Archiv příspěvků 2011 – 2022

Papír vs. Čtečka

Ilustrační fotka; vlastní

Nedávno jsem se přela s kamarádkou, jestli je lepší číst knihy klasicky nebo v elektronické formě. Takže, když pominu to, že hodně lidí v dnešní době nečte, a tak neví, o co přicházejí, tak asi největší dilema ohledně knih dnes je, jestli číst klasickou papírovou knihu nebo raději sáhnout po čtečce. Já osobně se přikláním ke klasice,“ ale čtečku jsem měla možnost vyzkoušet a musím říct, že zejména na cesty je velmi praktická. Pojďme si teď tedy shrnout výhody a nevýhody obou stylů četby.

Klasika:
Co si budeme povídat, když se řekne kniha, většina lidí si vybaví vazbu, hřbet a stránky. Je v tom prostě takové to kouzlo a někdy i vědomí, že tuhle konkrétní knihu četly 3 generace před vámi a budou ji číst ještě 4 generace po vás. A mimochodem, knihy prostě voní.

Nevýhodou je však často nepraktičnost. Komu by se chtělo tahat v tašce další tlustou knihu navíc? Sem tam je četba taky nebezpečná. Kdo z vás se nikdy neřízl o papír? A co já vnímám jako největší nevýhodu je to, že když nemám záložku, tak jsem prostě v háji.

Čtečka:
V první řadě je výhodou praktičnost. Čtečky jsou lehké, snadno přenosné a když s nimi nebudete házet, tak i celkem pevné. Další výhoda je již zmiňovaná záložka. Čtečka si prostě pamatuje, kde jste skončili a nemusíte se neustále shánět po něčem, čím byste ji založili. A velkou výhodou je také, že si při čtení nekazíte oči, ač vám spousta lidí řekne opak, jelikož čtečka nemá, na rozdíl od počítače nebo tabletu, podsvícený displej.

Největší nevýhodou, kterou jsem měla šanci poznat, je to, že se čtečka občas zblázní a zničehonic tam nemáte jedinou knihu. Za to bych výrobce zavraždila. Další nevýhoda je, že když ji někde zapomenete je to trochu větší škoda, než když někde zapomenete knihu. A poslední nevýhodou je, že pokud se s ní rozhodnete po někom hodit, většinou to nepřežije.

A co uznáváte vy?

Tagged as: , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.