Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Studenti ví, jak se dělá hudba!

Finále BREAK IT! zdroj: Facebook

Každý student se v pátek večer rád odreaguje od těch hodin (m)učení ve škole. Kombinace přátel, piva a dobré hudby je zaručený způsob, jak dostat z hlavy všechny ty derivace, vzorce a slovíčka do španělštiny, a přesně pro tento účel mají kluby v Ostravě dveře otevřené dokořán. V pátek 7. 2. bylo však nejvíce rušno v Barrák music club, kde zrovna probíhalo finále soutěže studentských kapel BREAK IT!

Na to, že BREAK IT! je poměrně mladý projekt a letos měl teprve své druhé výročí, v klubu už bylo rušno od sedmi večer a o zábavu nebylo nouze. Z devíti kapel byly postupně ve třech kolech porotou a fanoušky vybrány tři nejlepší, které se nám měly představit ve své plné kráse a získat si tím účast na ostravském Majálese 2014.

 

Ajdontker, zdroj: Facebook, koláž: Trương Tùng Lâm

Jako první se předvedla trojčlenná skupina Ajdontker, která se svým CD Dotřetice, podpořeným ještě EPčkem Hlavní svět, má už slušnou zkušenost s hraním. S minimálním obsazením tří lidí umí svou hudbu perfektně prodat, třeba song Štěstí je hit, který vás zaručeně naladí do správné nálady. Po několika skladbách už bylo před stage plno a laťka pro ostatní skupiny byla tímto nastavena pěkně vysoko.

Lunarechoes, zdroj: Facebook, koláž: Trương Tùng Lâm

Štafetu předali druhé skupině ostravské hudební underground scény, LUNARECHOES. S nimi jsem už měl tu čest o měsíc zpátky v Hudebním bazaru, takže jsem je nemohl propásnout ani dnes. Po rockových Ajdontker s nádechem alternative Lunaři skvěle navázali se svými indie, post-rockovými skladbami a v úžasném osvětlení a nazvučení pohroužili publikum do pohodové, snové atmosféry. S posledními dozvuky kytar a charakteristického hlasu zpěváka Uziho se s námi druhá kapela večera rozloučila. Pokud jste však byli na školním plese druhý den v sobotu, tak jste si LUNARECHOES mohli užít znova i v obleku. Lístky na ples jste vlastně měli možnost zakoupit přímo od kytaristy Adama Kubiny, který u nás tento rok spolu s bubeníkem Martinem Šimunským maturuje.

 

Easy Steps, zdroj: Facebook, koláž: Trương Tùng Lâm

Z Wigymu je i z velké části třetí a poslední kapela, která se nám předvedla, Easy Steps.

Vytasili se rovněž s rockem, ale mnohem více energickým a dravým než předchozí dvě kapely. Přestože jsou spolu jen tři měsíce, dokázali se dopracovat až do finále a ukázali tak všem, co s nadšením, hudebním talentem, ale hlavně tvrdou dřinou můžete jako kapela dokázat. Musím říct, že po hudební stránce se od svého prvního vystoupení v prosinci ohromně zlepšili, dokonce za pouhé tři týdny od výhry v semifinále soutěže stihli vymyslet i tři nové songy, které publikum vášnivě přivítalo. Právě práci s publikem mají vychytanou, jak se třeba ukázalo při okamžitém skandování u songu Drink Drink Drink. Ani o pogo, nedílnou součást každého pořádného rockového koncertu, nebyla nouze, přestože se některé fanynky kapely pak tvářily jako policie při ukrajinském povstání. Kluci se rozloučili ve stylu a po svém, a to ničím jiným než songem Easy Steps, kdy to v kotli začalo solidně vřít. Tihle nováčci dnes večer všem ukázali, jak ohromný potenciál mají.

Kapely se předvedly a zbylo už jen na porotě a divácích vybrat a ocenit tu nejlepší. Přestože všichni tři finalisté hráli skvěle, jeden z nich vyhrát musel. A kdo byl tedy zvolen?

Easy Steps vítězí, zdroj: Facebook

Vítězové (za šíleného křiku asi dvaceti nezletilých holek) nebyli nikdo jiní než favorité publika, Easy Steps! Co k vítězství říká frontman kapely Albert Bašniar?

„Výhra v Break It pro nás byl pochopitelně naprosto jedinečný zážitek, protože nám fanoušci vytvořili skvělou atmosféru a celý večer nás úžasným způsobem podporovali. Pro nás to ale jednoznačně znamená neskutečnou dřinu, hodiny strávené psaním textů, hudby a týdny ve zkušebně. Hrajeme spolu pořád velmi krátce a pořád se chceme zlepšovat a zdokonalovat, aby se na nás naši fanoušci rádi vraceli. A byť jsme rádi, že ve finále teoreticky na hlasovaní diváků ani nemuselo dojít, protože už u poroty jsme vyhráli s určitým náskokem, tak víme, že na Majálese musíme předvést mnohem víc a našim fanouškům připravit ještě energičtější show!“

Za sebe bych všem kapelám rád poděkoval za úžasný večer a perfektní hudební zážitek a doufám, že se brzy zase potkáme! Easy Steps držím palce a přeji, aby jim jejich elán vydržel tak dlouho, jak jim to ruce a plíce dovolí! Jsou bezpochyby slibná skupina, a pokud vytrvají ve svém nynějším tempu, vsadím se, že od nich můžeme očekávat ještě mnoho překvapení.

Tagged as: , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.