Archiv příspěvků 2011 – 2022

Česká republika opět v nejlepším světle?

Aktualne

Zdroj: Jakub Plíhal | Aktualne.cz

Česká republika hostí v těchto dnech prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga. Muže, jenž je světu prezentován jako reformátor a jedna z hlavních postav čínské ekonomiky, ale který je zároveň zastáncem tradičních čínských hodnot, k nimž od roku 1949 patří i zatýkání odpůrců tamního režimu. Návštěva komunistického prezidenta je tedy velkou událostí nejen pro Českou republiku, ale i pro svět, který vidí Čínu stále jako komunistickou diktaturu. Čínské investory však chce získat každý, a tak se v Pekingu se zahraničními politiky a podnikateli dveře netrhnou. Kuriozitou byla pak návštěva prezidenta Miloše Zemana, který na radu Tondy Blaníka přivezl čínským soudruhům plyšového Krtečka.

Prezident Si Ťin-pching se po příletu projel červeně zbarvenou Prahou, kterou mu zdejší čínští příznivci tak hezky vyzdobili. Aby nebylo všechno dokonalé, našlo se pár hrdinů, kteří přišli podpořit okupovaný Tibet. Ti však byli odvedeni policií, která celou situaci vyhodnotila jako bezpečnostní riziko. Také billboard s Dalajlámou a exprezidentem Václavem Havlem byl šikovně zakryt čínskou vlajkou drženou profesionálními zacláněči. Prezident se poté sešel s českou hlavou státu, aby společně zasadili strom a probrali ekonomickou spolupráci obou zemí. O několik hodin později už Zeman hlásal, kolik desítek miliard korun nám spolupráce s Čínou vynese a kolik pracovních míst díky tomu vznikne. Pan prezident si asi neuvědomil, že Číňanům jde spíše o koupi českých podniků, v nichž budou dále zaměstnáni ti samí Češi. Takže jediné, co nám spolupráce přinese, je změna vlastníků tradičních českých firem, které chtěl Zeman v minulosti tak podporovat. Prezident Si Ťin-pching později navštívil také senát ČR. Na lidská práva tentokrát kupodivu řeč nepřišla. Předseda senátu Milan Štěch to vysvětlil tím, že na to prostě nezbyl čas.

V přítomnosti zahraničních soudruhů se začali ozývat i soudruzi z ostravského zastupitelstva, kterým vadí příspěvek 3 milionů korun na mezinárodně podporovanou a oceňovanou akci Dny NATO. Ta každý rok přiláká do Moravskoslezského kraje bezmála 200 tis. zájemců o vojenskou a policejní techniku. Komunistům a levicově smýšlejícím politikům a občanům vadí nejen příspěvek, ale i NATO v názvu akce. Šéf ostravských zastupitelů za KSČM a současně první náměstek hejtmana kraje Josef Babka na rozdíl od stranických kolegů dotaci podpořil. Budeme tedy doufat, že zde Dny NATO i se jménem Aliance v názvu zůstanou, neboť se pořadatel akce Zbyněk Pavlačík vyjádřil ve smyslu přesunutí akce do zahraničí, pokud nebudou Dnům poskytnuty žádné dotace.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.