Konec zla v Čechách?
/-pozn.red.-/ Víte, co znamená zkratka CeHoPP? Odpověď by vám dali letošní maturanti, jejichž maturitní písemné práce z jazyka českého byly hodnoceny centrálními hodnotiteli písemných prací. S potěšením konstatujeme, že mezi letošními studenty skládajícími zkoušku dospělosti je šest šťastlivců, jejichž práce byly hodnoceny plným počtem bodů. Dva z pisatelů jsou navíc redaktroy školního časopisu Glossarium. Autorem první práce (Zadání: Zlo s dětskou tváří, úvahový text) je D. G., který si zvolil tajemnou literární přezdívku Alfréd Jelínek. Následující text přinášíme s jeho laskavým souhlasem.
Ze statistik vyplývá, že míra dětské kriminality v poslední době narůstá. Zcela jistě je to způsobeno velkým množstvím faktorů. Někteří odborníci se domnívají, že jedním z nich je benevolentně nastavená hranice právní odpovědnosti. Je tedy vhodným řešením tuto hranici snížit a trestně stíhat i děti mladší patnácti let?
Nejčastějším argumentem, který hovoří pro toto snížení, je stále narůstající počet případů násilí spáchaného dětmi. V této souvislosti se často zmiňuje případ z roku 2008, kdy pětice dětí zabila bezbrannou starou ženu. Protože pachatelé nebyli právně odpovědní, nedošlo k jejich trestnímu stíhání a dnes již běhají po svobodě.
Snížení věkové hranice by také mohlo vést ke zvýšení respektu vůči právnímu systému. Děti by si tak musely dávat pozor, zda něco je, nebo není za hranicí zákona. V tomto případě by se jednalo o formu negativní motivace.
Jako má každá mince dvě strany, i zde bychom samozřejmě nalezli množství argumentů proti tomuto snížení. Mnozí odborníci se shodují na tom, že těžiště problému není ve věkové hranici, ale v dnešní společnosti. Děti, které se dennodenně setkávají s brutalitou a násilím v televizi a počítačových hrách, mají větší předpoklady stát se násilníky a vrahy.
Druhou skutečností, na které se shodují psychologové s dětskými psychiatry, je fakt, že dítě umístěné do věznice je vystaveno mnohem většímu nebezpečí, že se u něj vyvine psychické onemocnění, např. deprese nebo schizofrenie. Je zřejmé, že dětská psychika je daleko zranitelnější než psychika dospělého člověka.
Osobně se domnívám, že snížení hranice trestní zodpovědnosti je pouze jedním z kroků, které je třeba učinit. Myslím, že mnohem účinnější je děti správně vychovávat a motivovat k dobru. Také je nezbytné vyrovnat se s vlivem médií, která mladé lidi neformují příliš dobrým způsobem. Každý si musí najít svou zálibu, která je užitečná nejen jemu samému, ale i ostatním. Kdo si hraje, nezlobí!