Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Náhled do budoucnosti

xRJQ4u67Q3ztgktYvdNvZk

CES

V Las Vegas se v posledních dnech uskutečnil 51. ročník spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show). Na každoroční svátek technologických nadšenců zavítaly i letos tisíce návštěvníků. Podívejme se tedy, jaké novinky byly na CESu k vidění, jak vidí jednotliví výrobci budoucnost v nadcházejících letech a bez čeho se zanedlouho neobjede žádný hráč počítačových her.

 

Jak již bývá zvykem, veletrh CES v Las Vegas se každoročně nese v určitém duchu. Tento rok byla jedním z hlavních lákadel virtuální realita. Ta je na trhu již pár let, ale stále s sebou nese určité neduhy, zejména co se komfortu při používání týče. Vezmeme-li si zřejmě nepropracovanější produkt pro virtuální realitu – brýle HTC VIVE – hned při prvním nasazení vás budou trápit kabely, táhnoucí se od zátylku přes záda k počítači, který celý virtuální svět napájí. Tento problém se HTC podařilo vyřešit a letos jsou tedy brýle již bezdrátové. Druhý velký problém bohužel stále přetrvává. Měli-li jste totiž někdy brýle pro VR na očích, zřejmě jste je nevydrželi používat déle než 20 minut. Mozek zkrátka není zvyklý přijímat podněty v takové podobě, v jaké mu je VR brýle naservírují a po chvíli vám je zkrátka nevolno.  Uvidíme, jak (a jestli vůbec) se výrobcům podaří tento problém v blízké době nějak vyřešit.

Bohužel jsme se zde také nedočkali žádné ukázky smysluplného využití této technologie. I když mají velký potenciál například ve vzdělávání, SAMSUNG návštěvníky pouze posadí do sedaček a nechá projet po horské dráze.

SIri
Hned po virtuální realitě se na veletrhu ve všech pádech skloňovali hlasoví asistenti. Trio (v Evropě) nejznámějších asistentek Siri, Bixbi a Cortana zde drtivě převálcoval Google Assistant a Amazon Alexa. Napovídal tomu například i vláček s nápisem „Hey Google“ projíždějící napříč městem. Pro Evropany nepříliš známá Alexa je v USA skutečně hojně využívána jako hlasový ovladač v chytrých domácnostech. Šikovné chytré reproduktory umístěné ve vašem domě vám po příchodu domů věnují, na rozdíl od vašeho partnera, patřičnou pozornost a každý váš pokyn je jim rozkazem. S Alexou bez problému ovládáte světla v celém domě, najdete správný spoj metra do divadla nebo si zjistíte otevírací dobu vaší oblíbené restaurace. Zhruba 4000 příkazů zvládá Alexa skutečně na jedničku, na delší konverzaci či filozofičtější otázky však stále sáhnete po Siri.

Posledním velkým tématem byla autonomní vozidla. Systémy, mezi nimiž jsme mohli najít i nádherný koncept českých vývojářů, měli na veletrhu vyhrazený samostatný pavilon, odkud vás vůz zavezl například do vašeho hotelu.

Weltpremiere auf der IAA 2017 in Frankfurt - Mercedes-Benz präsentiert sein erstes voll-elektrisches EQ Konzeptfahrzeug im Kompaktsegment. World première at the 2017 International Motor Show (IAA) in Frankfurt - Mercedes-Benz presents the first, fully electric EQ concept vehicle in the compact car segment.

Zhodnocení?

Je důležité uvědomit si, že produkty a nejrůznější gadgety vystavené na veletrhu ukazují pouze představu budoucnosti jednotlivých výrobců. Už z minulosti však víme, že někdy mohou mít vize společností k realitě velmi daleko. Virtuální asistenti a chytré reproduktory jsou bezesporu něčím, do čeho se podle nás vyplatí investovat a kam se trh na 80 % bude ubírat. Naopak vidina virtuální reality v každé rodině je bez jiného než herního použití bohužel stále ve hvězdách. Zejména pro neúspěšné zájemce o řidičský průkaz však doufáme, že zcela autonomní vozy se k dostání objeví již velmi brzo.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.