Archiv příspěvků 2011 – 2022

České hokejistky si příští rok zahrají MS

Po dvou letech se české hokejistky vracejí do elitní skupiny MS. Postup jim zajistila výhra 3:0 nad Dánskem.

Ilustrační foto: Česko při zápase na MS 2013 se Švédskem; foto: Jana Chytilova/HHOF-IIHF Images

Ilustrační foto: Česko při zápase na MS 2013 se Švédskem; foto: Jana Chytilova/HHOF-IIHF Images

Ve francouzském Rouenu byly Češky favorizovány od samého počátku turnaje první divizní skupiny A, jejíž vítěz postoupil přímo do elitní skupiny týmů hrající světový šampionát. Hala Île Lacroix se měla stát ostrovem (pozn. red. Île – francouzsky ostrov) domácích Francouzek, které se netajily s postupovými ambicemi. Odpovídala tomu také návštěvnost rouenské arény, která je domovským stánkem místního prvoligového klubu Dragons de Rouen. Na jejich zápasy celkem dorazilo na osm tisícovek diváků.

Svou suverenitu svěřenkyně kouče Jiřího Vozáka neztratily ani v jednom zápase. Už od počátku výrazně přehrály všechny své soupeřky. Po celou dobu turnaje si zachovaly od svých protivnic výrazný odstup. Neztratily ani jeden bod a už po předposledním vyhraném zápase nad Dánskem 3:0 mohly slavit postup mezi světovou špici. Svou rouenskou štaci zakončily a okořenily vítězstvím 4:2 nad Norskem.

Proč Češky letos hrály tak sebejistě a ovládly také statistiky turnaje? Lodivod na střídačce Jiří Vozák oproti předchozím létům provedl pár změn. Ty největší se odehrály na postu brankářek. Zkušenou Radku Lhotskou nahradila v pozici jedničky reprezentační nováček Klára Peslarová. Ta zažila v Rouenu svou životní formu. Pro tým byla jistotou v zádech. Úspěšnost zákroků přes devadesát pět procent jí zajistila cenu pro nejlepší brankářku turnaje. I díky přesné obraně český tým inkasoval jen čtyři branky. Ocenění pro nejlepšího obránce právem získala Aneta Tejralová. Skvěle hrál tým i v přesilovkách. Celkem šest gólů Češky vsítily v početní výhodě.

Nejhorší výkon na turnaji předvedly Lotyšky. Ty se vracejí o skupinu níž a nahrazují je Slovenky, které ovládly kvalifikační turnaj skupiny B v Číně.

Pojďme však nahlédnout do minulosti. Teprve podruhé za existenci ženského národního týmu se svěřenkyně zkušeného kouče Jiřího Vozáka probojovaly mezi světovou elitu. Vždyť poprvé to bylo teprve v roce 2012, kdy opanovaly turnaj o postup na šampionát v Lotyšsku. Ambice na nadcházejícím mistrovství světa neměly velké. Cílem bylo udržet se v elitní skupině, a ačkoliv se zpočátku zdálo, že úkol české hráčky splní, výhra úvodního zápasu proti Švédkám 3:2 byla ta jediná, kterou zaznamenaly. Následovaly porážky s Ruskem a Německem a navzdory jedinému vítězství a zisku tří bodů v tabulce se staly české borky obětí dvojzápasu o udržení, v němž dvakrát podlehly hokejistkám Tre Kronor, a po krátké návštěvě spadly opět do divizní skupiny A.

Ačkoliv Mezinárodní hokejová federace ustanovila, že v letech, kdy se koná olympiáda, se nepořádají světové šampionáty v kategorii žen, kvalifikační (divizní) turnaje se však staly výjimkou, a tak v olympijském roce 2014 mohla Česká republika pořádat kvalifikační turnaj skupiny o postup mezi elitní osmičku. V nejlepším možném světle se předvedly domácí hokejistky svým fanouškům na přerovském zimním stadionu. Tři body získaly výhrami nad Francií, Rakouskem, Norskem a Slovenskem. Bez ztráty bodu si zajistily místo v play-off o postup na letošní mistrovství světa. V něm však podlehly výborně hrajícím Japonkám a postupový sen se Češkám rázem rozplynul.

Letos je však vše jinak. Češky se opět probojovaly na světovou špici a příští rok budou své výkony porovnávat s osmičkou nejlepších celků světa na kluzištích kolébky ledního hokeje v Kanadě.

Tagged as: , , , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.