Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Diagnóza české literatury

O níže napsaných jménech osobností české literatury jste jistě již někdy slyšeli v hodinách literatury. Určitě jste se dozvěděli, jaké měli dětství, kde a co studovali a hlavně, co napsali. Ovšem tento článek bych věnoval spíše zajímavostem a posledním kapitolám jejich života.

Ilustrační obrázek - zdroj: http://2.bp.blogspot.com/_Uk0mKW5JCGU/SIaLHrQHciI/AAAAAAAAFmc/vsz7sFS6pls/s400/medicalBook.png

Zdroj: http://2.bp.blogspot.com

Karel Hynek Mácha, autor Máje, zemřel 6. listopadu 1836. Zemřel dva dny před plánovanou svatbou s Eleonor Šomkovou a dva měsíce po narození svého syna, který o rok později zemřel na psotník. Příčinou Máchovy smrti byl “Brechdurchfall”, tedy cholerina – mírnější, atypický průběh cholery, projevující se dávením a průjmy. Původcem cholery je grampozitivní bakterie Vibrio cholerae. (Poznámka pro biology)

Karel Havlíček Borovský zemřel 24. července 1856 v Jarošově ve věku nedožitých 35 let. Těsně před posledním vydechnutím prý v agonii pohyboval rukou jakoby horečně něco psal a obracel listy. Stejně jako Božena Němcová zemřel K. H. Borovský na tuberkulózu, ta je způsobována bakteriemi Mycobacterium tuberculosis. Onemocnění ještě komplikovala jeho nucená izolace v Brixenu.

Jan Neruda, básník a fejetonista, trpěl zánětem žil. V roce 1888 uklouzl v zimě na náledí a roztříštil si čéšku, toto zranění se již nikdy zcela nezahojilo. Zanedlouho zemřel na rakovinu tlustého střeva.

O Jaroslavu Vrchlickém se spekuluje, že si i na smrtelné posteli zapálil cigaretu. Byl vášnivým kuřákem a alkohol také neopomíjel. To mělo určitě zásadní vliv – zemřel na mrtvici, neboli náhlou příhodu mozkovou 9. září roku 1912.

Jaroslav Hašek, velký spisovatel, buřič, mystifikátor i anarchista, zemřel před 91 lety, a to 3. ledna 1923 ochrnutím srdce. V posledních letech svého života sám nepsal, ale diktoval kapitoly ze Švejka ve své ložnici.

Franz Kafka - zdroj: commons.wikimedia.org

Franz Kafka, zdroj: commons.wikimedia.org

Franz Kafka je jeden z mých oblíbených literárních tvůrců. Jeho osobnost byla složitá. Svou roli v tom určitě hrálo to, že doma despoticky vládl otec a také práce v pojišťovně, která jej ubíjela a znemožňovala mu literárně tvořit. Tohle všechno zcela určitě ovlivnilo jeho dílo a celoživotní postoj. Povídka s názvem Proměna nabízí řadu rozporuplných interpretací – profesor německé literatury na univerzitě v Princetonu, Stanley Corngold, uvedl ve své knize The Commentator’s Despair (v překladu Komentátorova beznaděj) na sto třicet různých možností… Kafka zemřel v rakouském léčebném ústavu na nemoc popsanou Robertem Kochem, tuberkulózu.

Tvůrce RUR, Krakatitu, Bílé nemoci a dalších skvělých děl, Karel Čapek, umírá 25. prosince roku 1938 na zápal plic. Možná, že měl štěstí, že zemřel dříve, než by zahynul jako jeho bratr, Josef Čapek, tvůrce Pejska a kočičky, v koncentračním táboře.

Osobnost Bohumila Hrabala je také zajímavá a v některých ohledech připomíná Franze Kafku. Vystřídal mnoho odlišných zaměstnání, byl např. železniční dělník, výpravčí, pojišťovací agent, balič starého papíru. To mělo veliký vliv na jeho literární tvorbu. Okolnosti jeho smrti jsou více než záhadné. 3. února 1997 vypadl z okna v pátém patře ortopedického oddělení nemocnice Na Bulovce. Jestli dobrovolně, nešťastnou náhodou nebo jestli mu někdo pomohl, se již nejspíš nedozvíme. Ovšem oficiální verze je, že krmil holuby a upadl…

Autor, kterého jako posledního v pořadí, nikoli ve významu, zmíním, je Josef Škvorecký, autor Zbabělců, který zemřel nedávno, přibližně před dvěma lety, a to 3. ledna 2012 v kanadském Torontu. Příčinou jeho smrti byla rakovina.

Doufám, že si po přečtení těchto řádků nemyslíte, že jsem cynický člověk, který si libuje v životních strastech a utrpeních. Pouze jsem chtěl rozšířit povědomí o osobním životě ikon české literatury.

Tagged as: , , , , , , , , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.