Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Jak osvěžit již tak zajímavou dovolenou? Tenerife a pyramidy?

Pyramida

Pyramida

Kanárské ostrovy. Když se vysloví toto sousloví označující název skupinky ostrůvků v Atlantiku u pobřeží západní Afriky, naprosté většině z vás se vybaví rozpálené pláže, krásné moře a ještě možná větřík vanoucí písek. Ale čekali byste na těchto ostrovech pyramidy? A čí? Egyptské? Mayské? Nebo snad aztécké?

Teorií je mnoho… Co však s jistotou říct můžeme, je to, že tyto pyramidy vykazují shodné znaky jak s egyptskými, tak i se středoamerickými. Ony vlastně i ty první – egyptské – měly stejnou schodovou strukturu jako ty středoamerické. A ačkoliv to není mezi většinovou populací známo, byla ve střední Americe nalezena pyramida, která stejně jako egyptské pyramidy, sloužila k pohřbívání vládců. Dokonce i ve velmi podobném sarkofágu.

Nezdá se vám to, že je to až moc náhod? Navíc při představě velkých egyptských rákosových lodí. Byly pevné… Šlo je stavit i do velkých rozměrů… Podobné užívali i středoameričtí Indiáni. Historik Thor Heyerdahl v sedmdesátých letech sestavil několik podobných rákosových lodí. Na jedné z nich, Ra II přeplul přes Atlantik. Možná už vás napadá, kam tím mířím. Přejdeme rovnou k věci. Co když byla Amerika objevena již Egypťany nebo Guanči, berberskými obyvateli Kanárských ostrovů? Tedy dávno před Vikingy (kolem roku 1000) a Kolumbem (1492)?

Tato odvážná teorie má i své reálné podklady. Například velmi podobný styl malby Egypťanů a středoamerických Indiánů. Jistou podobnost lze najít i na různých soškách odkazujících na mytologii a způsobu kresby hieroglyfů.

Skeptici však tvrdí, že pyramidy byly vystavěny až v devatenáctém století rolníky tak, aby mohly fungovat jako zavlažovací systém.
Proti tomu stojíí fakt, že na ostrově Tenerife se dle ústně tradovaných příběhů nacházelo v minulosti více pyramid. Jen ty ostatní byly již rozebrány na stavební materiál. V samotném Güímaru, městečku ležícím při východním pobřeží na úpatí hor, se dříve nacházelo devět pyramid, dochovalo se však jen šest.
Asi nám nezbyde nic jiného, než se smířit s nejasným původem a čekat na případné další objevy.

Pyramida

Pyramida

Pyramida

Pyramida

Model rákosové lodi

Model rákosové lodi

Model Ra II, na níž Thor Heyerdahl dosáhl Ameriky v 70. letech 20. století

Model Ra II, na níž Thor Heyerdahl dosáhl Ameriky v 70. letech 20. století

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.