Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Boty na drátech, ale proč proboha?

Možná jste také při toulkách Ostravou nebo nějakým jiným městem již potkali boty přehozené přes dráty elektrického vedení nebo větve stromu. Již od dob svého raného dětství jsem se, když jsem je spatřil, zamýšlel, proč tam jsou a jaký mají význam, ale nikdy jsem se o tuto pozoruhodnou věc nezajímal podrobněji. K bližšímu hledání mě přiměl botami ověšený strom blízko tramvajové zastávky Hlavní třída v naší “sladké” Porubě.

Co to tedy znamená? V odborné literatuře po tomto jevu není ani vidu, ani slechu. Na internetu je mu věnováno několik článků, dokonce jeden najdete i na anglické verzi Wikipedie. Tento svébytný typ zdobení, zejména drátů, je velmi populární v anglicky mluvících zemích, ale najdeme jej téměř všude. V prosinci roku 2010 byla mnoha páry bot ověšena ulice Stodolní (včetně zelených plaveckých ploutví). Měl jsem možnost je spatřit i v jednom městečku v Provence (Francie), jehož jméno už bohužel nejspíš nikdy nezjistím. Tam byly umístěny před vchodem do kostela (viz fotografie).

Boty před kostelem (Provence), zdroj: Autor

Boty před kostelem (Provence), vlastní foto

Zcela jistě se jedná o nějaký symbol. Pokud se rozhodnete něco “vygooglit”, tak jako já, najdete mnoho teorií o významu.

Mnohdy je to vnímáno jako forma street art, tedy pouličního umění. Pokud jde o mě, že by mě to nějak esteticky obohacovalo, se opravdu říct nedá. Ale v dnešní době je za umění možné považovat téměř cokoli (viz nešťastná náhoda, když jedna z uklízeček v nějaké světové galerii vyhodila pár drobků v domnění, že je to smetí – bylo to umělecké dílo!).

“Pověste své straré boty na dráty a začněte nový život!” Zdá sem, že je možné toto doporučení najít v nějaké psychologické příručce vytvořené pod nálepkou “Jak začít nový život” nebo pod jiným podobným utopickým názvem? Popravdě řečeno, osobně bych si to dokázal představit, na tento typ publikací je opravdu škoda papíru a tisku. Možná nás v této souvislosti napadne sousloví pověsit něco na hřebík, ovšem proč raději nezůstat u toho hřebíku…

Snažíme se běhat a kopat do jistého kulatého předmětu, jen abychom jej dostali do brány a měli z toho ohromnou radost, obdobně i na ledě. Proč by tedy i tohle nemohl být sport? Co si budeme povídat, ten přehoz nebude úplně snadný.

Chcete si koupit látku, která vás úplně sociálně a zdravotně zničí? Říká se, že “pod botami” najdete dealera. Za velkou louží v New Yorku, konkrétně v Bronxu, prý ozdobené dráty značí hranice teritorií gangů. Myslíte, že je to pravda? Ano, také mám rád pohádky…

Ale pokud je vám život milý, pod botami se moc nezdržujte. Jinak po vás bude veta!

Tagged as: , , , ,

4 Comments

  1. Já třeba zrovna dnes potkala dvoje páry těch bot pověšených na drátech asi 200m od sebe, a na tom místě bych klidně věřila tomu, že se tam prodávají drogy (jedna část Ostravy, nevím úplně přesně) ale už jsem se s tím setkala vícekrát 🙂

  2. Mužu s říci jakož to člověk, co nahlédl do světa (nepěkných) věcí, že zminovaný strom v Porubě je místo kde se prodávají drogy a ale toto patří k těm klidnějším. Třeba na takové Dělnické najdete něco podobného, ale tam nedoporučuji chodit jinak třeba na Hlavní třídě, kde je třeba jeden pár bot si myslím, že jde spíš o zábavu, sport či záškodnictví . 😀

  3. Jen upozornim ze ne všude se jedna o STREET ART ale na vozovně v naší Porubě se tedy vážně jedna o značení drogového dealera, varen a útočišť pro narkomany. U nás na domě nad vchodem boty byly. V našem vchode se scházeli narkomani a drogy zde užívali, před vchodem z obou stran se drogy prodávaly. V našem dvoře je několik domů, kde se narkomane scházejí. I výrobce a jeho varna v bytě. V Kobře na vozovně se tyto individua stýkají at jsou to závislí či prodejci a výrobci. Decka která jestli jsou v prvním ročníku na SŠ sedí na lacivce na ulici a kouří marihuanu. Autore zkuste si projít noční Porubou. Nezapomeňte navštívit Kobru a narkomany v herně a potom mluvte o pohádkách a o tom, ze to je jen street art!

  4. Nemůžu si vzpomenout, co to bylo za film, ale boty tam lidi odhazovali na dráty před vstupem do vesnice, což mělo znamenat oddanost té vesnici a taky to, že už nikdy nechtějí z toho malebného prostředí odejít. Ovšem proč toto někdo dělá v okolí Ostravy (blízko dělnické) mi jasné není.