Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Zasažen bleskem

mid_zasazen-bleskem-9kK-56304

Zasažen bleskem

“Zasažen bleskem” – ať už vám poutavý titul této knihy evokuje cokoliv, jedno je jisté. Totiž, že pravděpodobnost zásahu bleskem je velmi malá. V knize pana Rosenthala se ale přesvědčíte o opaku. Čas od času se dějí věci velmi nepravděpodobné: jistého farmáře J. Marqueze zasáhl blesk v roce 2002 již popáté. Všechny úderu blesku bez následků na zdraví přežil, odhlédneme-li od sežehnutých vlasů a vypadlé zubní plomby.  Je to pouze náhoda? Je případ kubánského  farmáře důkazem, že zákony pravděpodobnosti v praxi nefungují?  Autor knihy nás přesvědčí o opaku. Farmář, trávící venku hodně času, žijící navíc  v oblasti s častými bouřkami, má mnohem větší pravděpodobnost zásahu než kdokoliv z nás.

Podobných podivných příběhů je kniha Zasažen bleskem plná, neboť se zabývá náhodou a pravděpodobností. Něčím, co nás pronásleduje neustále, ale mnohdy nevíme, co s tím. Přitom stačí o věcech kolem nás racionálně uvažovat. Pohled na běžné jevy každodenního života z pravděpodobnostního hlediska nám podává Jeffrey S. Rosenthal, profesor statistiky na Torontské univerzitě, s neobyčejnou poutavostí.  Pokud se děsíte složitých matematických výpočtů, mohu vás ubezpečit, že se při četbě obejdete bez znalosti matematických vzorců. Ačkoli autor napsal dvě vysokoškolská skripta, ke čtení této knihy nebudete matematické znalosti potřebovat.

Kniha je psaná srozumitelně tak, aby jí porozuměl každý. Nečekejte knihu plnou vzorců (i když i taková by určitě stála za to), s výjimkou poznámek překladatele, se zde s nimi nesetkáte. Autor líčí pravděpodobnost v situacích z běžného života – hraní karet, rozhodování v nejistých situacích, voleb a průzkumů, pojištění, mimořádných události apod. Představuje pravděpodobnost jako intuitivní a jednoduchou a náhodu jako něco, čeho se nemusíme bát, ba dokonce co nám může mnohdy pomoct.

Celý výklad je doplněn spoustou příběhů, vtipných postřehů autora a jednou povídkou.

Kniha se velmi dobře čte a doporučil bych ji každému, kdo se chce dozvědět něco o náhodě v běžném životě nebo o hazardních hrách (z pohledu šance na výhru). Bohužel vám tato kniha nejspíš moc nepomůže s pravděpodobností, která se probírá ve středoškolské matematice (výpočty zde nejsou moc popsány). Zato bych ji ke studiu doporučil každému, kdo má v úmyslu vyrazit do kasína s peněženkou plnou bankovek a rozbít bank.

O autorovi

Jeffrey Seth Rosenthal, narozen 13. 10. 1967 (pátek) v Scarborough v Kanadě, je profesor statistiky na univerzitě v Torontu. Studoval na Torontské univerzitě a později na Harvardu. Krom knihy Zasažen bleskem je autorem 2 vysokoškolských učebnic (Probability and Statistics: The Science of Uncertainty – učebnice pro bakalářské studium, A First Look at Rigorous Probability Theory – učebnice pro postgraduální studium). Je držitelem několika věděckých a pedagogických ocenění, např. Harvard University Teaching Award a Premier’s Research Excellence Award.

Ukázka

Jako student Harvardské univerzity jsem se chystal navštívit příbuzné v New Yorku. Rezervoval jsem si letenku na tamní letiště Johna F. Kennedyho; přesně týden před plánovaným odletem však na tomto letišti došlo k vážné nehodě: letadlu společnosti Avianca se nevydařil první pokus o přistání, při druhém pokusu mu došlo palivo, zřítilo se a na jeho palubě zahynulo 73 lidí.

Nejprve jsem byl vyděšen. Jak mohu letět na Kennedyho letiště tak brzy po takové tragédii? Určitě to není bezpečné. Návštěvu musím zrušit!

Abych se uklidnil, snažil jsem se uvažovat logicky. Pracoval jsem v té době na doktorské disertaci z matematiky, která se týkala teorie pravděpodobnosti. I když byl můj výzkum značně teoretický a vzdálený od každodenního života, napadlo mne, že bych svých znalostí mohl přece jen využít i v této zcela konkrétní situaci.

Provedl jsem rychlý výpočet. Zjistil jsem, že každý týden přistane na Kennedyho letišti asi 5000 letadel. I kdyby tedy na uvedeném leteckém neštěstí mělo vinu Kennedyho letiště samotné (což pravděpodobně nemělo) a i kdybych věděl, že během následujícího týdne dojde k dalšímu neštěstí (což jsem nevěděl), pak šance, že bude postižen právě můj let, byla pouze 1 : 5000.

Šance 1 : 5000 není moc malá, ale není ani moc velká. A byla dostatečně malá na to, aby mne ubezpečila, že se mi pravděpodobně nic nestane. Do New Yorku jsem odletěl podle plánu a na doklad vítězství teorie pravděpodobnosti jsem se nesetkal s žádnými problémy.

Závěrečný test – máte pravděpodobnostní hledisko?

Pro pozorné čtenáře své knihy připravil pan Rosenthal závěrečný test. Obstáli byste v něm? Zde je jedna z dvanácti sofistikovaných otázek:

Obchodní zástupce společnosti Fantastické pojištění a. s. vám nabídne, že pojistí vaše ukulele. Řekne vám, že jeho pojišťovna poskytuje tak výhodné podmínky, že je vždy v zájmu zákazníka pojistku si pořídit. Co uděláte?

a) Rychle se pojistíte, než si to rozmyslí.
b) Dojetím nad jeho šlechetností jej obejmete.
c) Budete pečlivě přemýšlet a nakonec se rozhodnete, že se přeci jen pojistíte, protože pojištění je moudrá volba.
d) Povšimnete si, jaké má společnost tučné zisky a usoudíte, že si bere více peněz, než kolik vyplatí. Pojistíte se pouze v případě, že by vám ztráta ukulele způsobila vážné finanční těžkosti.

Správná odpověď je … publikována v knize na straně 285.

ROSENTHAL, Jeffrey S. Zasažen bleskem: podivuhodný svět pravděpodobnosti. Vyd. 1. Překlad Magdalena Hykšová. Praha: Academia, 2008. Galileo, sv. 20. ISBN 978-80-200-1645-4.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.