Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Autobusy brázdí Ostravou již 85 let

Autobusy se prohánějí Ostravou už 85 let. Od roku 1930 se toho mnoho změnilo – ať už jsou to samotné autobusy, odbavovací systémy, anebo infrastruktura či názvy zastávek. Ostravská MHD však svými kořeny zasahuje až do 19. století (1894 došlo k zahájení tramvajového provozu). Minulý rok totiž oslavila 120 let od svého založení. Historická vozidla, která byla dříve nasazována do zcela běžného každodenního provozu, je dnes možné spatřit například při různých jízdách historickými vozidly, u příležitosti dnů otevřených dveří nebo o ostravských muzejních nocích, kdy se tato vozidla z depozitáře představují veřejnosti. Výročí 85 let autobusů v Ostravě jsme si mohli připomenout a oslavit v sobotu 10. října v Garážích Poruba a v martinovských dílnách. Představil se nový odbavovací systém, který bude v ostravské MHD v provozu již od 1. listopadu letošního roku a také autobusy na CNG, které jsou už teď k vidění na linkách Dopravního podniku Ostrava a které v den oslav převážely návštěvníky mezi Porubou a Martinovem. Pojďme si tedy přiblížit historii provozu autobusů v Ostravě…

Vůbec první autobusová linka jezdila na trase z Masarykova náměstí přes Přívoz k chemické továrně. Zkušební provoz odstartoval 14. Dubna 1930, ale byl prováděn bez cestujících. Ti se mohli autobusem svést až o 12 dní později. Ke konci 60. let se autobusy v Ostravě začaly výrazně podílet na provozování MHD v Ostravě, které vozily obyvatele Ostravy denně do práce. Po dlouhá léta dodávala do tehdejšího Československa autobusy firma Karosa (Vysoké Mýto). Od 70. let bylo možné spatřit také kloubové autobusy maďarské firmy Ikarus (autobus od této firmy je stále u Dopravního podniku Ostrava v jeho depozitáři).

Deset let před rokem 2000 dostávaly autobusy dnešní kabát – tedy začaly být modro-žluto-bílé (takové, jak je známe dnes). A od počátku 21. století se Ostravou prohánějí také nízkopodlažní autobusy polského výrobce Solaris.

Dnes můžeme nově spatřit na linkách Dopravního podniku Ostrava také autobusy s pohonem na zemní plyn CNG, jejichž 105 kusů obnovilo vozový park. Jak poznat autobusy na CNG? Autobusy s pohonem na zemní plyn dodává firma Solaris, ale poznáte je podle několika jiných znaků – tak například panely, které oznamují směr (např. 37 ÚAN) jsou u autobusů na CNG oranžově zbarvené a číslo linky se můžete dozvědět také ze strany, kde nejsou dveře. Další specialitou je také to, že autobusy se zemním plynem mají dřevěná sedadla s modrými koženými „podsedáky“ a jak si jistě všimnete, uspořádání sedadel je malinko rozdílné. Autobusy mají také nad okny napsáno „JEZDÍM EKOLOGICKY NA ZEMNÍ PLYN“ a jejich střechy nejsou úplně rovné. Výfuk autobusu spatříte zezadu na střeše. Na linkách č. 37 a 39 jsou autobusy s pohonem na zemní plyn nasazeny již od úterý 6. října, a protože se nová plnící stanice nachází v dílnách v Martinově, autobusy CNG budou nasazovány zejména na „porubské linky“ (tj. např. 39, 40, 48, 58, …). Také dnes už sem tam možná spatříte nový autobus na zemní plyn na lince 58. CNG autobusy vás jistě taky nadchnou a budete s nimi cestovat s radostí a rádi.

85 let autobusů v Ostravě

85 let autobusů v Ostravě

ANVI-autokar ŠKODA 706 RTO LUX

ANVI-autokar ŠKODA 706 RTO LUX

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.