Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Putování po židovských památkách – část 3.

Stolpersteine v olomoucké ulici Pavelčákova

Stolpersteine v olomoucké ulici Pavelčákova.

Stalo se vám někdy, že jste šli po ulici a v tom jste doslova pohledem zakopli o neobvyklou dlažební kostku v chodníku, ve které bylo vepsáno jméno, adresa a možná další osobní údaje? Tak v tom případě jste narazili na jeden z tzv. Kamenů zmizelých. Přesně k tomuto účelu totiž ony destičky na cestách slouží. Mají přimět chodce sklonit se, a projevit tak respekt dané oběti nacistického režimu. Jde totiž o způsob, jakým si máme zemřelé připomínat. Narazit na ně můžeme zejména právě před domy, které v minulosti sloužili jako poslední bydliště těchto osob. Většina z nich následně byla deportována do koncentračních táborů.

Projektu se jinak říká také Stolpersteine. Název pochází z němčiny. V tomto středoevropském státě celý projekt vznikl. S nápadem jako první přišel berlínský umělec Gunter Demnig. Ten v roce 1995 položil v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně do dlažby první takovéto kostky. Od té doby zájem na tomto projektu výrazně vzrůstal, takže v Evropě dnes žije spousta dobrovolníků, kteří s šířením těchto upomínkových stop vypomáhají.

Objekt má vzhled klasické kostky o hraně deset centimetrů, která je pokryta mosazným plátem. Takových kousků se po Evropě nachází již více než 54 tisíc. Mezi velká města patří třeba také Vídeň, Bonn nebo Hamburg. A abychom za Stolpersteine nemuseli tak daleko, v naší zemi se obětem můžeme uklonit například v Kroměříži, Teplicích, Brně, Krnově a samozřejmě také v Praze. Tato metropole byla ostatně prvním českým městem, kde byla mosazná dlažební kostka vložena. Stalo se tak v bývalém Židovském městě (dnešní Josefov) na podzim roku 2008.

V Ostravě se s pamětními kameny můžeme setkat třeba v ulici Pobialova, Poštovní, 28. října nebo Hornopolní. S jejich rozmisťováním se zde začalo v roce 2010 a jejich popularita se stále zvyšuje.

Stolpersteine v ostravské ulici Nádražní.

Stolpersteine v ostravské ulici Nádražní.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.