Archiv příspěvků 2011 – 2022

V Minsku startuje hokejové mistrovství světa


Minsk Arena, dějiště MS v hokeji 2014; zdroj: skyscraperscity.com

V běloruském Minsku dnes začíná 78. mistrovství světa v ledním hokeji. Hokejový svátek zároveň ukončí letošní olympijskou sezónu. Co lze čekat od jednotlivých týmů? Co předvedou čeští hokejisté? Jak se organizátoři poperou s avizovaným bojkotem šampionátu? To je jen výčet fragmentů, které budeme v následujících dnech sledovat.

Po dvou letech, kdy se šampionát střídavě konal ve Švédsku a Finsku, se dějiště hokejového svátku roku přesouvá na východ Evropy, do hlavního města Běloruska – Minsku. Obě hokejové haly se nacházejí na opačných koncích města. Je to tak po osmi letech, co je dějiště šampionátu koncentrováno do jednoho města, což zaručí hokejistům a fanouškům pohodlné cestování na úrovni metropole, a budou si tak moci vychutnat maximální množství zápasů přímo z tribuny.

Oficiální logo MS 2014; zdroj: en.wikipedia.org
Oficiální logo MS 2014; zdroj: en.wikipedia.org

Herní systém je stejný jako v minulých letech. Šestnáct týmů je rozděleno do dvou skupin po osmi, z nichž čtyři z každé skupiny postoupí přímo do čtvrtfinále. Poslední celky automaticky sestoupí. Patnáctitisícová aréna Minsk, jako hlavní dějiště turnaje, bude hostit všechna utkání skupiny B. Společně s nově vybudovanou halou Čižovka o kapacitě devíti tisíc sedadel, v níž se budou utkávat týmy ze skupiny A (zde své zápasy odehrají čeští hokejisté), bude hostit také vyřazovací duely včetně finále světového šampionátu.

Od loňského a předloňského turnaje můžeme určitě očekávat větší návštěvnost. Bělorusko je hokejovou zemí a i přes bojkot mistrovství kvůli tamnímu režimu jdou vidět propagační materiály a bannery skoro na každém větším prostranství. Domácí fanoušci jsou zvědaví hlavně na své hokejisty, kteří by rádi postoupili do čtvrtfinále. Pro postup však budou muset předvést opravdu kvalitní výkony, protože jim osud určil takové soupeře jako Švýcarsko, Rusko, Finsko nebo Spojené státy. Právě tato čtyřka je nejvíce favorizovaná pro účast ve vyřazovacích bojích.

Na tlakové stupnici však s přehledem obsazuje první místo Rusko. Díky výpadku ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči se od nich očekává jednoznačný triumf v podobě zisku zlata. Pro nového trenéra Olega Znaroka to bude při jeho trenérské premiéře na mistrovství světa velmi těžký úkol. Bývalý lotyšský hokejista ovšem neponechal nic náhodě, a tak se v soupisce týmu objevují taková jména, jako Ovečkin, Kuljomin, Kuznětsov a další hvězdy. Na Švédských hrách si navíc vyzkoušeli svou střeleckou produktivitu, když českému týmu nedovolili vstřelit ani gól, porazili je vysoko 6:0.

Maskot MS Volat; zdroj: belarus.by
Maskot MS Volat; zdroj: belarus.by

Obhájci titulu Švédové ve skupině A zažívají sezónu jako na horské dráze. V Evropské hokejové tour se jim příliš nedařilo, avšak podle výsledků z minulých sezón je o nich známé, že se na tento podnik až tolik nesoustředí jako na samotný šampionát. Důkazem jsou minulé dva ročníky, kde skončili stejně jako letos poslední.

Velmi sympatické výkony loni podávali Švýcaři, kteří překvapili všechny soupeře svým pojetím hry a došli si až pro stříbro. Již čtvrtou sezónu totiž tým trénuje kanadský kouč Sean Simpson, který letos u reprezentace končí a nastupuje trénovat hokejisty Jaroslavle, a díky němu jsou vlivy zámořského hokeje v zápasech Švýcarů velmi znát.

