Archiv příspěvků 2011 – 2022

Je v politice hloupost handicapem?

politika

Politika /Zdroj: tarihiolaylar.com/

Státu vládnou hlupáci. Tvrzení, které v lehce obměněných verzích zní z úst mnoha občanů, kteří svádějí svůj životní neúspěch a zklamání na systém, kde vládnou hlupáci. Najdou se však i takoví s racionálním názorem, abych nikomu nekřivdil. Může se však hloupý do politiky dostat?

Každý z nás si hloupost vykládá jinak. Pro některé to může být čistě jen nízká hodnota inteligenčního kvocientu, pro jiné zas nedostatek všeobecného přehledu a chybějící orientace v současné situaci. Může se také jednat o sníženou schopnost plnit logické úlohy. V tomto případě by bylo vhodné hloupost pojmout jako kombinaci nedostatečného vzdělání a neschopnosti vidět a pochopit zřejmé. Nemůžeme počítat s tím, že by kandidát na libovolný úřad uspěl v debatách s občany s nedostatkem všeobecného přehledu. Tuto vlastnost je tedy třeba míti. Výmluvnost a asertivita by však byly schopné jiné nedostatky zakrýt. Může se stát, že vás i hlupák přesvědčí o lži, ačkoliv znáte pravdu. V případě, že osoba vás přesvědčující je hlupák, pak snadno odoláte. Jenže v politice nepoznáte, zda li mluvíte s géniem či s jedincem hloupým. Za hromadou prohlášení předpřipravených skupinou horlivých odborníků na lidské chování a sociologů, jejichž významová hodnota se blíží nule, za chladnýma očima a obličejem, který byl zproštěn mimiky, může stát kdokoliv. Úspěch se svým nečekaným a jednoduchým řešením či cílem může u lidí najít i prostý soustružník či strojvůdce motorového vlaku. Není tedy radno kohokoliv odepisovat či podceňovat.

Hloupý či génius, malý či velký, ve vědním oboru či disciplíně, nazývané politika může uspět každý. Jen cesta je jiná. Někteří kolem sebe potřebují lidi, kteří jim napoví, co mají udělat či říct, zatímco jiní si vystačí sami. No a pak tu jsou ti s penězi, ale to už je úplně jiná kapitola…

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.