Archiv příspěvků 2011 – 2022

Budou Skoti skotačit?

Píše se rok 1707, na ostrově ne příliš vzdáleném od evropského kontinentu jsou schváleny Zákony o Unii. Ty vytvořily právní základ pro sjednocení Anglického a Skotského království, tedy vznik Království Velké Británie.

Skotsko_nezavislost_2014

Bude Skotsko samostatnou zemí? Zdroj: http://www.weourselves.com

Zatímco je celý svět otočený na východ a střídavě zaostřuje na Ukrajinu a Rusko, tak na západě Evropy se schyluje k politickým událostem, které by mohly mít vliv na celou Evropu. 18. září 2014 se bude konat referendum, kde bude položena otázka, zda má být Skotsko samostatným státem, nebo má-li být i nadále součástí Spojeného Království. Pokud by se tak stalo, že by si Skotové odhlasovali samostatnost, nastoupí na scénu veliké množství administrativních, politických a ekonomických problémů. Bude Skotský stát členem EU a dalších mezinárodních organizací a bude moct používat libru nebo bude mít vlastní měnu? To jsou otázky, na které se hledají odpovědi. Ovšem i pokud by se tak stalo a došlo by k osamostatnění, politická mapa se nezmění ihned ze dne na den po referendu. Bude to pouze první krok na klikaté a kluzké cestě k suverenitě.

Kdo je pro a kdo proti? Vůdcem v boji pro vyhlášení nezávislosti je Alex Salmond, skotský politik a předseda Skotské národní strany (SNP). Na stejné straně linie stojí kampaň Yes Scotland (yesscotland.net), jejíž propagační video můžete zhlédnout pod tímto článkem. Na protějším břehu stojí Better together (bettertogether.net), kampaň bojující pro zachování statu quo. Ze známých osobností se do bitvy proti osamostatnění Skotska vrhla například slavná britská spisovatelka Joanne K. Rowling, která se na boj proti odtržení rozhodla darovat milion liber.

Skotové jsou nejspíš toho názoru, že to bez Anglie, Walesu a Severního Irska dotáhnou dál. Referendum rozhodne a uvidíme, třeba si pak v rámci oslav oblečou i své slušivé sukně…

#indyref   #voteNO   #voteYES

Tagged as: , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.