Archiv příspěvků 2011 – 2022

V Soči byly zahájeny olympijské hry!

Olympijský oheň krátce po zažehnutí; zdroj: Getty images

Čtyři roky plné očekávání. Čtyři roky příprav. V olympijském komplexu na pobřeží Černého moře byly zahájeny zimní olympijské hry.  Co přinesou světu? Kolika medailových úspěchů se dočká rekordně obsazená česká výprava? Jaké příběhy nabídne největší a nejsledovanější událost roku? To se dozvíme v následujících šestnácti dnech.

Rukou Vladislava Treťjaka a Iriny Rodninové, zažehávající olympijský oheň, byly v Soči slavnostně zahájeny XXII. zimní olympijské hry. Celému pompéznímu aktu, který vyvrcholil velkolepým ohňostrojem, předcházel tradiční zahajovací ceremoniál.

Ten se od začátku nesl v duchu ruských dějin. Na úvod přenosu ze stadionu Fišt byli diváci pomocí azbuky seznámeni s historií pořadatelské země. Režisér tohoto tradičního programu před samotnými boji o medaile ztvárnil podobně jako při londýnském ceremoniálu způsob života v jednotlivých oblastech největšího státu světa – typickou ruskou přírodu nebo vulkány na Kamčatce. Po hymně hostitelské země následovalo představení jednotlivých výprav, kterých je v Soči celkem osmdesát osm. Jako první z útrob stadionu vycházeli tradičně řečtí sportovci. Česká výprava se v oblečení založeném na motivech Alfonse Muchy představila kvůli rozdílnému pořádku písmen v ruské abecedě takřka poslední. Kamery letmo zaostřily i na Miloše Zemana, který přiletěl společně se svou manželkou podpořit české sportovce. Poté se ze zákulisí na plochu stadionu vynořili všichni tři maskoti, kteří byli poprvé v historii zvoleni veřejným hlasováním.

Olympijští maskoti při zahajovacím ceremoniálu; zdroj: Getty images

Opět následovaly pomocí videoklipů pohledy do ruské historie. Premiéru si při proslovu na hrách odbyl i nový předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jenž ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Jacquesa Roggea. „Svou“ větu o zahájení olympiády zde pronesl i Vladimir Putin. Hned vzápětí se dostalo na představení ruského baletu, jako důležitého symbolu kultury této země. Poté už se zraky všech upíraly na olympijskou pochodeň a především na posledního člena předávky, jehož jméno se do poslední chvíle vždy tají. Na ploše Fištu se ještě vystřídali tenistka Maria Šarapovová, tyčkařka Jelena Isinbajevová, zápasník Alexander Karelin a údajná Putinova přítelkyně A. M. Kabajevová. Poslední předávka patřila slavné krasobruslařce Rodninové a legendárnímu hokejistovi Vladislavu Treťjakovi, kteří společně ruku v ruce zažehli olympijský oheň.

Megalomanské stavby = nejdražší olympiáda v historii

Z prakticky „ničeho“ se ze Soči stal sportovní ráj. Rekonstrukcí zde během posledních let před olympiádou prošla silniční a železniční infrastruktura, dále pak i jediné letiště. Byly vystavěny nové hotely, administrativní budovy a upravena veřejná prostranství. Ruští organizátoři nechtěli nic ponechat náhodě. Na stavbu dohlížel prakticky celý Kreml, respektive jeho nejvyšší představitel, prezident Vladimir Putin. Podle některých zdrojů se on sám podílel na návrhu olympijského parku a některých staveb. Není tak divu, že se ve všech hotelových pokojích hosté setkají s jeho portrétem. Díky megalomanským stavbám se však olympiáda do značné míry prodražila. Její celková cena se vyšplhala přes rekordních 50 milionů dolarů, což z ní činí nejdražší zimní hry v historii.

Kontrastnost her v Soči je zde patrná na první pohled. Díky množství palem v Olympijském parku toto místo spíše připomíná dějiště letní olympiády. Není zde žádný sníh, a kdo ví, jestli během volného času nevyužijí sportovci místních písčitých pláží, z nichž se nabízí úchvatný pohled na zasněžené pohoří Kavkaz.

Olympijský park se nenachází přímo ve městě Soči, ale v přilehlé části pobřežního města nazývané Adler. Pro všechny disciplíny na ledě, včetně ceremoniálního stadionu, jsou poprvé v historii sportoviště rozestavěná hned vedle sebe. To je také hlavní výhoda těchto her, snadná dostupnost. To částečně platí i o středisku Krasnaja Poljana, kde se odehrávají horské disciplíny. Do nové železniční trati, která spojuje město s horskými areály, Rusové vložili 9 miliard dolarů. Pro srovnání, stejné finance byly vynaloženy na organizaci her minulých ve Vancouveru. Cesta vlakem mezi těmito dvěma areály tak trvá necelých 30 minut, avšak podle zkušeností novinářů se do horského střediska nedostanete dřív než za 3 hodiny.

