Časopis studentů Wichterlova gymnázia

“Kdyby byli Angličani nebo Američani, tak je to světová kapela…”

Čechomor

Zdroj: CSFD

V dnešní vlně rockových, popových a hudebních interpretů zaměřujících se na netradiční moderní žánry, vyčnívá na české scéně Česká a moravská hudební skupina později Čechomor. Už je tomu více než třicet let od doby, kdy se několik svitavských rodáků majících oblibu v hudbě dali dohromady a vytvořili tak něco jedinečného. Hudební styl, který na české hudební scéně v takovém rozsahu ještě nebyl.

Jako prvotní místo svého působení si vybrali Prahu, nikoli Svitavy. A to pravděpodobně ovlivnilo jejich budoucí úspěch. Hráli na několika vlastních koncertech v menších hudebních klubech i na folklorních festivalech. Můžeme ale říci, že do širšího povědomí se skupina zaspala v roce 1999, kdy Čechomoři jako předkapela jezdili na turné skupiny Lucie. Následně také v roce 2002, kdy účinkovali ve filmu Rok ďábla společně s Jaromírem Nohavicou a Karlem Plíhalem. Tebto okamžik byl pro Čechomor zlomový. Jejich písně se dostaly do plylistů veřejnoprávních i soukromých rádií.

Možným překvapením je, že Čechomor si našel své fanoušky i ve světě. Však také český houslový virtuos Václav Hudeček prohlásil: “Kdyby byli Angličani nebo Američani, tak je to světová kapela. Protože český folklór, moravský folklór, to je tak něco jedinečného. Ve světě by byli světoví.” Například když koncertovali u Velké čínské zdi, při písničce Hruška část publika zpívala s nimi. Později se dozvěděli, že to byli studenti slavistiky, kteří jejich písně používají k procvičování českého jazyka.

K třicetiletému výročí kapely připravila vřejnoprávní televize dokument s názvem Čechomor 30 let, mapující tři dekády této hudební formace. Slavné písně jsou doplněny vzpomínkami  dvou výrazných osobností Čechomoru –  Františka Černého a Karla Holase. Použity jsou v pořadu také  dobové fotografie a záběry. Podle ČSFD má dokument v současné době 79 % a určitě stojí za pozornost.

 

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.