Archiv příspěvků 2011 – 2022

Vojáci v Ostravě

01

Vojáci u Karoliny / Foto:O. Gocman

V Praze, Brně, Ostravě a dalších větších městech v ČR jsou v posledních dnech k vidění policejní hlídky posílené o vojáky armády ČR. Jedná se o jeden z výraznějších projevů 1. stupně ohrožení terorismem, který vláda vyhlásila po útocích na belgickou metropoli. V ulicích Ostravy je proto nasazen zvýšený počet policistů posílených až o 100 vojáků. Potkáme je hlavně v místech s výskytem většího počtu osob, jako je například letiště v Mošnově, svinovské nádraží či nákupní centrum Karolina. Položil jsem si otázku: “Dokáže-li stovka vojáků zamezit možnému teroristickému útoku?” Rozhodl jsem se je najít a zkusit zjistit nějaké podrobnější informace.

24. 3.

Pátrání začínám u sídla Krajského úřadu. Zatím bez úspěchu. Nejsou zde přítomni policisté ani vojáci. Pokračuji směrem ke Karolině podchodem pod Frýdlantskými mosty. Na první hlídku složenou z policisty a dvou vojáků narážím o pár minut později. Hlídkují v okolí Karoliny, přesněji u Kauflandu. Policista je vyzbrojen samopalem Scorpion Evo 3, tedy novou verzí populární zbraně. Doprovázejí ho dva vojáci, s útočnými puškami CZ 805 Bren. Přicházím k nim a snažím se navázat rozhovor. Je mi povoleno si je vyfotit. Tím však sdílnost vojáků končí. Pokračuji do Karolíny a přesouvám se do centra města. Cestou k Masarykovu náměstí vidím spoustu strážníků městské policie. Snažím se najít vojáky na mnou vytipovaných místech, bohužel bez úspěchu.

25. 3.

Honba na vojáky začíná opět u Krajského úřadu. Situace je jiná než předešlého dne. Vojáci s policistou hlídkují na parkovišti u Krajského úřadu. Netváří se příliš vstřícně, a tak žádost o fotografii radši vynechám. U Karoliny tentokrát nenacházím ani hlídku městské policie, pokračuji tedy do centra. Velikonoční trhy jsou v plném proudu, a tak je v srdci Ostravy nebývale rušno. Cestou jsem zahlédl vojenskou hlídku u Katedrály Božského Spasitele. Jdu směrem k ní, ale již z dálky je mi jasné, že ani tady příliš nepochodím. Vojáci nemají na focení ani rozhovor náladu. Už jen zajdu omrknout radnici. Nikde ani noha. Na svinovském nádraží strávím hledáním jakékoliv ozbrojené hlídky bezmála 10 minut. Bez úspěchu.

Vítkovice vs. Litvínov

V 17 hodin se v Ostrava aréně utkaly Vítkovice s Litvínovem. Přijel jsem na zápas o 45 minut dříve, abych se podíval, jestli kolem Arény panují zvýšená bezpečnostní opatření. Dvě vojenské hlídky střeží hlavní vchody. Zřejmě kvůli speciální slevové akci a velkému zájmu návštěvníků byly z prostoru před vchodem odstraněny bezpečnostní ploty a organizátoři nechávají všechny projít bez kontroly. Snažím se vojáky požádat o svolení vyfotit si je. Dostává se mi jen doporučení, ať si vyhledám ilustrační fotky a že ONI selfíčka nedělají. Vojáci tedy ani v tomto případě nebyli příliš sdílní.

Co z toho plyne? Že s vojáky si v Ostravě uděláte fotku jen tehdy, budou-li zrovna hlídat Fukušimu. Dokáže vůbec počet nasazených vojáků zamezit možným teroristickým útokům? Jak prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, České republice nehrozí bezprostřední teroristický útok, a tak vojáci v ulicích mají narozdíl od těch belgických spíše jen psychologický efekt.

Tagged as: , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.