Pohled na Olympijský park; zdroj: Getty images

Komplexnost tvoří Olympijský park

Hlavní dominantou celého parku je Fišt aréna, sloužící pro zahajovací a závěrečný ceremoniál. Zajímavostí je například to, že během zimních Her bude kompletně zastřešená. Snímatelná část ocelové konstrukce pak bude po skončení olympiády rozebrána. V roce 2018 bude 40tisícový stadion hostit zápasy fotbalového mistrovství světa. Opodál stojí nádherná Balšoj aréna, kde se odehraje většina hokejových zápasů mužů a žen. Pár metrů od ledového skvostu se nachází menší hala nesoucí název Šajba, rovněž určena pro lední hokej. Za zmínku stojí i zcela nový rychlobruslařský ovál Adler, na kterém bude Martina Sáblíková obhajovat dvojnásobné zlato z předchozích her ve Vancouveru. Pro krasobruslaře je určen Iceberg, neboli ledová hora. Tribuny s velkým sklonem zaručují fantastickou podívanou pro diváky, jež budou mimochodem svědky rozloučení s kariérou domácího krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka. Ačkoliv se do Soči neprobojovaly reprezentace českých curlerů, pozornost bude upřena i na Ice Cube, dějiště turnaje v curlingu. Do budoucna by se přímořské letovisko mělo stát lázeňským a turistickým centrem. I přes to je zde bída patrná na první pohled. Když už bude mít vaše oko dost všech těch nádherných staveb, uvidíte bohužel i temnou stránku Ruska. Stále zde totiž vládne chudoba. V horských oblastech není elektřina, chybí cesty a lidé zde žijí opravdu skromně.

Krasnaja Poljana ruské Alpy

Záběr na středisko pro závody boulařů; zdroj: Getty images

Kavkazské hory se proměnily v dokonalé zimní středisko. Stejně jako ve městě, tak i tady byly vystavěny nové hotely. Velkou proměnou a redukcí zde prošla protékající řeka Mzymta. Alpští lyžaři budou o medaile stejně jako akrobatičtílyžaři a snowboardisté bojovat ve středisku Roza Chutor, kde se už dříve konaly závody světového poháru. Pro běžkaře a biatlonisty bylo vystavěno lyžařské centrum Laura. Bobisté a sáňkaři si zazávodí v areálu Sanki a skokané společně se sdruženáři ve středisku Russkije Gorki.

(Ne)stíhají organizátoři?

Těsně před hrami se v médiích otevřely tradiční diskuse o nestíhání organizátorů s přípravou hotelových pokojů a četných nedodělávkách na infrastruktuře. Největší „haló“ na veřejnosti ovšem vyvolaly toalety v ubytovacích zařízeních a pravidla, která se na nich musí striktně dodržovat. Zákazy rybaření a vhazování toaletního papíru do záchodové mísy asi nepotřebují komentář.

Nejbezpečnější olympiáda v historii

Kromě dobrovolníků v Soči sehrávají obrovskou úlohu všechny bezpečnostní složky. Na plynulý průběh zimních Her zde dohlíží stovky policistů a vojáků. Pod kontrolou je samozřejmě i vzdušný a námořní prostor. Velký důraz je kladen na osobní prohlídky, díky možné hrozbě teroristického útoku. Sledovány jsou i tzv. černé vdovy, jež se podílely na nedávném teroristickém útoku v ruském Volgogradu.

Malá olympiáda v Praze

Pozadu nezůstal ani Český olympijský výbor, který si pro fanoušky připravil unikátní projekt Olympijského parku Letná, jejž mají pod patronací sportovní velikáni jako Aleš Valenta, Kateřina Neumannová nebo Dominik Hašek. Celý areál se pro veřejnost otevřel už ve čtvrtek a podle reakcí návštěvníků sklízí úspěch.

První část výpravy odlétá do Soči; zdroj: Facebook.com

Kolik získá česká výprava medailí?

V Soči bude startovat rekordní počet českých olympioniků – celkem 88 ve 13 disciplínách. Medailové ambice jsou obrovské. S těmi nejvyššími do Soči odletěla Martina Sáblíková, jež bude obhajovat tři cenné kovy z Vancouveru. O zlato se popere i největší talent posledních let, snowboard-crossařka Eva Samková. Poslední olympijský závod si v Soči odbude i Lukáš Bauer, dvakrát bronzový z olympiády za Pacifikem. Velkými nadějemi jsou i čeští biatlonisté, kteří jsou poprvé pasováni na medailové favority. Fanoušci budou držet palce i českým krasobruslařům Tomáši Vernerovi a Michalu Březinovi – umístili se v první desítce letošního ME. Lední hokejisté zde mají nejstarší tým v historii. Jágr, Eliáš, Plekanec – přijely všechny možné posily z NHL. Za favority však považováni nejsou.

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.