Archiv příspěvků 2011 – 2022

Hokejové šílenství. V Praze a Ostravě začíná MS

Rok čekání. Nekončící přípravy, které míří k jedinému vrcholu. Česko se stává ledovým královstvím. Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě dnes začíná.

Kapitán Jakub Voráček při tréninku národního týmu v pražské O2 aréně; foto: Aleš Krecl

Kapitán Jakub Voráček při tréninku národního týmu v pražské O2 aréně; foto: Aleš Krecl

Kolik zbývá? Už jen týden. To je moc dlouho. Jak je na tom příprava obou fanzón? Koho z hvězd uvidím? Jaká bude nominace Čechů? Vyhrajeme úvodní zápas proti Švédsku? Pokud patříte ke skupině hokejových fanoušků a nadšenců stejně jako já, kteří si během posledních týdnů a měsíců pokládali tyto otázky a snažili se na ně odpovědět, mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vše vypukne. Obě arény i fanzóny hlasí stoprocentní připravenost. Za Kanadu uvidíte Crosbyho, za Rusko Malkina, Slovinci přivezli Kopitara, Finové si hýčkají Jokinena s brankářem Rinnem a vše korunuje česká “osmašedesátka“, legenda, matador, zkrátka fenomenální Jaromír Jágr.

Pro třiačtyřicetiletého útočníka to letos bude desátý šampionát. Po odchodu z New Jersey na Floridu pookřál. I proto ho trenér Růžička letos znova přemlouval, aby hrál. „Chci hrát do té doby, dokud budu moci chodit,“ jak sám říká. Florida mu navíc prodloužila smlouvu do další sezóny, takže i přes lehce tajemné výroky českého realizačního týmu o jeho nominaci bylo více méně jasno. Ale tým není jen Jágr. „Máme spoustu zkušených hráčů,“ říká nově zvolený kapitán Jakub Voráček. V zámoří se to jeho góly jen zrzavělo. V základní části NHL mu v produktivitě patřilo páté místo. Nasbíral dvaaosmdesát bodů. A ty se bude snažit získat i v Praze.

Ale dost o obecných věcech, které jsou všem čtenářům jasné. Vždyť články o hokejovém šampionátu se to v posledních dnech a měsících v novinách nebo na webu jen hemží. Napilno mají kromě píšících novinářů také televizní štáby, které měsíce před dnešním dnem musely zařizovat různé akreditace a povolení, aby se mohli ke svým národním miláčkům dostat. Ale novinářský zájem projevují léta také nehokejové země jako Mongolsko či Albánie. Dostat se do mix zóny nebo na komentátorské stanoviště však není úplně jednoduché. Mezinárodní hokejová federace tradičně stanovuje velmi striktní podmínky, a tak není divu, že pokus nigerijského novináře dostat se na zápasy do Ostravy skončil neúspěšně.

První máj, hokeje čas. Pro Evropany je světový šampionát vrcholem hokejové sezóny a na květnový termín si už zvykli. Letos navíc nemají padat bůhví jaké teplotní žně, ale i kdyby se přeci jen rtuť na teploměru zvýšila, nikomu nebude vadit odložit bundu či si dát symbolicky zmrzlinu. Pro hokej teplé počasí nic neznamená. Dnešní technologie v halách jsou na takové úrovni, že vyšší teplotní rozdíly v moderních arénách na ledě takřka poznat nejsou.

Ale zpátky k věci. Žijeme hokejem. Těší se všichni napříč všemi generacemi. Český organizační výbor pro veřejnost stejně jako v roce 2004 připravuje nezapomenutelné mistrovství. Reklama, marketing, to vše proběhlo na výbornou. Smajlíkovské bannery se sloganem Hockey & Smile lemující města a okolí arén upoutají nejednoho kolemjdoucího. Ti nejmenší naopak strhnou pozornost na Boba a Bobka, oficiální maskoty, kteří se moc povedli. Jsem sám zvědav, jaké taneční kreace si pro diváky v hledišti, ale nejen tam, připravili.

Naše země se dnes zkrátka zahaluje do hokejového hábitu. Na sobě jej bude mít sedmnáct dní. O ničem jiném se po celou tu dobu mluvit nebude. Fanoušci dnešním dnem zkupují poslední volné nebo vyblokované lístky. Všichni chtějí vidět hrát ty největší hokejové špičky. Ti, kteří se nedostanou na stadiony v Praze nebo Ostravě, budou napjatě sledovat televizní obrazovky. Ať už doma, v hospodách nebo fanzónách, kterých zde v Česku vzniklo za tento týden nespočet. Lidé si budou brát dovolené v práci. A ti, co nemohou, budou aspoň o polední pauze rozebírat s kolegy včerejší výsledek zápasu.

Domácí mistrovství světa se totiž nekoná každý den ani každý rok. Jedenáct let jsme čekali, až se hokejové mocnosti opět sjedou do středu Evropy.  A jak napsala včerejší MF Dnes, hokej se zkrátka stal českým fenoménem. Všichni proto doufáme a těšíme se, že bude celou republikou slyšet ohluchující a nekonečné góóól, a to už dnes večer. Kdo bude jeho autorem? Jágr, Voráček či mladíček Hertl? Dnes krátce po osmé večerní to zjistíme. Tak sportu zdar a hokeji zvláště!

 

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.