Archiv příspěvků 2011 – 2022

Paralympijské hry aneb nevzdávej se!


Paralympionici, zdroj: www.theguardian.com

Paralympionici, zdroj: www.theguardian.com

Mnohokrát v životě už jsem měla blbou náladu. Špatná známka, pohádala jsem se s rodiči, zklamání z kamarádek a tak dále. Měla jsem pocit, že už nic nemá cenu, nebaví mě žít, na všechny okolo jsem byla zlá a nepříjemná. Předpokládám, že každý z nás si už v životě takovouto depresivní chvilkou prošel. Jsou však lidé, kteří jsou na tom hůř, a přesto neztrácejí naději a snaží se žít naplno, s co největším elánem. Proto jsem se rozhodla vám dát příklad.

Paralympijské hry se týkají sportovců s tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením. Tím jsou myšleni sportovci, kteří mají zdravotní postižení pohybu amputacemi, oslepnutím a mentální retardací.

Alex Zanardi, bývalý pilot formule 1, přišel o obě nohy a málem i o život v roce 2001 při motokárovém závodě v Německu. Dokázal se vrátit nejen k běžnému životu a k automobilovým soutěžím, ale aby se udržel ve formě, začal jezdit na handbiku – kole poháněném pažemi.

Jihoafrický plavec Achmat Hasiem se k rychlým časům motivuje zvláštním způsobem. Snaží si představit, že je v oceánu a dohání ho čtyři a půl metrů dlouhý žralok. A jak dokazuje bronzová medaile z motýlkářské stovky, tahle motivace funguje. Hasiem totiž přišel o pravou nohu při útoku žraloka, když mu mořský predátor napadl jeho mladšího bratra při společném tréninku na záchranářské zkoušky. Hasiem sice žralokovu pozornost odpoutal, ale zaplatil za to vlastní nohou. Je však šťastný, že nepřišel o svého bratra a ničeho nelituje.

Volejbalistka Martine Wrightová při spěchu do práce naskočila do vagonu metra na poslední chvíli zavírajícími se dveřmi. Byl to jeden ze spojů, který si vybrali za cíl teroristé pro útoky, při nichž zahynulo 52 lidí. Wrightová byla těžce poraněna a přišla o obě nohy, volejbal hraje i bez nohou stále.

Takovýchto lidí je spousta, plavou bez rukou, skáčou s jednou nohou, hrají fotbal, aniž by viděli na míč. Mám k nim obdiv, protože se dokázali smířit se svým osudem a šli dál svou vlastní cestou.

Jak paralympijské hry vznikly a jaké disciplíny obsahují? První záznam o novodobých paralympijských hrách se datuje v roce 1960 na letních hrách konaných v hlavním městě Itálie – Římě a v roce 1976 na zimních hrách ve městě Örnsköldsvik ve Švédsku. Řídí je Mezinárodní paralympijský výbor, konají se jednou za 4 roky, vždy po klasických olympijských hrách. V letních paralympijských hrách se soutěží například ve střelbě, plavání, cyklistice, šermu, volejbale či judu. V zimních hrách naopak v severském lyžování – biatlon, běh na lyžích, nebo curlingu – určenému pro vozíčkáře.

Zimní paralympijské hry v roce 2014 se budou konat od 7. do 16. března 2014 v Soči v Rusku.

Na závěr bych tedy chtěla podotknout, že pokud se cítíte beznadějně, smutně nebo zbytečně, nevzdávejte to. Vždy se najde něco, za co má smysl dál bojovat. Věřte, že mnoho lidí by bylo rádo na vašich místech. Co by dali za to být zdraví a mít různé možnosti.

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.