Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Moravskoslezský matematický šampionát

Moravskoslezský matematický šampionát. To je soutěž pro všechny nadané a nadšené matematiky, která se konala ve čtvrtek 22. října již tradičně na Wichterlově Gymnáziu v Ostravě-Porubě.

Slavnostní vyhlášení kategorie ZŠ; foto: Pavel Měrka

Slavnostní vyhlášení kategorie ZŠ; foto: Pavel Měrka

„Letos se koná třináctý ročník a probíhá úplně stejně jako v předchozích letech. Máme tady klasicky dvě kategorie: základní školy a střední školy. Specifikum kategorie pro ZŠ je to, že soutěží opravdu žáci základních škol, protože do většiny podobných soutěží se přihlašují i studenti víceletých gymnázií, takže potom ti soutěžící ze ZŠ nebývají až tak úspěšní, ale právě tady mají velkou šanci.  Loni jsme měli rekordní počet účastníků, ten letos trochu klesl, ovšem nijak zásadně.“ říká v rozhovoru ředitel Wichterlova gymnázia Jan Netolička. Jak už to na soutěžích, jako je tato bývá, všechny soutěžící před zahájením provázela nervozita. „Vůbec jsem se nepřipravoval, je to trošku stres, ale doufám, že to dopadne dobře.“ podotýká student chvíli před zahájením soutěže. „Dívala jsem se hlavně na učivo z předchozích ročníků, je to stresově náročné.“ doplňuje ho slečna sedící ve vedlejší lavici.

Před zahájením šampionátu; foto: Pavel Měrka

Před zahájením šampionátu; foto: Pavel Měrka

Úlohy pro studenty vybírají a připravují samotní profesoři gymnázia. Po skončení soutěže je čeká náročné opravování. „Musí tam být takové příklady, které opravíme ve velice krátkém čase. Když si domyslíte, že se šampionátu účastní 200 studentů a v poledne je vyhodnocení, odhadnete čas, jaký na to máme, tak všichni „matematikáři“ si sedneme, rozdělíme úkoly a připravíme bodování dopředu, aby se to dalo všechno fyzicky stihnout.“ shrnuje postup při vyhodnocování šampionátu Eva Davidová, vyučující matematiky. Ve spolupráci s ostravskou regionální televizí Fabex pro vás Glossarium TV  natočilo z této události televizní reportáž. Na výsledek se můžete podívat zde: 13. MORAVSKOSLEZSKÝ MATEMATICKÝ ŠAMPIONÁT

Tagged as: , , , , , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.