Archiv příspěvků 2011 – 2022

Brněnská Farma v Ostravě

Animal_Farm_Gypsywood

Animal Farm, The Gypsywood Players, 9.3.2015 FOTO: facebook.com (KAA FF OU)

Pokud jste v pondělí 9. března zabloudili do Staré Arény, měli jste možnost slyšel angličtinu. Jakto? Do Ostravy k nám přijel soubor The Gypsywood Players spadající pod Katedru anglistiky a amerikanistiky Filosofické fakulty Masarykovy univerzity, který s sebou přivezl hru Animal Farm (Farma zvířat). Scénář této hry vznikl na motivy stejnojmenného románu britského literáta George Orwella. Režiserské židle se tentokrát ujali Tomáš Kačer a Jeff Smith.

Při vstupu do velmi těsného sálu byli návštěvníci uvítáni vlastní hudební produkcí souboru, která tvořila zvukový podklad i v průběhu celého představení a nemalou mírou se také podílela na vytvoření „farmářské” atmosféry. Ztvárnění a projev postav mě opravdu nadchl, zejména Majora, Napoleona, Kuliše a Pištíka. Brněnský soubor do celé hry vnesl prvky absurdity a humoru (nikoli suchého). Nezbývá mi než obdivovat vypravěče, respektivě vypravěčku, jak za její nádherný projev, tak i za pevné nervy, kdy vydržela célé téměř dvě hodiny sedět bez pohnutí v jedné poloze. Osobně si cením všech, kteří jsou schopni se postavit před publikum, navíc jsou-li přítomni i odborníci, a plně se koncentrovat na svůj cizojazyčný projev a herecký výkon. Zvládli to báječně. Angličtina z jeviště, dokonce i z publika. Bylo to užásné!

Orwellova Farma zvířat v sobě nese nadčasové poselství a z jejího duševního nitra vyčnívá i nehet zdviženého prstu upozorňujícího na nebezpečnou touhu jedinců řídit celou společnost. Tato literární depeše je stále aktuální, bohužel to tak je… my lidé jsme totiž nepoučitelní!


Jak tuto inscenaci hodnotí pan doktor Tomáš Kačer, jeden z režisérů, a paní doktorka Renáta Tomášková z Ostravské univerzity?

Ostravské vystoupení divadelního spolku The Gypsywood Players mělo pro mě obzvláštní půvab, protože jsem se vracel domů. Už 15 let žiji v Brně, kam jsem odešel za studiem na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity jako čerstvý absolvent Wichterlova gymnázia (tehdy Gymnázia Čs. exilu 669). Do Ostravy se rád a často vracím a tato návštěva byla o to příjemnější, že jsem s sebou coby osoba pověřená chodem divadla Katedry anglistiky a amerikanistiky FF MU mohl přivést bezmála 30 divadelníků a předvést v jejich podání inscenaci /Animal Farm/ před jistě náročným, avšak neuvěřitelně vstřícným ostravským publikem. Letošní představení bylo zájezdem na zkoušku, která pro nás dopadla dobře, a proto se už nyní těšíme na diváky z Wichterlova gymnázia na vystoupení v Ostravě příští rok. Dáme vám včas vědět.

Mgr. Tomáš Kačer, Ph.D
FF Masarykovy univerzity, Brno
student Gymnázia Čs. exilu 669 v letech 1991-1998

Soubor Gypsywood Players brněnské anglistiky je divadlem s dlouhou tradicí a dobrým jménem a ani v letošním školním roce očekávání diváků nezklamal. V roce 25. výročí sametové revoluce nastudovali studenti v režii svých učitelů, Jeffa Smithe a Tomáše Kačera, Animal Farm George Orwella. Antiutopický román v podání početného studentského souboru získal podobu dynamického muzikálu, hravého i drsného, v němž příběh přesahuje rámec oživeného obrazu minulosti a oslovuje diváky především jako bajka odhalující lidské slabosti, které ubližují a ohrožují v každé době. Ve hře nebylo malých rolí: režijní vedení vtáhlo aktivně do děje všech 20 herců, také v choreografii představení měl každý své místo a její zdařilé provedení nenarušily ani poněkud úsporné prostorové podmínky Staré arény. Diváci ocenili nejen promyšlený soulad celku, ale také jeho nápadité detaily – například naprosto dokonale vyladěný ruský akcent v anglickém projevu Pištíka (Squealer). Energie představení se jistě vepsala divákům do paměti… tak ať nám ji nikdo nepřepíše… raději však: beware of practical pigs of a few words.

Mgr. Renáta Tomášková, Dr.
FF Ostravské univerzity
studentka Gymnázia E. Thälmanna 669 v letech 1982-1986

Tagged as: , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.