Časopis studentů Wichterlova gymnázia

„Srandy si ve volební komisi užijete dost…”

drahoš zemanSotva odezněly parlamentní volby, billboardy se slogany typu Makat a neblábolit vystřídaly ty s motty Zeman znovu 2018 nebo Zvolme změnu Drahoš 2018. Česká politická scéna je momentálně bouřlivá a televizní diváci se baví. Specifikem letošních prezidentských voleb je rozdělení národa na dvě poloviny. Na jedné straně stojí ti, kteří volají po změně na Pražském hradě, na straně druhé ti, kteří jsou přesvědčeni o správnosti dosavadního výkonu stávající funkce hlavy státu. Tento stav rozděluje celé rodiny. Mladiství kvůli odlišnému postoji nehovoří se svými rodiči. Ti oponují věkem svých dětí a jejich mladickou nerozvážností. Přitom v jakém období života má člověk největší znalosti z politiky? Skoro určitě je to v období studia, kdy má jedinec nejvíce času na to sledovat politické dění.

A co teprve samotný stát? Vždyť ten musí sehnat přibližně 74 000 lidí, kteří jsou ochotni posadit se do volebních místností jako členové okrskových komisí. Těžko takovou příležitost nevzít. Vždyť je to job [čti džob] za celých 1300 Kč. Ideálně strávené dva dny odškrtáváním jmen ze seznamů voličů. A co víc. V případě konání druhého kola prezidentských voleb se bez výjimek musíte dostavit rovněž na oba dny konání. To vše jen za 200 Kč na druhý víkend. Není divu, že se ve většině případů jedná o “dobrovolné” studenty, důchodce a politiky.

Ale práce je to vskutku nenáročná. Většina času je strávená čtením novin, bádáním na internetu, koukáním do blba (říkáte si: “hmmm, tak ten určitě volí…” doplňte sami). Párkrát taky zopakujete, že ty obálky se “opravdu nelepí”. A jakmile dorazí nějaký více neznalý volič, protože se rozhodl, že tady tomu trochu sníží věkový průměr, vysvětlíte mu jen, že stačí dát pouze lístek do obálky.

Každopádně i srandy si ve volební komisi užijete dost. Podle dostupných informací se v jednom nejmenovaném okrsku v pražských Lužinách konal také striptýz při příchodu prezidenta jako vyjádření politických názorů jisté Ukrajinky. To už se však nelíbilo ochrance, která rázným zákrokem do pasu nahou ženu skolila k zemi.

Na druhou stranu jsou ale takové komise, kam mnoho voličů nezavítá. Příkladem je okrsková volební komise v katastrálním území Ostrava-Hrušov, kam v prvním kole prezidentských voleb nezavítal jediný volič. Důvod? Neznámý.

Pátek a sobota. To jsou dny typické pro jakékoli volby v České republice aneb Jak dosáhnout toho, aby k volbám šlo co nejméně občanů. Pátek je pro členy komise tou delší štafetou. Pravidelně od 14. do 22. hodiny máte pocit, že už každou chvíli musíte vysedět důlek. Většinou se Vám to nepovede, vsaďte se.

V sobotu je den kratší. To už jen odpočítáváte poslední hodiny do definitivního uzavření voličských místností. Následně nezbývá než přepočítat jednotlivé voliče, obálky i hlasovací lístky. Vše se musí shodovat. Přinejlepším “už” v tom posledním bodě zjistíte, že je něco špatně a máte o tři platné hlasy více, než je samotných voličů. Pouštíte se tedy do přepočítávání. Výborně, napodruhé jich je navíc jen o dva. To je ale stále špatně. Zapisovatelka se pak vyjádří následovně: „Vždyť já jsem zapomněla započítat ty dva, co přišli s voličským průkazem…”

Sem tam se v urně samozřejmě najde prázdná obálka odrážející patrně odpor ke kandidátům. Jindy si volič na svůj hlasovací lístek napíše vzkaz vyjadřující názor nebo sdělení o tom, co si dal dnes k obědu. Jakmile je vše hotovo a zaměstnanci Českého statistického úřadu jsou spokojeni, práce je u konce. Jenomže to nejzajímavější teprve začíná. Sledování online průběžných výsledků voleb a doufání, že zvolený kandidát uspěje. Logicky z důvodu, aby vám sázková kancelář vyplatila výhru, nikoliv kvůli změnám na české politické scéně.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.