Favority jsou také Finové, kteří oproti svým východním sousedům s naprostým přehledem vyhráli EHT. Loni na medaili nedosáhli, když v souboji o třetí místo podlehli Američanům 2:3 po samostatných nájezdech. Letos si však určitě budou chtít zpravit pachuť po tomto zklamání a opět oživit svou paměť, jak chutná cenný kov.

Kanada v Soči obhájila zlato. Mohli bychom říct, že hráči už vlastně mají pro letošní rok splněno. I přesto patří javorové listy, stejně jako každý šampionát, k adeptům na medaili. Na nejcennější kov čekají dlouhých 7 let. Třikrát za sebou skončili na 5. místě. Vytyčený cíl mají hvězdy NHL jasný. Probojovat se jakýmkoli způsobem přes zrádné čtvrtfinále.

Progrese na světových šampionátech je znát i u Američanů. Od propadáku na MS v Německu, kde museli překvapivě absolvovat manko zápasů o udržení, jejich forma roste. Loni prošli čtvrtfinále až do semifinále, kde nestačili na Švýcary. Uvidíme, zdali letos zažijí atmosféru finále. Tu naposledy prožili před 31 lety. Motivací jim může být prohrané utkání s Finskem v zápase o bronz na olympiádě v Soči.

Tomáš Hertl při lonském MS v zápase proti Bělorusku; zdroj: hokej.cz
Tomáš Hertl při lonském MS v zápase proti Bělorusku; zdroj: hokej.cz

Fanoušci, hráči i funkcionáři. Nikdo z nich neví, jak přesně budou vypadat výkony českých hokejistů. Vladimír Růžička, který byl dosazen na místo hlavního trenéra po rezignaci Aloise Hadamczika, měl po převzetí týmu docela složitý úkol. Vytvořit funkční mužstvo usilující na tomto šampionátu o zisk medaile. Zkušený trenér se s tímto těžkým úkolem dokázal poprat a podařilo se mu vytvořit kvalitní herní systém, který potvrzovaly přípravné zápasy Euro Hockey Challenge. Na Švédských hrách pak sice čeští hráči osadili třetí místo, ale porazili například domácí výběr. Dobrou zprávou je hlavně to, že byli čeští hokejisté v ostré zkoušce před MS velmi aktivní, předváděli vysoký forčekink, dokázali si vypracovat gólové šance. Velmi dobře se ukazovali talentovaní mladí hráči, můžeme zmínit třeba útočníka Karlových Varů Milana Zaťoviče, jehož výkony byly pro mnohé fajnšmekry velkým překvapením. Pro některé to bude dokonce premiérový start za národní tým na světovém šampionátu. Celkově je český národní tým výrazně omlazen. Věkový průměr týmu činí necelých 28 let, což je velká změna oproti minulému šampionátu. V kádru je i největší tahoun týmu Jaromír Jágr, který už před turnajem novinářům sdělil, že letos se po sezóně v zámoří cítí nejhůř za poslední léta. Kapitánem českého mužstva je stejně jako před čtyřmi lety Tomáš Rolinek. Do prvního utkání budou Růžičkovi svěřenci nastupovat s 19 hráči. 5 hráčů zbývajících hráčů z 24 bude čekat na zapsání do soupisky později. Růžička také avizoval, že bude pozorovat dění v play-off NHL, odkud by podle stavu série mohli do Minsku dorazit Tomáš Plekanec nebo David Krejčí. Situace v českém týmu se vlastně velmi nápadně podobá té ze sezóny 2009/2010, kdy po neúspěšné olympiádě ve Vancouveru nikdo nečekal, že by česká reprezentace o pár měsíců později mohli získat titul mistrů světa. Tak uvidíme, jak daleko české barvy na mistrovství světa dojdou. První zápas je čeká už dnes v 19:45 proti Slovákům.

A jak tipuje konečné pořadí redakce Glossaria?

  1. Rusko
  2. Finsko
  3. Česko

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.