Archiv příspěvků 2011 – 2022

Glossarium opět nepoznalo soupeře

Již potřetí se zúčastnilo Glossarium krajského kola celorepublikové soutěže Školní časopis roku. Stejně jako v minulém roce hostilo vyhlášení krajského kola Středisko volného času Korunka, a to 12. května 2014.

logoSCR1
Oficiální logo soutěže Školní časopis roku 2014. Zdroj: askcr.cz/casopis

Organizátoři mimo tradiční bagety a minerální vody připravili zajímavé workshopy, vyplňující dopolední program před vyhlášením výsledků, na které již každý netrpělivě čekal. Osobně jsem zamířil s kolegou Janem Sochou na workshop paní Ivany Šulákové, jenž se zabýval tvorbou rozhovoru. Editorka Českého rozhlasu, regionálního studia v Ostravě a místopředsedkyně Syndikátu novinářů České republiky velmi výstižně popsala podstatu tvorby interviewu a nejen mladí novináři z řad prvních stupňů základních škol si odnesli zajímavé poznatky. Vítězslav Uvíra s Matějem Rzehulkou zamířili na workshop, který se zaměřoval na vytváření zprávy a rozhovoru. Dále byli jeho účastníci vybízeni, aby si uvědomovali pro koho daný útvar píší. Šéfredaktor Richard Kuczinský poté navštívil workshop pana Baary. „Workshop, kterého jsem se zúčastnil, se zabýval psaním textů pro web a dále prací s WordPressem. Bylo nám řečeno, jak postupovat při tvorbě textu, jenž bude zveřejněn na internetu a v čem se liší od článků tištěných. Dále jsme se zabývali tím, jak docílit toho, aby byl text lehce vyhledatelný,“ popisuje svou zkušenost Richard.

Diplom pro vítěze. Foto: Richard Kuczinský
Diplom pro vítěze krajského kola. Foto: Richard Kuczinský

Jednotlivé workshopy se chýlily ke konci, a to značilo jediné – nastal čas. Nejprve se výsledku dočkali žáci prvního stupně základních škol. Nejeden „wigymák“ zpozorněl při vyhlašování kategorie určené žákům stupně druhého, ve které bojovala GA-MA-JA. A nutno dodat, že velmi úspěšně, když premiérově „vyfoukla“ titul časopisu Chaos teenagerů. Třešničkou na dortu bylo také první místo v kategorii grafika.

Po několika dalších vyhlášeních přišla na řadu kategorie webový časopis, ve které jsme obhajovali prvenství z posledních dvou ročníků. Obhajoba se v konkurenci dalších časopisů, která rok od roku sílí, podařila, a Glossarium tak mohlo slavit „zlatý hattrick“ a postup do celostátního kola, ve kterém jsme loni skončili na druhém místě.

Jedinou pomyslnou vadou na kráse je diplom, na kterém opět po dvou letech chybí dvě „eska“. Naštěstí máme ovšem slíbený nový.

Tagged as: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.