Časopis studentů Wichterlova gymnázia

WTA se po pěti letech vrátí do Prahy

Tisková konference, na které byl oznámen návrat WTA turnaje do Prahy po pěti letech. Foto: Sparta Prague Open (FB)
Tisková konference, na které byl oznámen návrat WTA turnaje do Prahy po pěti letech. Foto: FB Sparta Prague Open

Ekonomická krize a ztráta generálního partnera zapříčinily před pěti lety zánik WTA podniku ECM Prague Open, který přilákal nejedno věhlasné jméno ženského tenisu. Vítězkou premiérového ročníku se stala bývalá světová jednička Dinara Safina. Vera Zvonareva si podmanila turnaj v roce, kdy na letních olympijských hrách v Pekingu získala bronz ve dvouhře. Čtyři ze šesti poražených finalistek v následujících letech triumfovaly na grandslamovém turnaji. Sam Stosur vybojovala titul na US Open, Victoria Azarenka se stala hned dvojnásobnou šampionkou na Australian Open, Marion Bartoli se zapsala mezi nesmrtelné vítězstvím ve Wimbledonu a Francesca Schiavone se postarala o senzaci na Roland Garros.

Po dlouhé odmlce se však do kalendáře WTA zařadí opět turnaj z České republiky, a to Sparta Prague Open, který již nebude probíhat od příštího roku na úrovni ITF, jako v předcházejících sezónách. Svým způsobem k tomu také přispěla dvojnásobná vítězka Sparta Prague Open, Lucie Šafářová, která coby členka komise WTA za hráčky věděla, že WTA nabízí tři termíny pro nadcházející sezónu. Zástupci České sportovní, kteří zajišťují komplexní služby při organizování špičkových sportovních akcí, následně podali v říjnu kandidaturu, aby šest dní před Vánocemi dostali podepsanou smlouvu a licenci, za kterou zaplatili jeden milion amerických dolarů, v přepočtu dvaadvacet milionů korun. Poprvé by se měl na financování turnaje podílet Český tenisový svaz, který v minulosti podniky tohoto typu nedotoval. Prezident ČTS, Ivo Kaderka, okomentoval nový pohled svazu těmito slovy: Má to časovou logiku. Šli jsme cestou futures, challengerů a už jsme nahoře. Už nastala doba, kdy je vhodné a prospěšné mít pro naše hráčky takový turnaj. Dokud jsme je neměli, tak by to bylo vyhazování peněz.“ O podpoře státu jedná s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy majitel České sportovní Miroslav Černošek. 

Ačkoliv bude na premiérovém ročníku chybět dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová, jež má omezený počet startů na menších turnajích coby hráčka světové desítky, tak ředitelka turnaje Petra Černošková věří, že přední české hráčky Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová, Karolína Plíšková či Klára Koukalová turnaj utáhnou. Vysvětlila také proč si pořadatelé vybrali termín od sedmadvacátého dubna do třetího května. „Tři termíny byly volné. Tento, jeden před Roland Garros, což jsme nechtěli, protože tam už probíhá v Paříži kvalifikace, a jeden před US Open, což bylo naprosto absurdní, protože je betonová túra. Paralelně s českým turnajem bude probíhat Marrakech Grand Prix v Marrakéši, který vítězce nabízí stejnou porci bodů do žebříčku a finanční odměnu.

Zvučné jméno turnaje by mohlo být v podobě hráčky světové desítky, které již ředitelka turnaje oslovila. Spekuluje se nejvíc o hráčkách, které již v Česku hrály v rámci tenisové extraligy za Prostějov. Tuto skutečnost by splňovala bývala světová jednička Caroline Wozniacki nebo finalistka Wimbledonu Agnieszka Radwanska, která má ve svém týmu legendární tenistku s českými kořeny Martinu Navrátilovou. Představit se však bude moc pouze jedna z hráček elitní desítky, tak znějí podmínky WTA.

Hostitelem celé akce nebude areál na Štvanici, který provázel ročníky ECM Prague Open, ale komplex v pražské Stromovce, jenž má zkušenosti s pořádáním ITF. Domovský stánek Sparty na ulici za Císařským mlýnem již prodělal stavební úpravy, aby splňoval kritéria WTA. Centrkurt nyní pojme téměř dva a půl tisíce diváků a rekonstrukcí prošly i dva vedlejší dvorce. „Na vše máme vydatný manuál a už proběhla i kontrola z WTA,“ vyvrací jakékoliv pochybnosti ředitelka turnaje Petra Černošková. 

Uplynulo pět let od doby, kdy se Češky mohly těšit z domácího turnaje WTA a dost se toho za toto období přihodilo. Nejenže Petra Kvitová ovládla dvakrát Wimbledon, ale především Češky triumfovaly v posledních čtyřech letech hned třikrát v týmové soutěži Fed Cupu a vládnou tenisovému světu. Hráčky jako Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová nebo Karolína Plíšková prožily v loňské sezóně nejlepší rok kariéry. Dorostly mladé naděje Kateřina Siniaková s Terezou Smitkovou. O comeback se pokouší někdejší sedmá hráčka světa Nicole Vaidišová, jež startovala v předposledním ročníku turnaje ECM Prague Open. Nezbývá než konstatovat, že turnaj WTA se v Česku neztratí.

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.