Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Jak Čtyři dohody ovlivní váš život?

Čtyři dohody

Čtyři dohody

Kdo by neznal knihu s názvem Čtyři dohody? Každý zná alespoň název, a jestli jste ji nečetli, tak to výrazně doporučuji. Docela dost vám ovlivní život. Kniha má, jak už název nepovídá, celkem čtyři části. Ty vycházejí ze starých toltéckých moudrostí. Každá z nich má svou podstatu a každá vás ovlivní jinak. Pojďme se na ně podívat.

Dohoda 1. Nehřešte slovem

V této kapitole se píše, že slovy se má šířit láska. Myslet si můžete, co chcete, protože myšlenky jsou nehmotné, ale jakmile je vyslovíte, vypustíte je do světa a už to nejde zvrátit. Ale ani s myšlenkami se to nemá přehánět, protože z myšlenek se stanou slova, ze slov záměr, ze záměru čin, z činu zvyk a ze zvyků se skládá naše osobnost. Neužívejte slova proti sobě ani k pomlouvání jiných.

Další 3 dohody vycházejí z té první

Dohoda 2. Neberte si nic osobně

Nikdo nedělá nic kvůli vám. Nebuďte sebestřední a nemyslete jen na sebe. Vše je projevem vlastní situace a snů daného člověka. Pokud si nebudete brát nic osobně, nebudete obětí zbytečného utrpení. I kdyby říkali, že jsme báječní, neříkají to kvůli nám, ale kvůli sobě. My víme, jací jsme a nebudeme čekat, až nám to někdo potvrdí nebo vyvrátí.

Dohoda 3. Nevytvářejte si žádné domněnky

Nebojte se zeptat. Pokud je vám něco nejasné, zeptejte se a také se naučte vyjádřit přesně to, co chcete. Vyhnete se nedorozuměním, smutku a dramatům. Dám vám příklad: Učitel zadá úkol, ale vy nechápete a ani se nezeptáte a úkol uděláte podle sebe nebo vůbec a ve výsledku dostanete špatné hodnocení. I kdybyste si měli vybrat pouze jednu dohodu, kterou se bude řídit, tak tato je nejlepší volbou.

Dohoda 4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

I když jste nemocní, unavení nebo roztěkaní, dělejte vše, co je ve vašich silách. I kdyby se to nepovedlo, budete mít dobrý pocit, že jste udělali opravdu všechno a vyhnete se zbytečným soudům jak od sebe, tak od okolí.

Pokud od této knihy čekáte děj a souvislý příběh, pak jste na špatné adrese, nicméně si myslím, že alespoň jednou za život byste si ji přečíst měli, stejně tak jako knihu Malý princ.

 

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.