Archiv příspěvků 2011 – 2022

Lze za rok vyprodukovat pouze sklenici odpadu? Ano, vše je možné

 Každým rokem nárustá množství vyprodukovaného odpadu. Zvyšuje se neustále rostoucím objemem výroby. Na druhé straně je tu Einsteinova rovnice speciální teorie relativity E = mc², která umožňuje z hmoty získat obrovské množství energie. Tato rovnice ovšem nadále zůstává pouze teorií. Vědci totiž zatím nepřišli na způsob, jakým enrgii z hmoty získat v praxi. Proto zatím stále více lidí snižuje svou ekologickou stopu životním stylem, který odpad neprodukuje.
Podívejte se do své spíže nebo lednice. Uvidíte jídlo zabalené do plastu, plastu, občas papíru, skla nebo alobalu, a opět plastu. Ale nejde jen o umělé hmoty. V roce 2017 připadlo na každého člověka v Moravskoslezském kraji 349 kg vyhozeného komunálního odpadu. To je necelý 1 kg odpadu na jednoho člověka na den!
Jedním ze způsobů, jak to změnit, je omezení masivní výroby mnoha věcí, které denně používáme, jako jsou zubní pasty, čistící prostředky, balené vody a řada dalších produktů zabalených v nesmyslně neekologických obalech. Krokem číslo dvě je recyklovat, opravovat, darovat nepotřebné věci nebo neobjednávat jídla z donášek a fastfoodů. Nemusíme mít vše, co pro nás není důležité. Třeba zrovna lidé hned vedle nás to mohou potřebovat. Můžeme jim to darovat nebo to s nimi vyměnit. 
 
Ambiciozním průkopníkem jsou obchody bez obalů, které fungují na mnha místech v celé České republice. Jeden z nich se nachází také v Ostravě, kde je zastoupen skoro celý sortiment potravin včetně olivového oleje, jogurtů, kukuřičné mouky či čerstvého ovoce a zeleniny. Princip je jednoduchý – přinesete si skleničky, případně jiné vícepoužitelné obaly, a můžete nakupovat.
 
Prostředků, jakými může každý z nás přispět ke světu bez obalů, je celá řada. Ne každý se hned pustí do života bez produkování jediného plastového či hliníkového odpadu. Každý ale může udělat své minimum k tomu, aby se výroba i spotřeba těchto plastů omezila. Všechno je to dlouhodobý proces. Důlěžité je dojít k tomuto uvědomění vlastní vůlí. První rok to bude třeba jen důslednější třídění dopadů. Druhý rok už to ale může být omezení nákupu potravin v plastových i jiných obalech alespoň na polovinu. A třetím rokem se už pravděpodobně budete radovat ze šťastného života bez přebytečných obalů. Hodně štěstí na Vaší cestě k bezobalovým zítřkům. 😉

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.