Archiv příspěvků 2011 – 2022

Dej si k tomu Smetanu!

Rok české hudby 2014, zdroj: rokceskehudby.cz

Rok české hudby 2014, zdroj: rokceskehudby.cz

Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Josef Suk. Víte, co mají tyto osobnosti společného? To, že to jsou slavní čeští skladatelé, vám řekne snad každý školák. Věděli jste ale, že se všichni a mnoho dalších narodili (nebo zemřeli) v roce končícím čtyřkou? Jejich výročí jsou tedy přirozeně brána jako Roky české hudby. Každých deset let si jak tuzemský, tak i zahraniční hudební svět připomíná nejen slavné české hudební tváře, ale českou hudbu samu o sobě.

Pokud jste tedy zastánci klasické či jazzové hudby, nebo si snad jen potřebujete ke konci roku šplhnout v hudebce, máte letos jedinečnou příležitost se kulturně obohatit. Program událostí je opravdu nabitý. Každý den v roce se na skoro dvou stech místech konají koncerty, balety, opery, přehrávají se filmy a audio nahrávky. Zajet si na takové Příhody lišky Bystroušky do Národního divadla v Praze nemusí být vůbec špatné. A co teprve na vokální koncert do Annenkirche v Drážďanech, nebo na Dvořákův Stabat Mater ve francouzské bazilice Saint–Denis.

Zahajovací koncert Janáčkova máje, zdroj: janackuvmaj.cz

Zahajovací koncert Janáčkova máje, zdroj: janackuvmaj.cz

A abych ani já nezůstal pozadu, šel jsem se ve čtvrtek 22. 5. podívat na zahajovací koncert cyklu Janáčkův Máj do multifunkční ostravské haly Gong. Janáčkova filharmonie Ostrava se řadí mezi špičku českých symfonických uskupení a ze zkušenosti už vím, že jejich představení nikdy neomrzí. Tentokrát si k sobě pozvali dva speciální hosty, a to klavíristu Christiana Ihle Hadlanda a dirigenta Manuela Hernándeze-Silva. V tomto složení zahájili koncert symbolicky ničím jiným než Janáčkovým dílem Sinfonietta. Po tomto komplexním představení následoval výrazně klidnější a na poslech jednodušší Koncert pro klavír a orchestr a moll Edvarda Hagerupa Griega. Koncert byl pak završen dalším překvapivým tahem, orchestrální suitou slavného baletu Třírohý klobouk španělského skladatele a klavíristy Manuela de Falla.

Dej si k tomu Smetanu! zdroj: quickmeme.com

Dej si k tomu Smetanu! zdroj: quickmeme.com

Já jsem si svůj květnový večer s orchestrální hudbou užil, a co vy? Chystáte se stimulovat svou šedou kůru mozkovou nějakou tou klasikou? Pythagoras prý kdysi, asi při kreslení trojúhelníků či sledováním planet, řekl: „Hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme.“ Tak udělejte něco pro své (fyzické či psychické) zdraví, a zajděte si třeba na koncert nebo operu! Rok české hudby tu zase jen tak nebude!

Tagged as: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.