Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Vzpomínky na Glossarium aneb Zavřete oči, odcházím

Milí čtenáři Glossaria, naposledy vás zdravím jako redaktorka vašeho oblíbeného časopisu.

Maturita je úspěšně za mnou, vysvědčení mi taky dali a prý už na Wigymu nemám co dělat.

Redakce Glossaria 2012

Redakce Glossaria 2012

Jelikož v našem ročníku byli poslední pamětníci založení Glossaria v dubnu 2011, rozhodla jsem se, že historie našeho časopisu by neměla být zapomenuta. Budu se snažit nebýt příliš nostalgická, přestože je pro mě Glossarium tak trochu „srdcovým“ projektem.

Ačkoliv pomaturitní prázdninová prokrastinace byla mocným nepřítelem, díky připomínkám nového šéfredaktora (ten to dotáhne daleko!) jsem se po dlouhém období „jasně, už jsem začala“ a „mám to rozepsané“ jednoho dne konečně odhodlala článek napsat. A zabrala jsem se do vzpomínání natolik, že jsem se od klávesnice nemohla odtrhnout, dokud článek nebyl kompletní.

Začalo to tedy jednoho dubnového (nebo možná ještě březnového) školního dne v roce 2011, kdy si profesoři Měrka a Koutná vzali stranou několik studentů. Pan profesor Měrka totiž dostal skvělý nápad – obnovíme časopis vyššího gymnázia! A „upgradujeme“ ho – nebude to nějaký klasický papírový časopis, bude to prudce moderní a originální časopis webový!

Redakce Glossaria 2013

Redakce Glossaria 2013

Prvním úkolem pro nově vzniklou redakci bylo vymyslet název našeho časopisu. Naštěstí se nám podařilo prosadit proti nápadům jako „Wigym Times“ a dalším, které jsem již pro jistotu vytěsnila z paměti, skvělý a mnohoznačný název Glossarium. Tento den je v historii Glossaria znám jako První mírně hysterický a značně děsivý projev budoucí šéfredaktorky.
Ona totiž glosa označuje chytrý, trefný, případně vtipný text – a my přece ani jiné nepíšeme. Napsali jsme dokonce i pár glosovaných článků, které spočívají v tom, že jeden napíše text a druhý doplní své připomínky k tématu i textu. Navíc jsme si k tomu našli i nějaké pěkné latinské překlady a významy.

Vytvoření webu samotného šlo mimo studentskou redakci, toho se ujala paní profesorka Stachovcová.

Přebírání cen v krajském kole soutěže Školní časopis roku

Přebírání cen v krajském kole soutěže Školní časopis roku

Co ale přes nás prošlo, bylo logo – prozradím vám, že logem Glossaria je náhodná fotka rukou mé spolužačky (a někdejší glossarijské korektorky), upravená v Malování a na web hozená jako „nástřel“. Nicméně, visí tam již pár let a průběžně probíhá výběrové řízení na nové logo. Pokud máte nápad, neváhejte se ozvat šéfredaktorovi!

Poté jsme se v redakci organizovali, tvořili redaktorské profily (zde si paní profesorka Koutná zaslouží zvláštní uznání za to, že po tři roky úspěšně odolávala mým připomínkám, snahám a prosbám o to, aby si svůj profil vytvořila i ona – nikdo se ji

Červen 2012

Ocenění redakce v červnu 2012

nepokoušejte napodobit! … ačkoliv já jsem ani po těch letech taky nezačala zkracovat souvětí), vymýšleli, jak budeme fungovat, vytvořili jsme si „samosprávu“ zvolením šéfredaktorky a korektorky, a začali sklízet úspěchy. Už v roce 2011, po půl roce fungování, jsme se v soutěži Školní časopis roku umístili celostátně na 5. místě! V roce 2012 jsme se vyhoupli již na třetí místo a k tomu jsme sklidili 6 ocenění za nejlepší školní článek měsíce. A v roce 2013 jsme zase pokročili o příčku nahoru. Mí drazí, víte, co se od vás čeká letos?

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Navázali jsme také výraznější spolupráci s vedením školy a podíleli jsme na například na organizaci Dnů otevřených dveří.

Ale Glossarium není jen o tvrdé práci. Mám se svým působením v redakci spojených spoustu milých vzpomínek. Třeba jak jsme po cestě z vyhlášení soutěže v Brně, v euforii z druhého místa, složili básničku. V té době totiž po škole kolovala šeptanda, že by mohlo dojít k požárnímu cvičení – jaké reakce ale náš počin spustí, jsme skutečně nečekali. Veršovala celá škola včetně vedení! A poplach poté skutečně byl.

Jako redaktorka Glossaria jsem se také dostala k rozhovorům se zajímavými lidmi – divili byste se, kam se jako redaktor, byť „jen“ školního časopisu, dostanete. Třeba k hejtmanovi Moravskoslezského kraje, rektorovi VŠB, nebo zajímavým absolventům naší školy – celosvětově uznávanému chirurgovi nebo spolupracovnici Air Force a NASA.

Všem novým i stávajícím studentům mohu jen doporučit, aby se do redakce přidali (nemusíte se bát, my s Katkou už jsme pryč a

Přebírání cen za Školní časopis ruku

Přebírání cen za Školní časopis ruku

nové vedení je moc milé). Jedná se o možnost zveřejnit a zviditelnit svou práci, jaká se vám už nemusí naskytnout, a redaktorům Glossaria se otevírá i pestrá škála dalších příležitostí – třeba Multimediální den v Brně, různé exkurze a semináře. Kromě toho je v redakci fajn kolektiv a na schůzkách rozhodně není nuda.

Hodit se vám to může, i když nechcete studovat žurnalistiku. Já budu studovat práva a ekonomii a i tak cítím, že mi působení v Glossariu dalo hrozně moc. Dovolte mi malou radu z pohledu staršího studenta – CV nedělá škola, i Wigym zvládne spousta lidí (podívejte se na své spolužáky), ale mimoškolní aktivity. A Glossarium má i přes své mládí již vybudované velmi dobré jméno.

Na závěr si nemohu odpustit popřát celé redakci Glossaria mnoho úspěchů, a šéfredaktorovi s korektorem, ať časopis pod jejich taktovkou vzkvétá. I nadále čtu každý článek a sleduji a prožívám s vámi úspěchy našeho časopisu.

Tagged as: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.