Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Noční hudba z Fukušimy

EP Muda

EP Muda

Tajemná ambientní melodie, zvuky deště za zavřenými okny, snová atmosféra. Tak nějak by se dala popsat hudba japonského producenta Nikorasu. Mladých talentovaných interpretů sice není málo, ale tento mladík z Fukušimy je přece jen něčím výjimečný. Na jednu stranu tím, že se jeho skladby nepodobají ničemu, na co při poslouchání hudby obvykle narazíte. A na stranu druhou tím, že ještě ani nezačal chodit na střední školu. Tento hudební génius mě přirozeně zaujal a po menším nahánění konečně souhlasil, že poskytne Glossariu rozhovor.

(ti z vás, kteří by si rádi přečetli originální verzi, neleznete ji zde)

Zdravím, Nikorasu!

Ahoj!

Řekl bys nám nejprve něco o sobě?

Je mi čtrnáct let, sotva kdy spím a většinu času strávím vymýšlením skladeb.

Není moc lidí, kteří by se v tvém věku věnovali hudební produkci. Co tě k tomu vlastně přivedlo?

Když mi bylo pět let, chodíval jsem na lekce klavíru. Většinu času jsem ale hrál špatné noty. Stačí málo, abych byl frustrovaný, tak jsem po třech dnech přestal. Hrozně jsem to nenáviděl. (směje se)

Elektronická hudba mě vždycky zajímala. Asi před čtyřmi měsíci jsem slyšel skladbu od Jona Hopkinse Open Eye Signals, pokud si dobře vzpomínám. Byl jsem jí ohromně inspirován, ta hloubka a atmosféra v pouhých sedmi minutách je dech beroucí. Od té doby jsem nepřestal tvořit hudbu.

Tvoje vlastní tvorba je sama nesmírně zajímavá a jedinečná. To se u třináctiletého mladíka jen tak nevidí.

To asi ne. (směje se) Když začínám nový projekt, obvykle se nejprve zaměřím na atmosféru. I když máte tu nejlepší melodii, bez té správné atmosféry se ztratí.

Kde vlastně bereš inspiraci k něčemu tak vyspělému?

Hodně mě inspiruje už zmíněný Jon Hopkins. Poslouchám také dost „night music“, třeba umělce jako Ghost Ark, Blawan a The Industrialism.

Tvé první EP, Muda, je perfektní příklad tvého stylu. Co mají tři skladby na EPčku – Muda, Mura a Muri – vyjadřovat?

Slova Muda, Mura a Mudi jsou variace na nedbalost a zbytečnost, ale zamýšlel jsem vytvořit kontrast mezi názvy skladeb a vlastní náladou jejich zpracování. Chtěl jsem, aby byly povznášející a melancholické zároveň.

Co plánuješ dále? Můžeme od tebe v dohledné době čekat další EP, nebo třeba i album?

Určitě! V příštích týdnech ode mě můžete čekat nové EP. Nebude to ale žádné „Muda“. Když jsem začal s hudební tvorbou, chtěl jsem původně dělat temné, minimalistické techno a garage, takže nadcházející EPčko bude pro mě splnění mých nejdivočejších snů.  Máte se na co těšit!

A na závěr, chtěl by si sdělit něco svým fanouškům a lidem, kteří tento rozhovor čtou?

Chtěl bych poděkovat svému příteli Seleracovi za to, že tu pro mě vždycky byl a dává mi inspiraci a zpětnou vazbu ke všemu, co zveřejním. Další díky patří mým fanouškům, za to, že se mnou zůstali po celou tu dobu. Slibuji, že vás svou další tvorbou nezklamu! A v neposlední řadě vy, kteří čtete tento interview, pokud jste se s mojí hudbou setkali poprvé, můžete se podívat na nějaké mé skladby, snad se vám budou líbit.

Díky za tvé odpovědi, Nikorasu! Přeji ti hodně štěstí a těším se na tvou další tvorbu.

Podpořte Nikorasu: YouTubeSoundCloudBandcamp

 

 

https://drive.google.com/file/d/0B2I5F3wb-EMyd2hNamRRZEJKSTQ/edit?usp=sharing
Tagged as: , , , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.