Archiv příspěvků 2011 – 2022

Dopadne Ostrava jako Karolina? Nebo skončí jako Benátky?

Vedení města se mění, nedůvěra obyvatel však přetrvává, zdroj: facebook.com/fajnova.cz

Vedení města se mění, nedůvěra obyvatel však přetrvává, zdroj: facebook.com/fajnova.cz

Na začátku tohoto roku město Ostrava spustilo projekt FajnOVA, který má podle všeho být jakousi navenek mile vyhlížející tváří Magistrátu města Ostravy pro vytvoření strategického plánu na léta 2016-2023. Tváří, jež netrpělivě čeká na záplavu názorů a nápadů Ostraváků, jejichž důvěra v město snad není ještě naprosto ztracena. Minulý týden skončilo „předkolo“, tedy jedna z prvních částí rozsáhlého průzkumu, následovaného podrobným zpracováním vstupů a plánováním jejich realizací. Zda opravdu dojde k vyslyšení názoru lidu nelze hádat. Vzhledem k tomu, že dotazy v něm položené nebyly příliš konkrétní – možnost vyjádřit se v otevřených otázkách pak byla téměř nulová, výstupem bude pouze neobjektivní indikátor nespokojenosti obyvatel. Město se však dozví, co všechno si vůči svým voličům může v příštích letech dovolit.

V ostravské historii se ale nejedná o první snahu zapojit obyvatele města do jeho chodu. Vzpomeňme například na slavné hlasování v rámci deloperské soutěže Karolina 2006, kdy byly po dva měsíce ve foyer Nové radnice umístěny makety soutěžních projektů. Mezi těmito návrhy hlasovalo více než 5000 obyvatel Ostravy, aby zastupitelé na pozdějším zasedání vybrali vítězný projekt, jenž se umístil až na třetím místě. Aby toho nebylo málo, výsledná „čtvrť“ Karolina, kterou můžete dnes spatřit z Frýdlantských mostů, se zásadně liší od Karoliny, jenž byla společností Multi Development přihlášena do soutěže. Na původní soutěžní návrhy se můžete podívat zde.

Vhodné by také bylo zmínit hlasování z jara roku 2014, kdy aktivní Ostravané mohli rozhodovat o budoucnosti lesoparku Benátky. Šest set tisíc korun stálo město nechat si zpracovat projekt polským studiem MS architektura, k dalším krokům však již pravděpodobně nedošlo. Nezbývá tedy než navštívit ty italské, popřípadě Benátky nad Jizerou.

Stránka FajnOVA.cz slibuje například sérii veřejných diskuzí a přednášek přímo ve veřejném prostoru či na kulturních událostech. Doufejme, že na rozdíl od podobných „hurá akcí“ nakonec bude město postupovat tak, jak si přejí jeho obyvatelé. Nebo alespoň ku jejich prospěchu.


Děkuji autorům stránky Moravskoslezské stavby za sledování situace na architektonickém poli Ostravy a za poskytnutí informace nejen o minulosti výstavby Karoliny.

 

Tagged as: , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.