Archiv příspěvků 2011 – 2022

“NAŠA-VAŠA OS(T)RAVA” vol. 2

Návštěva vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Návštěva vodní elektrárny Dlouhé Stráně; autor: Mgr. Marie Jiříčková

Ve dnech 20.–24. 10. 2014 dlouho očekávaní slovenští studenti Gymnázia Antonína Bernoláka konečně přicestovali ze svého městečka Námestovo k nám, do České republiky, a my jsme měli tu čest jim ukázat několik specialit našeho rozmanitého Moravskoslezského kraje. Jednalo se, bohužel, o poslední poznávací zájezd podporovaný projektem “NAŠA-VAŠA OS(T)RAVA”, který financovala Evropská unie, ale o to víc jsme si ho všichni užili. Slováci byli ubytováni v moderním hotelu Belaria, nacházejícím se v Hradci nad Moravicí přímo pod krásným zámkem.

Program vytvořený našimi pedagogy byl zaměřen z větší části na techniku, kterou náš kraj vyniká. Začali jsme návštěvou muzea Tatry v Kopřivnici, což bylo pro milovníky veteránů, motorů a podobných vozidel hotovým rájem. V odpoledních hodinách jsme se věnovali adaptačním hrám, díky kterým jsme se aspoň trochu poznali a (teď mluvím za všechny) padli si do oka. Závěrem dne jsme provětrali šaty a obleky a zamířili do opavského divadla na muzikál Edith a Marlene. Následující dny jsme navštívili papírnu ve Velkých Losinách, město Šumperk i vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, jež je mimochodem unikátem v celé Evropě. Ve čtvrtek 23. 10. se na naší škole konal Matematický šampionát, jehož se výběr slovenských studentů také účastnil, a z nich i jeden řešitel dokonce obhájil krásné 4. místo. Když už jsme byli v Ostravě, tak jsme jim ukázali Landek Park, místo, které je pro historii Ostravy nesmírně důležité. Tam jsme sfárali do dolu, kde jsme se důkladným výkladem aspoň trochu uvědomili, jak těžká musela být práce horníků.

Landek Park (Do vozíku se nás vešlo 18, rekord byl 37)

Do hornického vozíku se nás vešlo 18, rekord byl 37; autor: Mgr. Marie Jiříčková (přestože je na snímku)

Celý týden byl završen návštěvou areálem U6, který se nachází v Dolní oblasti Vítkovic, a kde jsme se na různých pokusech a strojích vyřádili asi nejvíc. Úplným závěrem byla návštěva ostravské Nové radnice a díky její rozhledně jsme spatřili naše město jako na dlani.

Myslím, že i mnozí místní navštívili některé z  těchto místech poprvé a nepochybně je překvapilo, co všechno se v našem kraji nalézá. Teď je na 20 žácích naší 3. D zrekapitulovat celý týden v podobě faktografických textů a filmu, jenž budou předvádět v prosinci na Slovensku, kde se koná ukončení celého tohoto projektu.

Tagged as: , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.