Archiv příspěvků 2011 – 2022

Ebola si to zase “štráduje” Afrikou

Situace v západní Africe, konkrétně v Guineji, se již vymkla kontrole tam působících zachranných organizací. V březnu 2014 bylo hlášeno 78 úmrtí. Dosud se vyskytlo  kolem 1700 nakažených a přes 900 obětí tohoto zákeřného viru pojmenovaného podle řeky, která protékala v prvním místě jeho výskytu roku 1976. 

Co je to vlastně virus Ebola?

Virus Ebola, Afrika

Potřeba ochranných obleků při manipulaci s tímto patogenem. Zdroj: http://www.caplimpede.ro/

Ebola je souhrnný název pro skupinu virů patřících k rodu Ebolavirus, čeledi filovirů. Někdy je také nazývána hemoragická horečka, protože nejznatelnějším příznakem, nebo spíše již konečným důsledkem, je krvácení. Člověk napadený Ebolou vykrvácí zaživa, pokud se do tohoto konečného stádia vůbec stihne dostat. Dalšími symptomy jsou zánět spojivek, průjem, zvracení, malátnost a mnoho dalších patologických změn vnitřních orgánů. Léčba není vůbec jednoduchá, klasické léky nezabírají. Jediným dosud známým prostředkem léčby je sérum získané z lidí, kteří nákazu přežili, ale i to se neobejde bez komplikací. Vakcína, podle několika zdrojů, patrně vyvinuta byla. Ovšem vše zkrachovalo na finančním písečku farmaceutických společností, kterým se výroba nevyplatí… Vždyť i Harpagon měl přece potomstvo!

Senegal ze strachu uzavřel hranice aneb co se děje v Africe?

Mapa výskytu 2014

Mapa výskytu eboly (aktuální k 18. červnu 2014) Zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki

Již od roku 1976, kdy poprvé mikroskopy poznaly tento virus, se svět téměř každoročně potkává s epidemií nebo minimálně s ojedinělým případem této nákazy. Od března 2014 přicházejí zprávy o tom, že v západní části tohoto tropického kontinentu vzrostl počet těchto infekcí podtypem Ebola-Zaire (stejný kmen se vyskytl v roce 1976). Situace se týká nejvíce Guiney, následně Libérie a malého afrického státu Sierra Leone.

Ebola literárním motivem

Tohoto tématu se týká, u mě právě rozečtená, kniha Zákeřná Ebola autora Richarda Prestona (v anglickém originále The Hot Zone). Ta prostřednictvím svých stránek nabízí čtenáři příběh podle pravdivých událostí, které se týkaly kmene Ebola-Reston a filoviru Marburg. Konkrétně o této knize již zde existuje článek Kateřiny Krestové z května roku 2012. Můžete si jej přečíst ZDE. Virus Eboly se dočkal knižního zpracování i od dalších autorů jako je dílo Robina Cooka Nákaza nebo svazek Ebola taktéž od amerického autora, Williama Close. Těším se, až si je přečtu, ale v první řadě doufám, že virus Eboly na východě Afriky brzy vezme nohy na ramena!

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.