Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Čím se měří kvalita života?

top gear

Znělka kultovního pořadu Top Gear

Otázka, co je dobrý život a jak ho poznáme, je poslední dobou skloňována ve všech pádech. Na jedné straně jsou ti, kteří říkají, že kvalitní život je určen portfoliem kvalitních zážitků a krásných okamžiků. Oponují jim ti, pro které je vrcholem štěstí počet nul na jejich kontech a životní kvalita je přímo úměrná objemu jejich produkce. Avšak, co by na to řekl například takový Ernest Hemingway, který i přes svůj na zážitky bohatý život spáchal sebevraždu? Nebo třeba Bill Gates, jemuž jeho peníze snad žádnou radost nepřinášejí, když je dává na charitativní účely?
Míru kvality života tedy musíme hledat jinde. Ale který objektivní metr můžeme použít? Odpověď je nasnadě – velká, rychlá auta. Už ve středověku byl symbolem ušlechtilého stavu kůň, mohli si ho dovolit jen bohatí šlechtici, kteří na něm byli fakticky postaveni nad běžné poddané, žijící ve strasti. Stejně tak je tomu dnes, velké a drahé auto si nemůže pořídit jen tak každý.
Můžeme život s drahým autem označit za kvalitní? Jízda v takovém vozidle na jednu stranu ušetří drahocenný čas, který můžeme naplnit mnoha smysluplnými činnostmi. Věnovat se důležitým věcem, i o tom kvalitní život bezpochyby je. A i samotná cesta v komfortu vozidla je sama o sobě požitkem. Jak učí Kyrénská škola antického Řecka, jediným pravým dobrem je rozkoš, a dobrý život je kvalitní život.
Jak se člověk, který žije kvalitní život, pozná? Rozhodně se tváří blaženě, neboť s mizerným životem vám přece nemá co udělat radost. A přesně tak se tváří člověk v drahém autě. Vezměme si příklad z Floyda Mayweathera, boxerské legendy, která se v posledním vydání časopisu People představila se svou sbírkou dvanácti moderních automobilů. Když porovnáte jeho úsměv se strhaným výrazem člověka, který jede do práce na kole, ihned vám dojde, který z nich je více spokojený.
Drahé vozidlo tedy ukazuje bonitu majitele a přináší i množství pozitivních emocí a zážitků. Vlastnit takovou materiální hodnotu je tedy známkou kvalitního života.

Pro časopis Glossarium majitel dlouhodobé jízdenky pro žáky a studenty od 15 do 26 let František Koubek.

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.