Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Naboso!

Autor: Daniel Nováček

Autor: Daniel Nováček

Představte si, že jste si vyšli na procházku do lesa. Je hezký den, a proto sem tam narazíte na nějakého sportovce. Najednou však kolem vás proběhne usměvavý muž a navíc ještě bez bot a v sukni. Říkate si: „Cože??“ Jenže ještě než si to v hlavě trochu proberete, záhadný běžec už zmizel. Možná, že podobné zážitky mají obyvatelé Libereckého kraje, kde žije slavný český bosoběžec Tomáš Zahálka.

Kdy a jak jste se dostal k běhání?
Někdo si občas myslí, že jsem dřív běhal v botách, ale do září 2013 jsem byl úplný neběžec. Například ve škole jsem uběhl sotva 300 metrů. Bylo to tehdy takové nevinné hecnutí v hospodě od Jitky a Petra. Za čtrnáct dní jsou Běchovice, legendární závod už 117. ročník, běžíš? Deset kiláků uběhne každý. Tak jsem se rozběhl a proběhl 10 km za necelých 57 minut. Chytlo mě to a u běhu jsem už zůstal. Zatím mám za 2,5 roku naběháno 4200 km. Převážně nevážně bosky.

A co Vás táhne k bosému stylu? Přináší Vám to nějaké výhody?
Před začátkem běhání, jsem toho bosky celkem dost nachodil. Chůze naboso má celkově pozitivní vliv, s odložením bot mě například přestaly bolet kyčle a kotník. Celkově mám rád volnost a pohodu. Naboso také můžou všechny svaly na noze volně pracovat. Ještě mi přijde, že se mi tím zlepšila termoregulace. Zase to ale nehrotím, ve velké zimě a na velmi špinavém povrchu se i obuju.

Tvrdíte, že běhat se dá skoro ve všem. S čím si vystačíte Vy?
Nejčastěji běhám bosky. Na štěrk, který je na bosoběh stále nepříjemný, beru botky Sockwa s milimetrovou podrážkou z naboso.cz. Mám i jedny klasické běžecké boty, které využiji velmi zřídka. Na několika závodech jsem je nesl celou dobu v ruce. Jak říkám, ani si neumím zavázat tkaničky 😀

Jak Vás napadlo vyzkoušet sukni? Myslíte, že ženy mají větší pohodlí?
Nevím jak ostatním mužům, mě v kalhotách není v létě až tak příjemně. Vedro, snadno se v tom člověk zpotí a někdy trochu drhnou i ty švy. Prostě jsem koukal na ženy, které nosí i vzdušné šaty a sukně a inspiroval se, to je celé. Postupně jsme se ségrou vytvořili kilt vlastního střihu. I když její úplně první hláška byla, kluci sukně nenosí.

Má Vámi upravený kilt nějaké benefity po celý rok? Nebo je to pro Vás sezónní oděv?
Vzhledem k tomu, že poslední dobou byla mírná zima, tak se dá nosit skoro celoročně.

Když běháte a chodíte naostro, nebojíte se nějaké nenadálé situace nebo už máte vše vychytané?
Zatím bylo toto v kiltu při běhu v pohodě. Plus je, že když je to vlastně sukně tak větrá, nikde nic neškrtí a nedře. Větší vítr ho nadzvedne jen výjimečně. V některých stanicích metra, jak jsem zmínil v Show Jana Krause, ale občas fouká dost. Tak kilt když tak trochu přidržuji.

Zájemci si mohou u Vás objednat a nechat ušít na míru upravený kilt. Jaké máte ohlasy na Vaši nabídku? Je o ni zájem?
Ano, vyrábíme se ségrou Kilt po česku www.kiltpocesku.cz. Ohlasy převažují pozitivní. Někteří kilt nosí také na svatby a plesy. Občas ho kupují ženy těm svým, k narozeninám, vánocům a podobně. Postupně zájem mírně stoupá. Řada mužů si už jako dřív nemyslí, že je nutné nosit jen a jen kalhoty. Postupně se myslím daří rozšiřovat povědomí o tomto pohodlném odívání a bořit mýty.

Jak řešíte běhání v zimě? Rád se otužujete nebo musíte nějakou tu vrstvu navíc na sebe hodit?
Při běhu stačí víc vrstev i z triček, případně lehká mikina. Když je jo zima a běží se dlouho, vezmu pod kilt elasťáky. Jako příklad uvedu nedávný Lipno Ice Marathon. Teplota kolem nuly, trasa cestou necestou. Písek, kameny, šutry, sníh, led, mokro. A rákosí, co bosé ťapky kosí. Za běhu to tak strašné, jak to vypadalo, nebylo. Běželo se mi celkem lehce a ze dvou bosých jsem byl první, celkově dvanáctý. Přiznám, že jsem měl pak dva lehčí šlice na levé ťapce, ale po necelých čtrnácti dnech už je to dobré.

Kterých z Vašich dosavadních sportovních úspěchů si ceníte nejvíce?
To, že jsem se poměrně rychle, po sedmi měsících běhání, stal maratoncem. A pak ještě, že jsem se víceméně na pohodu prošel ve strašném vedru na Jizerském Ultratrailu 68 km a v zimě na, jak se říká, dětské trase Pražské stovky 70 km.

Co Vás na běhání nejvíce baví a naplňuje?
Setkání s ostatními běžci nejen na závodech, taková ta celková pohoda. Na výletech běh zkracuje vzdálenosti. Běhu dávám trochu i charitativní rozměr. Běhám za Světlo pro svět, a pokud ještě nemáte číslo na pražský půlmaraton, koukněte na jejich stránky nebo na mé video. Naběhané kilometry také věnuji Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. Na závodech mě občas můžeme vídat jako traséra. Se slabozrakou Evčou jsme už taková nerozlučná dvojka.

Držíte se nějakých životních pravidel?
Až tak nějakých zásadních ne, jsem takový pohodář. Občas jsou dotazy na jídlo, jím kde co, ovoce, zeleninu, trochu maso, ryby, bezlepkové těstoviny a podobně. Výhoda běhání, může pak jíst, co chcete.

Údajně jste měl problémy s ochrankou v pardubickém obchodním centru. Jak jste se zachoval a co tomu říkáte?
Ano, byl to pro ně velký problém, málo kdo ale pochopil proč. Ale postupně se to i díky Bosé turistice vyjasnilo a bosé návštěvníky už nevyhazují, jen upozorní na nebezpečí.

Máte ještě nějakou zajímavou historku spojenou s Vaším extravagantním stylem?
Teď už spíš ostatní překvapí, když přijdu v kalhotách nebo botách. Ti co mě neznají, občas kilt pochválí. Občas vyjeveně koukají, hele on má sukni.

Co byste poradil čtenářům, které Vaše povídání zaujalo?
Ať to bosky zkusí taky, samozřejmě začněte na nějakém příjemném povrchu za přijatelných teplot. Případně zkusí i kilt. Nenechte se mýlit, na rozdíl od dámských sukní je vyrobený a skládaný z mnohem většího množství látky. Umožňuje velmi volný pohyb a i si můžete jakkoliv sednout, aby nebylo vidět, co vidět být nemá.

Chtěl byste na závěr ještě něco dodat?
Asi ne, snad se čtenářům rozhovor líbil. Případně mohou kouknout na můj blog 🙂

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.