Časopis studentů Wichterlova gymnázia

O kopcích, které klamou pohledem

OZO!!!

OZO!!! /Foto:Jan Kij/

Každodenní činnosti nám připadají jako samozřejmost – ráno vstaneme, jedeme do školy, nebo do práce, poobědváme někde v kantýně, či na polední stravu zapomeneme úplně. Následně se mačkáme v přeplněné tramvaji, abychom se dostali domů a jakmile domů dorazíme pravděpodobně proneseme větu: “To byl zas den!” Doma si zapneme televizi anebo se připravíme na zítřek, přichystáme si večeři, večer zhlédneme Ordinaci v růžové zahradě 2 a vydáme se do postele. Většině z nás to nejspíš připadá jako dennodenní rutina, ale ono to tak nemusí být! Místo toho, abychom se ráno probudili s pocitem “už zase musím vstávat”, probuďme se raději s pocitem: “dobré ráno, světe, těším se na další skvělý den!“Cestou do práce se usmějme na lidi kolem, abychom v autobuse hned navodili příjemnější atmosféru, ve které se všem cestujícím bude fantasticky cestovat. Když přijdeme do zaměstnání, do školy, kamkoliv jinam, upozorněme na sebe úsměvem a dobrou náladou. Těšme se na nějaký okamžik, který nás během dne nejpravděpodobněji nemine – vyberme si předmět ve škole, který nás baví a zajímá. Když pojedeme domů, rozjímejme nad tím, jak Popelářské autoje dnes krásně – tramvaj sice není nafukovací, my stojíme s těžkou taškou a vedle některých cestujících je stále volné místo k sezení, ale podívejme se z okna a nadchněme se pro ruch města, který je každý den originální a jiný. Po návratu domů, je třeba připravit se na další den – do školy, anebo do zaměstnání. Udělejme si z toho zábavu a řekněme si: “Ačkoliv je toho hodně, zvládnu to.”. V rodinném kruhu povečeřejme a s přání dobré noci všem ostatním se přikryjme peřinou. Není lepší udělat si hezký den, než být až do večera mrzutý? Udělejme si ze všedního dne nevšední a jedinečný den.

Odpad?Nikdy nekončící koloběh každodenních činností se týká i odpadů. Když se vám nepovede vypočítat rovnice a připravujete se na test, zmuchláte papír a vhodíte ho do koše. Z večerního kuřete zbyly jen kosti, které skončily v odpadkovém koši. Za pár hodin se váš pytel na odpadky naplní a vy ho budete muset vynést do popelnice. Otevřete víko, vhodíte pytel a odejdete. V pondělí dorazí popelářský vůz a obsah kontejneru odveze do neznámých končin. Víte ale, že z vašich odpadků si můžete nabít například svůj mobilní telefon? Ano, z odpadků lze vyrobit také elektrickou energii. No nic, váš pytel na odpadky se zaveze za město na skládku, kde se ho ujmou pracovníci z OZO Ostrava.

24. září se uskutečnil den otevřených dveří na skládce v Ostravě-Hrušově a OZOPátá etapa skládky Ostrava vůbec poprvé tento areál zpřístupnilo veřejnosti. Zájemci si mohli prohlédnout téměř celý areál skládky a dozvědět se něco ze zpracování odpadu. Na třetí pohled byste si pravděpodobně neuvědomili, že se nacházíte na skládce, protože skládka disponuje úplně běžnými travnatými kopci, které klamou pohledem – uvnitř totiž nejsou uhelné ani uranové doly, nýbrž pouze odpad. Odpadky, které lidé vyhodí do kontejnerů na komunální odpad popelářská auta navezou na hromadu a poté je speciální “bagr” s “ozubenými koly” (obrázek vpravo) uhladí. Odpadky a škvíry mezi nimi se zasypou a tímto způsobem se postupuje tak dlouho, dokud je to možné. V samotném závěru se hora odpadků zasype zeminou a můžeme nad ní ve výšce spatřit poletující racky. Ačkoliv se už ve školkách učí děti k čemu slouží modrý, žlutý a zelený kontejner, stále velká spousta občanů Ostravy netřídí a v těchto odpadkových kopcích se nachází mnoho odpadků, které by tam ani skončit nemusely. A jak je to s tou elektrickou energií? Do těchto “hor” se vyvrtají trubky a plyny z odpadků se pak určitými přeměnami mění na elektřinu.

KontejneryNávštěvníci Hrušovské skládky si mohli prohlédnout všechny typy popelářských a čistících vozidel OZO Ostrava, které přitahovaly nemalou pozornost. K vidění bylo také speciální popelářské auto, které slouží jako myčka na popelnice – když je něco špinavé, mělo by se to umýt.

Zpřístupněna byla také kompostárna, kde se zpracovávají bio-odpady z hnědých kontejnerů a která se s průvodcem jevila velmi atraktivní, ačkoliv zápach, který některé mikroorganismy nutné ke správnému rozkladu bio-odpadů produkují, některé návštěvníky odradil. Ve sběrných dvorech OZO si z této kompostárny můžete zakoupit také užitečný suvenýr v podobě levného a kvalitního kompostu.Kompostárna

Pro děti byla připravena kvanta soutěží o parádní OZO ceny. Protože se přímo u skládky nedalo zaparkovat autem, kyvadlová doprava zajišťovala přímé spojení jak s nedalekým parkovištěm, tak se zastávkou Žižkova, kde návštěvníci dne otevřených dveří poté mohli přestoupit na trolejbus č. 105, na který kyvadlová doprava navazovala. Celému OZO dni přálo počasí a rozhodně se vydařil.

Není tedy každý den jiný a skvělý? I tak rutinní činnost jako je vyhození slupky od pomeranče, nebo plastového obalu od inkoustu do tiskárny, je zajímavá. Zavřením víka popelnice to nekončí – je to začátek malého dobrodružství, jež jsem se vám pokusil popsat.

Plasty slisované do krychlí podle barevŘez skládkouPopelářské autoNápis na boku popelářského vozidla sloužícího k umývání kontejnerů.

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.