyší mnoho lidí. A to vás motivuje vytvářet nové a nové věci. Chci říct, že když začnete mít pocit, že jste pro své odběratele vytvořili zdroj hudby, nikdy už nemůžete přestat. Vždycky jsem byl tak trochu altruista a všechny své skladby jsem poskytoval zdarma ke stažení. Myslím si, že nejlepší odměna za hudbu nejsou peníze, ale zpětná vazba od posluchačů a pocit, že jsou tam venku lidé, kteří každý den poslouchají vaši hudbu, jenž jim dává inspiraci a pomáhá v různých fázích života.

Jak se vlastně taková hudba tvoří?

Ke tvorbě skladeb používám Fruity Loops Studio a hudební mixy dělám v Ableton Live. Samotný proces tvorby skladeb se dělí na tři části – nahrávání, mixing a post-produkční mastering – ale neberte je jako zcela samostatné kroky. Už při nahrávání si rád se skladbou pohrávám a zkouším, jaký zvuk z toho vyjde. Co je ale hlavní, nebojte se zkoušet experimentovat s novými melodiemi, nastavením a pluginy, s novými styly, protože to je cesta, kterou poznáte sami sebe a zjistíte, co se vám líbí nejvíce. Co se ještě technické stránky týče, vždycky se hodí porovnat svou tvorbu s jinými producenty, jako záchytný bod při posouzení kvality své skladby. A co se týče vás osobně, nepřepínejte svůj sluch. Neskládejte celý den, radši si práci nechte na později a vraťte se k ní s „čerstvým“ sluchem. Dejte si pauzu, jděte se projít, zajděte si do kina, prostě co vám vyhovuje. Nebo ještě lépe, udělejte si na pár dní nebo týdnů volno a pořádně si odpočiňte. Vezměte si mě, například. Kromě produkce a propagace hudby rád chodím ven s přáteli nebo hraji fotbal a hokej. Je zásadní odpočinout si od dennodenní tvorby hudby, nechat svou mysl odpočinout si a přijít na nové nápady.

Teď jedna těžká otázka: Kam podle tebe směřuje EDM scéna?

Těžko říct, jak na tom bude EDM v budoucnosti. Je zřejmé, že na scéně elektronické hudby je za posledních pár let mnoho nových tváří a je čím dál tím těžší se prosadit kvůli ohromné konkurenci mezi interprety. Vždycky jsem se to ale snažil brát pozitivně, protože konkurence obvykle zvyšuje kvalitu, což znamená, že od nováčků můžeme časem očekávat dobrou a kvalitní hudbu. Když se ale hudba začne zdát jen jako poutač a nástroj pro slávu a popularitu, máme vždycky zálohu. Pořád se můžeme obrátit na klasiku z dřívějších let, kterou jsme všichni milovali. Nejsem si jistý, ale předpokládám, že se trendy v EDM žánrech a podžánrech v budoucnu změní, jak tomu bylo už v minulosti. Třeba dubstep se rychle stal populárním, na vrcholu byl mezi lety 2011 a 2012 a teď začíná pomalu upadat, aspoň podle vyhledávacích trendů.

S tím můžu souhlasit. Z osobního hlediska, kde se vidíš v budoucnu, co se hudby týče?

Na následující léta mám ambiciózní plány. Chci pokračovat ve tvorbě vlastní hudby, skládání hudebních mixů a propagaci nejlepší tvorby ostatních producentů. Udělal jsem také pár návodů a remakeů a už plánuji další do budoucna. Určitě si umíte představit, že je to docela velká výzva, dělat všechnu tuhle práci na tak široké škále. Hlavním faktorem je čas. A je to o to obtížnější, když jste student, stejně jako já. Myslím, že si všichni umíte představit, jak takový studentský život vypadá… (smích). A ještě mám v plánu pořídit si vhodný hudební hardware, jako mini keyboard, audio rozhraní a pořádný headset ke tvorbě hudby. Předpokládám, že mi toto umožní využít můj hudební potenciál, rozvinout můj talent a tím posunout mé hudební nápady ještě dál. Teď vám však nemůžu nic slíbit, takže si počkejme a uvidíme, jak se věci vyvinou.

Tak to hodně štěstí! Je tu ještě něco, co by si nám chtěl říct, nějaký vzkaz pro lidi, kteří se třeba zajímají o produkci hudby?

Hlavní věc, kterou chci vzkázat budoucím producentům, je následující. Dělejte, co vám srdce poví. Největší úspěch v čemkoliv je, když děláte věci, které milujete. To je klíč. Nikdy z hudby nedělejte povinnost! A pamatujte, hudba dělá z tohohle světa lepší místo!

To bylo opravdu inspirující, Madzo! Díky za tvůj čas, byla radost dělat s tebou rozhovor. Přeji ti vše nejlepší a doufám, že se ti všechno vydaří!

Díky i tobě! Bylo mi potěšením poskytnout ti tento rozhovor!

S přáním všeho nejlepšího, Madza

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.